واشنگتن: «غنی» هنگام فرار از افغانستان فقط یک میلیون دلار با خود برده است
سرویس خارجی: بازرسی ویژه آمریکا در امور بازسازی افغانستان (سیگار) تازه‌ترین گزارش خود درباره دلارهای به سرقت رفته در روز فرار اشرف غنی، رئیس جمهور سابق افغانستان را منتشر کرد.
طبق این گزارش، اشرف غنی درخواست سیگار برای مصاحبه را رد کرده است؛ اما در عوض پذیرفته که از طریق وکیل‌اش به پرسش‌ها پاسخ دهد. سیگار در عین حال گفته است که وکیل اشرف غنی از ۵۶ پرسش تنها به شش پرسش پاسخ داده است. این نهاد آمریکایی در گزارش خود افزوده که مقداری پول نقد در بالگردهای اشرف غنی در هنگام فرار بارگیری شده، اما شواهد نشان می‌دهد که این رقم از یک میلیون دلار تجاوز نمی‌کند.
وکیل غنی در نامه‌ای که به سیگار فرستاده نوشته است که غنی به کارهایی که در دوره تصدی ریاست‌جمهوری خود انجام داده است «بسیار» افتخار می‌کند و همواره وظایف خود را با شرافت و صداقت انجام داده است.
وی افزوده است که براساس قانون اساسی افغانستان، رئیس‌جمهوری هیچگونه اختیار یا مسئولیتی برای نظارت یا اجرای مخارج روزانه دولت را نداشته است: بنابراین، جای تعجب نیست که رئیس‌جمهوری غنی در دوران تصدی‌اش مسئولیت اجرا، رسیدگی یا تفتیش مخارج دولت را نداشت.
خبر دیگر اینکه،حامد کرزی رئیس ‌جمهور پیشین‎افغانستان با بهادر امینیان سفیر جمهوری اسلامی ایران در کابل دیدار کرد.در این دیدار در مورد اوضاع جاری‎افغانستان و منطقه از جمله روابط تجاری و اقتصادی میان دو کشور و تلاش برای رسیدگی به مشکلات‎افغانستانی‌ هایی که در یک سال اخیر به‎ایران مهاجرت کرده‌اند، صحبت و تبادل نظر صورت گرفت.رئیس جمهوری پیشین افغانستان در توییتر خود در این باره نوشت، جمهوری اسلامی‎ایران را همسایه خوب و دارای روابط نیک و تاریخی با ‎افغانستان می‌دانیم و بر تحکیم هرچه بیشتر این روابط تاکید داریم .
خبر دیگر اینکه در ادامه برگزاری تظاهرات‌‌ ضدآمریکایی در افغانستان، صرافان کابل با برگزاری تجمعی حمله اخیر واشنگتن را محکوم کرده و آن را نقض حاکمیت ملی کشورشان خواندند. اتحادیه صرافان، مسئولان اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان و برخی تاجران در واکنش به حمله هوایی آمریکا در کابل تجمع اعتراضی برگزار کردند. شرکت‌کنندگان در این تجمع، از کشورهای همسایه خواستند به آمریکا اجازه استفاده از حریم این کشورها برای عملیات در افغانستان را ندهند. افغانستان هفته گذشته به دنبال حمله هوایی آمریکا به کابل شاهد اعتراضات ضدآمریکایی در بخش‌های مختلف این کشور بود. روز جمعه برخی ولایات افغانستان از جمله کابل، بادغیس، خوست و چندین شهر دیگر شاهد تظاهرات ضدآمریکایی بودند.

نسخه مناسب چاپ