موافقت دولت با اختصاص اعتبار و تسهیلات بانکی برای جبران خسارات ناشی از سیل و آبگرفتگی
در جلسه دیروز هیات دولت که به ریاست حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری برگزار شد، اعضای دولت با اختصاص اعتبار و تسهیلات بانکی به منظور جبران خسارات ناشی از سیل و آبگرفتگی در برخی شهرستان های استان های مازندران، اردبیل، تهران، اصفهان، خوزستان و ایلام موافقت کردند.
به گزارش ایرنا، با تصویب هیات وزیران، مبلغ ۵۰۰میلیارد ریال اعتبار به صورت تملک دارایی های سرمایه ای، بابت جبران خسارت وارده به سازه زیرگذر انتقال آب سنگتاب در مسیر رودخانه تالار شهرستان قائم شهر در اثر سیل سال های ۱۳۹۷و ۱۳۹۸و تثبیت و پایدارسازی سازه مذکور با توجه به اهمیت آن سازه در تأمین آب کشاورزی استان مازندران اختصاص یافت. همچنین سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مازندران موظف شد ضمن نظارت فنی و اجرایی بر روند انجام بازسازی، گزارش عملکرد اعتبار فوق را هر سه ماه به سازمان های برنامه و بودجه کشور و مدیریت بحران کشور ارسال کند.
هیات وزیران همچنین مبلغ ۱۵۰میلیارد ریال اعتبار تملک
دارایی های سرمایه ای برای ساماندهی رودخانه مرزی بالهارود و لایروبی سد میل و مغان در استان اردبیل اختصاص داد.
با توجه به وقوع سیل و آبگرفتگی و توفان اسفند ۱۴۰۰و فروردین و اردیبهشت سال جاری و همچنین بارش برف سنگین در دی ماه سال گذشته در برخی
شهرستان های استان اصفهان، هیات وزیران با اختصاص تا مبلغ ۹۰میلیارد ریال اعتبار
هزینه ای و تملک دارایی های سرمایه ای برای جبران خسارات وارده در
بخش های راه های روستایی و تأسیسات زیربنایی (راه ها،
پل ها، کانال مسیل روستا) در این استان موافقت کرد. همچنین مبلغ ۷۶میلیارد و ۷۰۰میلیون ریال تسهیلات بانکی با سود ۴درصد روستایی و ۵درصد شهری برای جبران خسارات وارده به خسارت دیدگان اختصاص یافت.
اعضای دولت در ادامه، با توجه به اهمیت اجرای پروژه های پیشگیرانه به منظور مدیریت بهینه مخاطرات طبیعی، با اختصاص اعتبار به سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خوزستان تا مبلغ ۷۵۰میلیارد ریال به صورت تملک دارایی های سرمایه ای برای اجرای شبکه های جمع آوری و هدایت آب های سطحی شهرهای اروندکنار و چوئده در شهرستان آبادان موافقت کردند.به منظور ساماندهی نقاط بحرانی و تثبیت پایدارسازی نقاط رانشی محورهای ارتباطی، تعمیر و تکمیل پل های آسیب دیده از مخاطرات طبیعی، بهسازی و اصلاح
سردهنه های کشاورزی و احداث دیوار حفاظتی در مناطق مسکونی شهرها و روستاهای استان مازندران، مبلغ ۲۲۳۱میلیارد و ۲۵۰میلیون ریال اعتبار به صورت تملک دارایی های سرمایه ای اختصاص یافت.
همچنین با عنایت به وقوع سیل و آبگرفتگی در برخی از شهرستان های استان تهران، هیات وزیران با اختصاص اعتبار تا مبلغ ۳۶۳میلیارد و ۷۵۰میلیون ریال به منظور جبران خسارات وارده به تأسیسات زیربنایی و اماکن مسکونی در شهرستان دماوند موافقت کرد.
اختصاص اعتبار تا مبلغ ۴۰۲میلیارد ریال به صورت تملک دارایی های سرمایه ای برای جبران خسارات وارده ناشی از وقوع سیل و آبگرفتگی در برخی شهرستان های استان ایلام و پرداخت تسهیلات بانکی به مبلغ ۶۰۳میلیارد ریال با سود ۴درصد در مناطق روستایی و ۵درصد در مناطق شهری، از دیگر مصوبات جلسه هیات وزیران بود.
هیات وزیران در ادامه، ضمن اعلام نظر در باره تعدادی از
طرح های نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نمایندگان دولت را برای پیگیری طرح های مذکور تعیین کرد.
گفتمان مقاومت راهکارِ موثرِ غلبه بر مشکلات جهان اسلام
رئیس جمهوری گفتمان مقاومت را تنها نسخه علاج مشکلات جهان اسلام خواند و گفت: فقط با مقاومت و ایستادگی شجاعانه است که ملت‌های آزاده منطقه می‌توانند استکبار را وادار به عقب‌نشینی کنند.
رئیسی در این جلسه با اشاره به نامگذاری ۲۳مرداد به عنوان روز مقاومت اسلامی در تقویم رسمی کشور، با پاسداشت مفهوم بلند و متعالی مقاومت، گفت: تجربه تاریخی به ما می‌گوید که ملت‌های جهان هر کجا در مواجهه با جریان سلطه و استکبار، راه مقاومت و ایستادگی را در پیش گرفتند، توفیق پیدا کردند و به عزت و استقلال رسیدند.
رئیسی در بخش دیگری از سخنانش «مردمی بودن» را اصلی‌ترین جهتگیری دولت سیزدهم خواند و گفت: مردمی بودن و عدالت محوری به عنوان گفتمان اصلی دولت، نیازمند تبیین دقیق است.
ضرورت تبیین دستاوردهای دولت در آستانه اولین سالگرد آغاز به کار دولت مردمی، دیگر محور سخنان رئیس جمهوری در جلسه هیات دولت بود. رئیسی ارتباط مستمر با مردم، استفاده از ظرفیت رسانه‌ای موجود در کشور و اطلاع‌رسانی دقیق و کامل به مردم را گام مکمل سیاست‌ها و اقدامات دولت خواند.
«بیمه فعالان بخش صنایع دستی» از جمله موضوعات مطرح در نشست امروز هیات دولت بود که رئیس جمهور پس از استماع گزارش وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، به وزرای مرتبط در این زمینه ماموریت داد برای حل مشکل بیمه فعالان این حوزه تصمیم‌گیری کنند.

نسخه مناسب چاپ