امروز در تاریخ
بسته شدن شهری در دل غار به دلیل ترویج مسیحیت
۱۵آگوست سال ۱۵۵۱، به دستور شاه طهماسب یکم شهر «واردزیا» واقع در گرجستان که در درون کوه ساخته شده بود، به دلیل آن‌که به مرکز آموزش و ترویج مسیحیت تبدیل شده بود، بسته شد. شاه طهماسب در عین حال خود را «درویش کامل» و پاسدار شیعه دوازده امامی می‌خواند. این شهر در قرن دوازدهم میلادی و در پی ترس از هجوم اقوام آلتائیک ساخته شده و قرن بعد به سبب بیم از حمله مغولان که وارد جنوب روسیه شده بودند توسعه یافته بود. خانه‌های شهر به صورت آپارتمان‌های چندین طبقه در دل کوه ساخته شده بودند و راه ورودی به این شهر تنها از طریق چاه‌های مخفی بود.

نویسنده ایتالیایی برنده نوبل
گراسیا دلدا نویسنده ایتالیایی و برنده جایزه ادبی نوبل سال ۱۹۲۶، پانزدهم آگوست ۱۹۳۶ در شهر رم درگذشت. وی ۲۷ سپتامبر ۱۸۷۱ در ساردینیا به دنیا آمده بود. هنر بانو گراسیا در این بود که دشواری‌ها و دردهای انسان ها را کشف و بر می‌نگاشت تا نه تنها دیگران راه را از چاه تشخیص دهند، بلکه دولت متوجه مشکل شود و آن را حل کند.

نبرد یرموکو تصرف فلسطین و سوریه توسط مسلمانان
پانزدهم آگوست ۶۳۶ میلادی، نبرد یرموک میان سپاه اعراب مسلمان و ارتش روم شرقی آغاز شد که بیستم این ماه به شکست کامل روم شرقی و خروج آن برای همیشه از سوریه و فلسطین انجامید. در این جنگ، خالد ابن ولید فرماندهی سپاه اعراب مسلمان را برعهده داشت. هراکلیوس امپراتور روم شرقی که چنین لشکرکشی را پیش‌بینی نمی‌کرد، سریعا سپاهی مرکب از رومیان، اسلاوها و اعراب غسانی روانه سوریه کرد. قرار بود که ارمنی‌ها نیز در این جنگ به هراکلیوس کمک کنند که در آخرین هفته از ورود به جنگ منصرف شدند.

ناپلئون بناپارت،امپراتور فرانسه
ناپلئون بناپارت ۱۵ آگوست ۱۷۶۹ در جزیره کُرس از پدر و مادری ایتالیایی‌تبار به دنیا آمد. وی با نشان دادن نبوغ نظامی خود در چند عملیات جنگی، در ۲۴ سالگی سرتیپ سپاه انقلاب فرانسه شد.ناپلئون در چند جنگ، دولت‌های اروپایی را که برضد انقلاب فرانسه باهم متحد شده بودند شکست داد. سپس نهم نوامبر ۱۷۹۹ دست به یک کودتای بدون خون‌ریزی زد و اختیارات حکومتی را در دست یک شورای عالی قرارداد و «کنسول اول» شد. در ماه می ۱۸۰۴ از سوی سنای فرانسه این مقام به امپراتور تغییر یافت و ناپلئون تا ۱۸۱۵ امپراتور فرانسه بود.

قطع رابطه روسیه با آمریکا
۱۵ آگوست سال ۱۹۱۸ لنین دستور داد که روابط روسیه با آمریکا قطع شود زیرا آمریکا به سه دولت ژاپن، فرانسه و انگلستان در کمک به ضد انقلابیون روسیه پیوسته و به این کشور تفنگدار دریایی فرستاده بود. هدف باطنی ژاپن از لشکرکشی به روسیه پس از انقلاب بلشویکی سال ۱۹۱۷، تصرف شرق سیبری بود که از دیرزمان به آن نظر داشت و فرانسه و انگلستان هم مایل به شکست دولت لنین بودند.

پایان جنگ جهانی دوم
۱۴آگوست ۱۹۴۵ مصادف است با پایان جنگ جهانی دوم در همه جبهه‌ها. در این روزهیروهیتو امپراتور وقت ژاپن اعلامیه تسلیم بدون قید و شرط این کشور را امضاء کرد و جنگ در خاور دور نیز پایان یافت. شرایط تسلیم ژاپن در کنفرانس پوتسدام به تصویب سه فاتح ردیف یکم (سران دولت‌های واشنگتن، مسکو و لندن) رسیده بود .

کودتا در بنگلادش
پانزدهم آگوست ۱۹۷۵، چهار سال پس از تأسیس کشور مستقل بنگلادش در سرزمینی که قبلا به مدت ۲۴ سال بنگال شرقی و پاکستان شرقی خوانده می‌شد، در این کشور یک کودتای نظامی روی داد که ضمن آن شیخ مجیب‌الرحمن بنیادگذار بنگلادش و رئیس این کشور که به پدر بنگلادش معروف شده است کشته شد و دولت تغییر یافت. در جریان این کودتا که به دست افسران جزء صورت گرفته بود، اعضای خانواده شیخ مجیب و کارکنان دفتر او، جز دو دخترش که در مسافرت اروپا بودند کشته شدند.

code

نسخه مناسب چاپ