شرایط اقتصادی برگزاری جشنواره تئاتر فجر را سخت کرده است
 

دبیر چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر همزمان با رونمایی از فراخوان این رویداد اعلام کرد که از همه افکار و سلیقه‌ها برای حضور در این رویداد دعوت می‌کند؛ اگرچه هنوز رقم بودجه را نمی‌دانیم و این در حالی است که شرایط اقتصادی بسیار سخت شده است.
به گزارش ایسنا، فراخوان چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر صبح روز گذشته با حضور کاظم نظری، مدیر کل هنرهای نمایشی و کورش زارعی، دبیر این دوره از جشنواره در تالار مشاهیر مجموعه تئاتر شهر رونمایی شد.
زارعی که در دهه‌های گذشته خودش جزو شرکت‌کنندگان در جشنواره بوده است، درباره تفاوت‌های فراخوان این دوره از جشنواره در قیاس با چند دوره گذشته، توضیح داد و تأکید کرد که همه کوشش خود را به کار می‌گیرد تا رونق و نشاط سال‌های پیشین به جشنواره برگردد.
او افزود: می‌خواهیم در این جشنواره از همه افکار و پیشنهادها و حتی انتقادهای سازنده استفاده کنیم. همچنین برای برگرداندن رونق و شور و شوق قبلی به جشنواره، امسال تغییراتی در فراخوان داده‌ایم؛ زیرا جشنواره در چند سال اخیر، شور و هیجان بالایی نداشت.
زارعی که در سال‌های گذشته از شهر قم در جشنواره تئاتر فجر شرکت می‌کرد، با یادآوری دوران پر فروغ این جشنواره گفت: من محصول جشنواره هستم و برنده ۸جایزه در این جشنواره بوده‌ام. هرچه یاد گرفته‌ام، از دیدن کارها و شرکت در کارگاه‌های همین جشنواره بوده است.
دبیر چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با بیان اینکه در چند سال گذشته جشنواره بیشتر بر بخش مرور تمرکز داشته است، ادامه داد: اغلب کارهای این بخش در طول سال اجرا و دیده شده بودند. بنابراین کمتر کسی برای تماشای آنها تمایل داشت و همین امر سبب شد شور و هیجان جشنواره کم شود. به همین دلیل امسال، جشنواره ویژه کارهای تولیدی است که در این رویداد رونمایی خواهند شد؛ یعنی تمامی کارهای مسابقه ایران یا از نمایش‌های تولیدی در استان‌ها هستند یا از میان متن‌های ارسالی انتخاب می‌شوند. او گفت: هرچند امسال بخش مرور به شکل قبلی نداریم، اما بخش ویژه‌ای برای دعوت از بزرگان یا آثاری از میان نمایش‌های اجرا شده در طول سال که با استقبال رو به رو شده‌اند، تعریف کرده‌ایم که البته این بخش رقابتی نیست.
زارعی با اشاره به اینکه امسال بازخوان‌ها و بازبین‌های یکسری از بخش‌های جشنواره در فراخوان معرفی شده‌اند، وضعیت مبهم بودجه را بزرگ‌ترین مشکل این دوره از جشنواره برشمرد. او خاطرنشان کرد: یکی از دلایل تأخیر در انتشار فراخوان این است که هنوز رقم بودجه را نمی‌دانیم و این در حالی است که شرایط اقتصادی بسیار سخت شده است.
این کارگردان تئاتر گفت: کیفیت موضوعی و محتوایی برایمان خیلی مهم است، چون جشنواره فجر محل تلاقی افکار و شیوه‌های مختلف است و از همه افکاری که متناسب با آیین‌نامه جشنواره‌اند، برای حضور در جشنواره استقبال می‌کنیم.

نسخه مناسب چاپ