وزیرارتباطات: شبکه فیبرنوری منازل هفته دولت افتتاح می‌شود
 

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دیروز در خاتمه جلسه هیات دولت از افتتاح شبکه فیبرنوری منازل در هفته دولت خبر داد.
عیسی زارع پور گفت: با افتتاح این شبکه فیبرنوری، سرعت اینترنت بهبود می‌یابد و در کنار آن سرعت اینترنت تلفن همراه هم افزایش خواهد یافت.
وی همچنین از رسیدن به وضعیت پایدار ماهواره خیام خبر داد و گفت: تا یکی دو هفته آینده اولین تصاویر از این ماهواره دریافت می‌شود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه اختلال ایجاد شده در شبکه اجتماعی اینستاگرام در روزهای اخیر را به دلیل مشکلات فنی عنوان کرد و اظهار داشت: در حوزه اینترنت ثابت مشکلاتی وجود دارد و وضعیت اینترنت ثابت خوب نیست که در تلاش برای بهبود آن هستیم؛ افزایش سرعت اینترنت حق مردم است و برای احقاق آن تلاش می‌کنیم. این اختلال بر اثر یک مشکل فنی بوده است.
نگاه دولت ایجاد پایداری در خودکفایی تولید گندم است
وزیر جهاد کشاورزی هم دیروز در خاتمه جلسه دولت اظهارداشت: برای نخستین بار در تاریخ کشاورزی ایران، الگوی کشت بهینه از مهر امسال به کشاورزان معرفی و ابلاغ می شود. سیدجواد ساداتی نژاد‏ به خبرنگاران گفت: رئیس جمهوری در دیدار اخیر خود از وزارت جهاد کشاورزی بر امنیت تامین غذا با شاخص‌های تامین غذای سالم‏، ارزان، با کیفیت و با منشاء و تولید داخلی تاکید و بر ضرورت حرکت به سمت خودکفایی در تولید داخلی تاکید کرد.
ساداتی نژاد افزود: البته حرکت به سمت خودکفایی از آغاز دولت سیزدهم شروع شده است‏. چنانکه ما در خرید تضمینی گندم از مرز ۷ میلیون تن گذشتیم که در مقایسه با سال گذشته که ۵ر۴ میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری شده بود‏‎‏، نشان دهنده سیاست‌های دولت در حوزه تولید است.
البته این تدابیر با افزایش قیمت خرید تضمینی گندم، کاهش قیمت کود و اجرای طرح کشاورزی قراردادی انجام گرفت و نتیجه واقعی سیاست‌های دولت در حوزه تولید را ما در فصل زراعی آینده شاهد خواهیم بود که انشاء الله امیدواریم به پایداری در خودکفایی گندم و نان برسیم.
وی در ادامه با بیان اینکه ما به حدود ۹ میلیون تن گندم برای تهیه نان در کشور نیاز داریم، گفت: رئیس جمهوری بر مشوق‌هایی برای کشاورزان در اجرای الگوی کشت تاکید داشت که بتوانیم کالا‌ها و محصولات اساسی کشاورزی را در کشور تولید کنیم.
البته برای این موضوع‏‏ چند سیاست در دست اجرا است. یکی آنکه صیفی جات را گلخانه‌ای کشت کنیم تا زمین‌های کشاورزی برای کشت محصولات اساسی آزاد و آماده باشد. تدبیر دیگر اینکه اگر بتوانیم علوفه را از مراتع مان تامین کنیم‏، آنگاه می‌توانیم یک بخشی از زمین‌های کشاورزی را به تولید محصولات اساسی اختصاص دهیم؛ لذا اجرای الگوی کشت ضرورت پیدا می‌کند.
وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه بنابه دستور رئیس جمهوری، ما برای کسانی که الگوی کشت را رعایت می‌کنند با هماهنگی با وزارت نیرو، تخفیفی را در آب بهای کشاورزان قائل خواهیم شد، تاکید کردند: اگرچه خودکفایی ما در تولید آرد طی سال‌های گذشته سینوسی بوده است، اما نگاه دولت ایجاد پایداری خودکفایی در تولید گندم نان است.
افزایش حق پرستاری خانواده‌های شهدا و جانبازان نهایی می‌شود
معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه هم با بیان اینکه بحث‌هایی برای افزایش ۵۷ درصدی حق پرستاری جانبازان و خانواده‌های شهدا در دولت مطرح است، به خبرنگاران گفت: مصوبات قانونی باید اجرایی شود.
مسعود میرکاظمی همچنین درباره افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان گفت: رئیس جمهوری مأموریت داد تا ترمیمی در رابطه با حقوق کارمندان و بازنشستگان لشکری و کشوری انجام شود. البته با این فرض که موجب خلق پول و استقراض نشود که البته در این زمینه جلساتی برای بررسی افزایش منابع و مدیریت مصارف برگزار شده و در حال برگزاری است اما این جلسات نهایی نشده که امیدواریم چند روز آینده به جمع بندی برسیم.
وی با توجه به آغاز رتبه بندی معلمان در کشور گفت: سعی داریم این ماه مبلغ ۱۱ میلیون تومان را برای ۱۱ ماه گذشته به معلمان به صورت علی‌الحساب پرداخت کنیم تا احکام رتبه‌بندی آماده شود.
رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره پرداخت مبلغ حداقلی و علی‌الحساب به معلمان در راستای اجرای رتبه‌بندی معلمان و جزئیات آن اظهار داشت: رتبه‌بندی بر اساس شایستگی است و وزارت آموزش و پرورش باید اقداماتی را انجام دهد تا میزان شایستگی یک معلم مشخص شود و بعد پرداخت‌ها طبق آن صورت گیرد.
اما چون این روند هنوز آماده نشده است و مقداری طولانی شده، با وزیر آموزش و پرورش توافق کردیم این ماه مبلغی را به عنوان علی‌الحساب پرداخت کنیم و زمانی که احکام به سرانجام رسید هم مابه‌التفاوت پرداخت شود.
وی تصریح کرد: این مبلغ علی‌الحساب سرانه حدود یک میلیون تومان به ازای هر ماه است و شش ماه از سال قبل بوده و پنج ماه هم در سال جاری است که مجموعاً ۱۱ ماه می‌شود و این ماه حدود ۱۱ میلیون تومان علی‌الحساب واریز می‌شود تا زمانی که احکام آماده شد، ما بلافاصله کارسازی می‌کنیم که هم مطالبات گذشته پرداخت شود و هم ماهانه طبق سقف بودجه در نظر گرفته شده، پرداخت‌ها انجام گیرد.
واردات خودرو شنبه قطعی می شود
وزیر صنعت، معدن و تجارت هم درباره تفکیک این وزارتخانه گفت: طرحی در مورد تفکیک وزارت صنعت در مجلس بررسی شده و دولت با آن طرح موافقت کرده است. یعنی باید این مسیر در مجلس طی شود.
سید رضا فاطمی امین همچنین از نهایی شدن واردات خودرو خبر داد و با اشاره به اینکه روز شنبه خبر قطعی واردات اعلام می‌شود، گفت: در طرح واردات خودرو، خودرو دست دوم وارد نمی‌شود و مدل واردات خودرو به بازرگانان بستگی دارد.
اعزام کارشناسان ایرانی به کوبا برای اطفای حریق مخازن نفت
وزیر نفت هم پس از خاتمه جلسه هیأت دولت از اعزام تیم متخصص برای خاموش کردن مخازن نفتی کوبا که دچار حریق شدند، خبر داد. جواد اوجی گفت: هفته گذشته مخازن نفت کوبا دچار حریق شد و بر اساس همکاری جمهوری اسلامی ایران با این کشور، سریعا تیمی از متخصصان برای اطفای حریق و خاموش کردن مخازن به کوبا اعزام شد که اطفای حریق کارساز بوده است‌.
حق‌آبه کامل ایران از رود هیرمند گرفته خواهد شد
وزیر نیرو هم پس از خاتمه نشست دیروز هیأت دولت به خبرنگاران گفت: حق‌آبه ایران از رود هیرمند و همچنین در حوزه ترکیه در دستور کار دولت است و پیگیر این حق‌آبه‌ها هستیم.
علی اکبر محرابیان اظهار داشت: در بحث تالاب‌ها مهمترین موضوعی که دنبال می‌کنیم، حقابه تالاب‌ها است، چون در برخی نقاط کشور بخاطر خشکسالی‌ها امکان تامین آب فراهم نیست .
وی با اشاره به اینکه به همین دلیل پیگیری می‌کنیم نخست سهم محیط زیست از حقابه‌ها داده و سپس رهاسازی و مشکلات مرتفع شود، بیان کرد: بعضا کشت‌های غیرقانونی در مسیر این تالاب‌ها انجام می‌شود که پیگیر این موضوع هم هستیم.
وزیر نیرو درباره اعمال قبض آب و برق برای خانه‌های خالی ، با بیان اینکه منتظر تصویب آیین‌نامه مربوطه هستیم، گفت: مکلف به اجرای آیین‌نامه‌ها در چارچوب قانون و مقررات هستیم و فعلا از خانه‌های خالی فقط حق اشتراک دریافت می‌شود.وی در پاسخ به ایرنا مبنی بر ماموریت رئیس جمهوری در پیگیری حقابه ایران از رود هیرمند، گفت: سهم ما هم در هیرمند و هم در حوزه ترکیه در دستور کار دولت است تا حقابه قانونی تامین شود.
محرابیان با اشاره به معاهده سال ۱۳۵۱ با افغانستان ادامه داد: پیگیری می‌کنیم تا این حقابه تامین شود. البته مشکل سازه الحاقی به سد داشتیم که طرف افغانستانی تعهد کرده اجازه ندهند قطره‌ای آب به منطقه لم یزرع “گوته زره” وارد شود.
جرائم مالیاتی فعالان اقتصادی در هفته دولت بخشوده می‌شود
وزیر امور اقتصاد و دارایی هم پس از جلسه هیأت دولت به خبرنگاران گفت: جرائم مالیاتی فعالان اقتصادی تا سقف ۲۰۰ میلیون تمان برای فعالان حقیقی و تا سقف ۳۰۰ میلیون تومان برای فعالان حقوقی به مناسبت هفته دولت بخشوده می‌شود.
سید احسان خاندوزی گفت: به منظور مساعدت با تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی که نتوانستند بدهی مالیاتی خود را بپردازند، از ۲۹ مرداد تا ۱۰ شهریور مشروط بر پرداخت اصل بدهی مالیاتی تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان برای فعالان حقیقی و تا سقف ۳۰۰ میلیون تومان برای فعالان حقوقی بخشودگی ۱۰۰ درصد مالیاتی انجام خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه فعالان اقتصادی در این بازه زمانی می‌توانند تسویه حساب مالیاتی خود را انجام دهند، درباره واگذاری اموال دولت گفت: آسیب‌شناسی‌های لازم برای واگذاری اموال دولت انجام شده و موفق شدیم مصوبه‌ای از شورای عالی هماهنگی اقتصادی بگیریم که طبق این مصوبه کمیته‌ای با عنوان «هیأت مولد سازی دارایی های دولت» با اختیارات ویژه شکل بگیرد و در فروش دارایی‌های مازاد دولتی اختیار کامل وجود داشته باشد.
وزیر اقتصاد یکی از بهترین روش‌های تأمین کسری دولت را همین فروش اموال مازاد و دارایی‌ها عنوان و خاطرنشان کرد: به تبع آن هیچ آسیبی هم به وضعیت اقتصادی مردم وارد نمی شود.
دور دوم سفرهای استانی با رویکرد«نظارت بر اجرای مصوبات»
معاون اجرایی رئیس جمهوری هم به خبرنگاران گفت: اولویت دور دوم سفرهای استانی رئیس جمهوری نظارت بر اجرای مصوبات و سپس مصوبات جدید است.
سید صولت مرتضوی گفت: در یک بازه زمانی کمتر از یکسال رئیس جمهوری ٣١ سفر استانی و ٧ سفر موضوعی به داخل کشور داشت و در مجموع بیش از ٩٠٠ مصوبه در برداشته است که حدود ۵ هزار و دو طرح عمرانی که عمدتا نیمه تمام هستند را در بر می‌گیرد.
وی با بیان اینکه در حوزه تامین منابع عمومی در ١٧ سفر اول تقریبا تمام تعهدات محقق شده است، افزود: تیمی مشخص شده و میزان اجرای مصوبات سفرهای استانی را ارزیابی خواهد کرد و در دور جدید سفرهای استانی هم علاوه بر نظارت، مصوبات جدید هم خواهیم داشت.
معاون اجرایی رئیس جمهوری با اظهار اینکه با رویکرد اجرای مصوبات، نظارت میدانی و رفع مشکلات، پس از یک تنفس، دور دوم سفرها برنامه‌ریزی خواهد شد، گفت: در سفرهای استانی دور دوم به صورت تلفیقی هم مصوبه خواهیم داشت و هم نظارت بر اجرای مصوبات قبل صورت خواهد گرفت. البته اجرای مصوبات مدام در حال پایش هستند و گزارش آنها مورد بررسی قرار می‌گیرد.
وی درباره ۱۴ سفری که از فروردین به بعد انجام شده است، گفت : دولت برای تأمین منابع جاری تلاش‌های بسیاری انجام داد تا بدهی‌های گذشته جبران شود، اما در این ماه حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان از محل منابع عمومی تزریق شده و تا پایان ماه تزریق دیگری انجام خواهد شد و در نهایت بیش از تعهدات خود از محل منابع عمومی منابع تزریق کرده‌ایم.
مرتضوی ادامه داد: بیش از ۱۰۰ درصد مصوبات سفرهای استانی طبق پیش بینی‌ها در سال ۱۴۰۰ عملیاتی شده است؛ درحالی‌که بازه زمانی در نظر گرفته شده برای اجرای این مصوبات ۴ ساله است.
آبله میمونی هنوز پاندمی نشده است
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم درباره احتمال پاندمی آبله میمونی گفت: آبله میمونی در هیچ جای دنیا به صورت پاندمی در نیامده است و مانند کرونا نگران کننده نیست.بهرام عین اللهی اعلام کرد: تنها یک مورد بیماری آبله میمونی مثبت بود که خانم ٣۴ ساله از اهواز است و در حال رصد هستیم .حتی پایگاه های مرزی را رصد کردیم که اگر موردی بود، مقابله می کنیم.
وی همچنین از تصویب بسته‌های تشویقی برای پزشکان در مناطق محروم خبر داد و گفت: همچنین در نشست هیات دولت تصویب شد خانم ها از ابتدای بارداری و ٢ سال پس از آن و فرزندان تا پنج سال اول تحت پوشش بیمه قرار بگیرند.
نظر فیفا برای حضور زنان در ورزشگاه‌ها پیشنهادی است
وزیر ورزش و جوانان هم بر ضرورت تعیین فوری سرپرست برای فدراسیون بدمینتون تاکید کرد و گفت: نامه فیفا برای حضور زنان در استادیوم‌ها برای رقابت‌های باشگاهی تنها در حد پیشنهاد است.
سیدحمید سجادی در واکنش به برابر شدن تعداد اعضای المپیکی و غیرالمپیکی مجمع انتخاباتی کمیته ملی المپیک که قرار است در تاریخ ششم شهریور برگزار شود، اظهار داشت: از سیدمحمد پولادگر (معاون قهرمانی وزارت ورزش) خواسته‌ام این مورد را برررسی کرده و به من گزارش دهد.
وی در پاسخ به اینکه وزارت ورزش برای رسمیت یافتن مجمع انتخاباتی کمیته ملی المپیک چه اقدامی خواهد کرد و آیا انتخابات فدراسیون سوارکاری برگزار خواهد شد یا خیر، افزود: ما اصلا کاری به انتخابات کمیته ملی المپیک نداریم.
در حال حاضر دوره ۴ ساله ریاست فدراسیون بدمینتون به پایان رسیده و باید به فوریت برای این فدراسیون سرپرست تعیین کنیم. چون وقتی دوره ۴ ساله ریاست یک فدراسیون به اتمام می‌رسد، شرایط اداره فدراسیون غیرقانونی می‌شود. ضمن این که در حال بررسی انتخابات فدراسیون سوارکاری هستیم و باید جلسه مشترکی بین وزارت ورزش و فدراسیون سوارکاری و کمیته ملی المپیک برگزار کرده و در آن جلسه تصمیم‌گیری کنیم.
سجادی در خصوص حضور زنان در استادیوم‌های ورزشی گفت: ما اصلا به دنبال تفکیک بحث فوتبال از سایر رشته‌ها نیستیم. در حال حاضر در بیشتر رشته‌های ورزشی خانواده‌ها قصد حضور دارند و برای انجام این کار نیازمند یکسری هماهنگی‌ها هستیم. این هماهنگی‌ گاهی سهل‌تر و قابل وصول‌تر است و گاهی مثل فوتبال سازوکار، جمعیت و محل برگزاری آن رویداد متفاوت است. وقتی ۵۰۰، ۱۰۰۰ یا حتی ۳ هزار خانم قصد حضور در یک رویداد فوتبالی را دارند، باید دستورالعمل‌ها را بیشتر رعایت کنیم، هماهنگی‌ها بیشتر باشد و آن‌چه به آن محیط انتظام می‌دهد، باید دیده شود. در برخی از رشته‌ها زنان خیلی راحت وارد سالن می‌شوند و مسابقه را نگاه می‌کنند اما سازوکار فوتبال متفاوت است.
وزیر ورزش و جوانان با اشاره به اینکه نمی‌خواهیم خدایی ناکرده نگاه‌ها در بیرون از ایران این‌طور باشد که بگویند ایرانی‌ها مخالف ورود زنان به استادیوم‌ها هستند. خیر اصلا چنین تفکری وجود ندارد،افزود: یکسری اطلاعات از ایران به بیرون می‌دهند و می‌گویند در فلان رشته زنان و تماشاگران را راه نمی‌دهند. در حالی که چندسال است که خانم‌ها با عزت و احترام به استادیوم‌ها می‌آیند و بازی‌های تیم ملی فوتبال را می‌بینند. حتی بازی ایران و عراق شب‌هنگام برگزار شد ولی برای تردد خانم‌ها اتوبوس گذاشتیم و ورودی مستقل و خوبی داشتند. در جریان این دیدارها همه تیپ آدمی حضور داشتند و هیچ ایرادی هم به ما گرفته نشد؛ حاشیه‌ای ایجاد نشد و مشکلی خاصی هم نداشتیم.
وزیر ورزش در واکنش به نامه فیفا برای حضور زنان در استادیوم‌ها در جریان رقابت‌های باشگاهی هم گفت: فیفا در نامه خود حضور زنان در رقابت‌های باشگاهی را پیشنهاد داده است. تاکید می‌کنم نامه فیفا در حد پیشنهاد بوده و ما در حال پیگیری برای شناسیایی استادیوم‌هایی هستیم که زیر ساخت مناسب دارند و شرایط شورای تامین، دستورالعمل‌های امنیتی و انتظامی در آن‌ها فراهم است.
وی افزود: از قبل جلساتی در این خصوص شروع شده و اصلا ما کاری به نامه فیفا نداشتیم. وقتی استارت این کار را زدیم، گفتند یکی دو سال پیش توافقاتی برای حضور زنان در رقابت‌های تیم ملی و باشگاهی انجام شده و ما هم همان دستورالعمل‌ها را جلو می‌بریم و اگر تعهدی ایجاد و چیزی امضا شده، از طرف ایران بوده است.
وی گفت: در دستورالعمل حرفه‌ای شدن باشگاه‌ها هم چنین چیزهایی داشتیم. ایرادهایی که از گل‌گهر، پرسپولیس و استقلال گرفتند هم به خاطر همین دستورالعمل‌ها بود. دستورالعمل‌ها می‌گوید وقتی قرار است رقابتی برگزار شود، به زنان هم شانس حضور بدهید. این چیز عجیب و غریبی نیست. مگر در رشته‌های ورزشی دیگری مثل دوومیدانی، والیبال و… زنان برای تماشا نمی‌آیند؟ منتها تعداد حضور زنان تماشاگر در این رقابت‌ها محدود است و عدد طوری نیست که به چالش کشیده شود. اما فوتبال بیشتر مورد توجه است و انتظار این است که زنان علاقه‌مند، خانواده ورزش و خانواده فوتبالیست‌ها، مربیان و کادر فنی بتوانند بازی‌ها را از نزدیک ببینند.
ما هم در حال بررسی شرایط هستیم و با مبادی مختلف صحبت کرده‌ایم تا بتوانیم مجوزهای شورای تامین را بگیریم. قوانینی داریم و طبق قوانین جلو می‌رویم و فکر هم نمی‌کنم با مشکل خاصی مواجه شویم. انشاا… جایگاه خوبی برای زنان درست می‌کنیم که بسیار راحت وارد استادیوم شوند.

نسخه مناسب چاپ