هشت نوع آلودگی صوتی
به انتشار صدا و ارتعاشی که از حد تحمل و مجاز بیشتر بوده و در محیط‏های باز ایجاد شود، آلودگی صوتی گفته می‎شود. مطابق تحقیقات انجام‎شده، موجودات، از صداهایی که کمتر از ۷۰ دسی‎بل باشد، آسیبی نمی‎بینند اما اگر بیش از هشت ساعت در برابر اصواتی که بیش از ۸۵ دسی‎بل هستند واقع شوند برایشان مضر خواهد بود. ترافیک‎هایی که در خیابان‏ها و بزرگراه‏ها وجود دارد دارای آلودگی صوتی معادل ۸۵ دسی‏بل می‎باشد. این بدان معناست که اگر محل کار یا سکونت شما در نزدیکی این موقعیت‎ها واقع شده است، به احتمال زیاد شما در شرایط نامناسب آلودگی صوتی هستید.

استاندارد آلودگی صوتی
به میزانی از آلودگی صوتی که مجاز باشد، استاندارد آلودگی صوتی می‎گویند که دارای مشخصه‎های خاص مطابق با محیط زیست و حفاظت از آن بوده و میزان آن بر اساس اندازه‏گیری صوت از منابعی که آلودگی صوتی را ایجاد می‎کنند و محیطی که در آن منتشر می‏شود تعیین می‎گردد. آلودگی صدا یکی از موضوعات مهم مطرح شده در محیط زیست است که می‎تواند صدمات روحی، جسمی یا اجتماعی بر افراد داشته باشد، بنابراین در مدیریت شهری، باید برای کنترل یا پیشگیری از آن اقداماتی انجام داد. آلودگی صوتی اجتناب‏ناپذیر است و در تمامی جوامع و کشورهای توسعه‏یافته نیز به چشم می‏خورد و به یکی از نگرانی‏های جدی مدیریت محیط شهری بدل شده است. این موضوع در کنار تمامی مضراتی که در پی دارد، باعث می‎شود اتلاف انرژی نیز در منابع صنعتی یا شهری ایجاد شود و جهت بهبود مصرف انرژی نیز باید مورد بررسی قرار گردد.

انواع آلودگی صوتی
در طول زمان، منابع متعددی سر وصداها و اغتشاشات مختلف را ایجاد کرده‎اند. متأسفانه با متمدن شدن انسان‎ها، صنعتی‎ شدن و پیشرفت تکنولوژی، روز به‏روز بر این منابع افزوده شد. در این‏جا به بررسی هشت نوع از اصلی‎ترین انواع آلودگی صوتی می‎پردازیم.
آلودگی صنعتی
یکی از مهم‏ترین منابع که در سطحی گسترده صدا تولید می‏کند، صنعت ماشینی است که می‏توان به‏عنوان مثال آن، به پنکه‎ها و شیرهای تخلیه فشار اشاره کرد.
آلودگی ناشی از ترافیک جاده
مهم ترین عامل ایجاد این مورد، خودروها هستند و آلودگی صوتی ناشی از آن، حاصل اصطکاک خودرو، هوا و جاده است. این آلودگی به میزان سرعتی که ماشین‎ها دارند، حجم ترافیک، خودروهای سنگین و موتورسیکلت ارتباط دارد.
سر و صدای ترافیک ریلی
واگن‎های قطار دارای صدای بم هستند که این موضوع نیز به مشخصات موتور، ریل و واگن ارتباط دارد.
ترافیک هوایی
عملیات هوایی می‎تواند در ایجاد آلودگی صوتی و تبعات آن بر اجتماع، مؤثر باشد.
دیوار صوتی
این صدا هنگام پرواز هواپیما و زمانی که سرعت آن بیشتر از سرعت صوت باشد ایجاد می‎شود.
فعالیت‎های ساختمانی
هرگونه کار روی زمین می‏تواند ایجاد آلودگی صوتی کند؛ ابزارهایی مانند دستگاه جوشکاری، وسایل حفاری و…
آلودگی صوتی منابع در فضای بسته
صداهایی که مابین اتاق‏ها از طریق کانال تهویه یا کوره‎ها و… ایجاد می‎شود.
دیگر منابع آلودگی صوتی
لوازمی که در محیط‏های عمومی، ورزشی یا تفریحی وجود دارد، صدای اورژانس و آژیر، صداهای فضاهای گردشگری، محیط‏های نظامی و آموزشی و غیره نیز می‌توانند آلودگی صوتی ایجاد کنند.

هزینه های حاصل از آلودگی صوتی
تحقیقات سازمان بهداشت جهانی در اروپا نشان می‏دهد که در میان هر سه نفر، یک نفر بر اثر آلودگی صوتی دچار آسیب شده است. این نوع از آلودگی نه‎تنها بر سلامت افراد تأثیر دارد بلکه می‎تواند تأثیرات منفی نیز بر اجتماع و اقتصاد وارد کند. به‎عنوان مثال اختلال در خواب، باعث عملکرد ناقص و نامناسب اشخاص در طی فعالیت‎های روزانه آنان خواهد بود. از طرفی ابتلای افراد به بیماری‎هایی مانند بیماری‏های قلبی می‎تواند باعث ازدیاد هزینه‎های بهداشتی شده یا روی روند فعالیت و تحصیل کودکان، تأثیر منفی بگذارد.

نکاتی جهت جلوگیری از آلودگی صوتی
برای آن‎که بتوانید از آلودگی‏های ناشی از صدا به دور باشید نیاز است که کارهای زیر را انجام دهید:
* هنگامی که در برابر صدای زیادی قرار می‏گیرید از گوش‎گیر استفاده کنید.
* سعی کنید که سطح صدا در خانه، ۴۰ دسی‎بل و در اتاق خواب ۳۵ دسی‎بل باشد.
* در صورت امکان محل زندگیتان را از ترافیک به دور نگاه دارید.
* تاجایی که ممکن است کسب و کارهایی را که سروصدای زیادی دارند انتخاب نکنید.
* از پنجره‏های چندجداره استاندارد استفاده کنید.
* از جاذب‏های صوتی در دیوارهای داخلی استفاده شود.
* عواملی مانند پوشش‏های گیاهی، رعایت فاصله مناطق مسکونی از بزرگراه‎ها، رعایت حریم و فاصله صوتی و محدودیت سرعت نیز می‏توانند در کاهش میزان آلودگی صوتی تأثیر مثبتی داشته باشد.

code

نسخه مناسب چاپ