. . . پیشنهاد سر آشپز
جواهر پلو
ماهرو امیری
 

مواد لازم:
برنج: ۸۰۰ گرم
نمک: ۶۰ گرم و ۱ قاشق غذاخوری
آب داغ: ۱۲۵ میلی لیتر
زعفران: ۱ قاشق چایخوری
شکر: ¼ قاشق چایخوری
روغن نباتی: ۱۲۵ میلی لیتر
کره یا روغن گیاهی: ۴ قاشق غذاخوری
مواد لازم تزیین:
زرشک: ۴۰ گرم
هویج نواری خرد شده: ۱۲۰ گرم
کشمش: ۱۲۰ گرم
پوست پرتقال: ۱۰۰ گرم
شکر: ۲۰۰ گرم و ۲ قاشق غذاخوری
آب: ۲۰۰ میلی لیتر و ۴ قاشق غذاخوری
پیاز: ۲ عدد
چوب دارچین: ۲ قطعه
هل: ۶ حبه
زردچوبه: ۱ قاشق چایخوری
پسته: ۴۰ گرم
بادام: ۴۰ گرم
گلبرگ های گل رز – گل خطمی
***
طرز تهیه:‏
برنج را ۳۰ دقیقه با نمک بخیسانید و سپس آن را بجوشانید آب  کشی کنید. در ماهیتابه دیگری زعفران را برای بعد آماده کنید (زعفران را با شکر ترکیب و کمی آب داغ به آن اضافه کنید.) قابلمه برنج را روی حرارت قرار دهید و برنج آب کش شده را داخلش بریزید کره یا روغن را به آن اضافه کنید و دم کنی بگذارید و به آرامی به مدت ۴۰ دقیقه تا یک
ساعت بپزید.
زرشک و هویج را بشویید، آبکشی و در آب سرد خیس کنید و کنار بگذارید. سپس بخش مغز سفید پوست پرتقال را ببرید نوارهای باریکی از آن درست کنید. آنها را در یک کاسه آب سرد بریزید و آبش را ۳ بار عوض کنید و سه بار هم بجوشانید تا تلخی آن گرفته شد و با در نهایت با آب و شکر ۵ دقیقه بجوشانید.
تابه ای را روی حرارت ملایم قرار دهید و پیازهای خلال شده را با روغن تفت دهید سپس ادویه ها: چوب دارچین، هل، زردچوبه و ۱ قاشق غذاخوری زعفران آماده شده را اضافه کنید. به سرخ کردن پیازها ادامه دهید تا قهوه ای طلایی و کاراملی شوند.
نیمی از زرشک و هویج را در آب و شکر بپزید و نیمی از بقیه مواد (پیاز پخته شده، کشمش، پوست پرتقال، پسته، بادام) را اضافه کنید، سپس شعله را خاموش کنید و حدود ۲ یا ۳ پیمانه از برنج پخته شده و بقیه آب زعفران را به آرامی با هم مخلوط کنید. برنج سفید را در یک بشقاب بیضی یا بزرگ گرد بریزید و با مخلوط و ترکیب کردن بقیه مواد تزئین کنید. کمی گلبرگ رز و گل خطمی هم می‌توانید به آن اضافه کنید تا خوش‌رنگتر شود.

code

نسخه مناسب چاپ