رسانه‌ها فضای جامعه را بالنده و دلنشین کنند
یزد ـ خبرنگار اطلاعات: رسانه‌ها فضای جامعه را اخلاقی، بالنده، دلنشین و صمیمی کنند.

استاندار یزد با بیان این مطلب در مراسم جشن روز خبرنگار افزود: رسانه‌ها باید به کمک هم بیایند و در مسیر ارشاد یکدیگر گام بردارند و فضای جامعه را یک فضای اخلاقی بالنده، دلنشین و صمیمی کنند تا همه افراد در چنین جامعه‌ای احساس روشن‌بینی، پیشرفت و تعالی داشته باشند.

سیدمحمد میرمحمدی گفت: تحقق این امر نیاز به تفکر و اندیشه و غلبه بر احساسات دارد و خبرنگاران باید بتوانند احساسات را در خدمت تفکر قرار دهند و در راه تعالی هر دو، قدم بردارند.

استاندار یزد با بیان اینکه خود ارزیابی با خودسانسوری بسیار متفاوت است، افزود: خود سانسوری افکار را به انحراف می‌کشد و از واقعیات دور می‌کند و صداقت را از بیان واقعیت‌ها می‌گیرد و به همین دلیل معنی آن با خودارزیابی متفاوت است.

وی همچنین به تشریح نقش خبرنگاران در زمینه‌های مختلف اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی پرداخت و افزود: قلم زدن خبرنگاران در این حوزه‌ها بسیار ارزشمند است و نقش شرافت قلم و اخلاق خبرنگاری نیز از موضوعات بسیار مهم است.

وی افزود: در هر شغلی اخلاق حرفه‌ای وجود دارد و اخلاق حرفه‌ای خبرنگار، صداقت، درستی، مناعت طبع، وسعت نظر، ظرفیت بالا و هدایت افکار عمومی جامعه به سمت فضائل و کمالات و پیشگیری از تحقیر دیگران و لطمه زدن به شخصیت افراد جامعه است.

او از خبرنگاران به عنوان دیده‌بانان منافع ملی و پاسداران مصالح عمومی یاد کرد و افزود: خبرنگاران با افکار و احساسات مردم و جامعه سر و کار دارند و باید آن را به سمت تعالی هدایت کنند.

محمدعلی طالبی، معاون سیاسی و امنیتی استاندار یزد نیز در این مراسم با اشاره به اینکه روز شهادت محمود صارمی به عنوان روز خبرنگار نامگذاری شده است، افزود: روز خبرنگار با ایثار و شهادت عجین شده است و از مبارزه و مقابله خبرنگاران با تحجر و واپسگرایی حکایت دارد.

وی نیز بر ایجاد وحدت و همدلی میان اصحاب رسانه استان یزد تاکید کرد و گفت: با برگزاری چنین مراسمی وحدت و همدلی باید میان خبرنگاران افزایش یابد.

او همچنین با اشاره به صمیمیت و همدلی مسئولان و اصحاب رسانه استان یزد افزود: امیدواریم این ارتباط دوستانه روز به روز گسترش پیدا کند.

محمدرضا ده بیدی پور، سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد در این مراسم با گرامی‌داشت یاد و خاطره شهدای خبرنگار و تبریک این روز به همه خبرنگاران استان یزد افزود: روز خبرنگار که با شهادت شهید صارمی مصادف است، یادآور مجاهدت زنان و مردان حق‌طلبی است که با هدف بازگویی حقیقت، بیرق اطلاع‌رسانی را خالصانه به دست گرفته‌اند و با تنویر افکار عمومی، جامعه را چراغانی کرده‌اند.

مسعود ارکان رئیس هیات مدیره خانه مطبوعات استان یزد با اشاره به اینکه برگزاری چنین مراسمی به ایجاد انس و الفت میان خبرنگاران کمک می‌کند، افزود: همدلی در جامعه خبری استان یزد به طور قطع به پیشرفت امور رسانه‌ها در این استان کمک خواهد کرد.

وی با اشاره به تلاش هیات مدیره خانه مطبوعات استان یزد برای تعمیر، تجهیز و مرمت خانه مطبوعات و تبدیل آن به خانه‌ای در خور شأن خبرنگاران گفت: برای این منظور ۱۰۰ میلیون تومان اعتبار در نظر گرفته شده است که برای مرمت خانه مطبوعات هزینه می‌شود.

ارکان با اشاره به اقدامات حمایتی برای خبرنگاران یزد افزود: اغلب خبرنگاران از امنیت شغلی و درآمد پایدار بهره‌مند نیستند و به همین دلیل به دنبال سرمایه‌گذاری و ایجاد درآمدی هرچند اندک، اما پایدار برای آنها هستیم.

گفتنی است: این مراسم به همت خانه مطبوعات استان یزد و با حضور مقامات استانی در باغ صدری برگزار شد و خبرنگاران مرکز استان همراه با خانواده‌هایشان در این مراسم حضور داشتند.

نسخه مناسب چاپ