علت سقوط هواپیما خاموش شدن موتور بوده است
 

سرویس حوادث: رئیس قوه قضائیه از سازمان بازرسی و دادستانی تهران خواست با بررسی ابعاد سانحه سقوط هواپیمای آنتونف ۱۴۰ درتهران،علت وقوع را بررسی وعاملان قصور را معرفی کنند. پزشکی قانونی استان تهران هم برای شناسایی و تشخیص هویت کشته شدگان حادثه سقوط هواپیمای آنتونف ۱۴۰ در اطلاعیه‌ای از بستگان آنها یاری خواست.

آیت الله آملی لاریجانی همچنین درپیامی در گذشت عده‌ای از هموطنان در سانحه سقوط هواپیما ایران ۱۴۰ را به خانواده آنان تسلیت گفت.دراین پیام آمده است:

«سانحه دلخراش سقوط هواپیما ایران ۱۴۰ که سبب کشته شدن جمعی از هموطنان عزیزمان شد، موجب تأسف و تأثر گردید.

اینجانب ضمن عرض تسلیت به خانواده‌های داغدار و ابراز همدردی با آنان از خداوند متعال برای درگذشتگان غفران الهی و برای بازماندگان صبر جمیل و اجر جزیل مسئلت می‌نمایم».

وی تاکید کرده است: مسئولان قضایی از جمله سازمان بازرسی کل کشور و دادستان عمومی‌و انقلاب تهران با توجه به ابعاد این سانحه،علت وقوع را مورد بررسی دقیق و سریع قرار دهند و نتایج آن اعلام شود تا در صورت وجود هرگونه قصور با عاملان برخورد قانونی صورت پذیرد.

اداره کل پزشکی قانونی استان تهران هم اعلام کرد: با توجه به این‌که تشخیص هویت جانباختگان حادثه سقوط این هواپیما به دلیل سوختگی شدید اجساد با معاینه ظاهری قابل انجام نیست و برای شناسایی آنها نیاز به انجام آزمایش DNA تایپینگ و بررسی ژنتیکی است، لذا از بستگان درجه یک کشته‌شدگان این حادثه درخواست می‌شود تا در اسرع وقت برای انجام آزمایش‌های مورد نظر و شناسایی اجساد به مرکز تشخیصی و آزمایشگاهی استان تهران واقع در کهریزک،جاده قدیم قم، ۵۰۰ متر بعد از در شرقی بهشت زهرا، روبروی مخابرات(تلفن تماس ۹-۵۶۵۲۴۸۰۰) مراجعه کنند.

سرپرست دادسرای جنایی تهران نیز با اشاره به این‌که تحقیقات قضایی درباره سانحه هوایی فرودگاه مهرآباد ادامه دارد، گفت: تاکنون هیچ فردی در این پرونده بازداشت نشده است.

قاضی محمد شهریاری افزود: تحقیقات قضایی در رابطه با این پرونده ادامه دارد، اما هیچ فردی در این زمینه دستگیر نشده است.معاون دادستان تهران تاکید کرد: در صورت مشاهده قصور در این حادثه با آن برخورد می‌شود.

علل وقوع سانحه

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری با بیان احتمال وجود یک علت اصلی و علل فرعی دیگر در سانحه سقوط هواپیما، طراحی هواپیما را به گونه‌ای دانست که با یک موتور هم امکان پرواز یا فرود را دارد.

علیرضا جهانگیریان در حاشیه دیدار از مجروحان سانحه سقوط هواپیما با ابراز تسلیت این سانحه به بازماندگان گفت: اطلاعات نشان می‌دهد که یکی از موتورهای هواپیما هنگام صعود و در ارتفاع پایین اشکال پیدا کرده است البته طراحی هواپیماها به گونه‌ای انجام می‌شود که از دست دادن یک موتور،‌ مانع ادامه پرواز یا بر زمین نشستن هواپیما نمی‌شود.

وی افزود: از این رو از نظر طراحی قاعدتا این هواپیما هم باید می‌توانسته به پرواز ادامه دهد و یا فرود بیاید.

جهانگیریان اضافه کرد: باید بررسی کنیم که چه شرایط خاصی وجود داشته که هواپیما با ایجاد مشکل در یک موتور نتوانسته است روی زمین بنشیند،‌البته ارتفاع کم هواپیما می‌تواند یکی از دلایل باشد ولی نیاز به بررسی بیشتری دارد.

وی افزود: پیش بینی می‌شود که احتمالا یک علت اصلی و علل فرعی دیگری عامل سانحه باشند که همه آنها در کارگروه‌های ۱۱ گانه‌ای که طبق قانون تشکیل شده است، چه از جهت ابعاد انسانی و چه ابعاد فنی بررسی خواهد شد.

جهانگیریان درباره زمان اعلام نتیجه بررسی علل سانحه گفت: اگر جعبه سیاه هواپیما صدمه قابل توجهی ندیده باشد با امکاناتی که در داخل کشور وجود دارد امکان بازیابی اطلاعات آن هست و ظرف چند روز آینده اطلاعات پیاده خواهد شد ولی اگر صدمه جدی دیده باشد، باید از متخصصان اوکراینی دعوت شود که این کار هم صورت گرفته است.

وی افزود: از شرکت طراح هواپیما و سازنده و دارنده گواهینامه طراحی دعوت کردیم که نماینده‌هایی را اعزام کنند، هم برای بررسی سانحه طبق قوانین موجود و هم برای بررسی اسناد و مدارک از جمله جعبه سیاه هواپیما که به طور موازی به ایران خواهند آمد و اگر لازم باشد جعبه سیاه برای بررسی اطلاعات به کشور مربوط ارسال خواهد شد.

جهانگیریان درباره خلبان هواپیما هم با تاکید بر ایرانی بودن وی گفت: خلبان درجه استادی داشته و نزدیک به ۲۰۰۰ ساعت هم روی این هواپیما سابقه خلبانی داشته است.

وی افزود: ‌هواپیما در سال ۲۰۰۸ ساخته شده بودو از اصفهان به تهران بدون گزارش هیچ مشکلی پرواز کرده بود.

*ممنوعیت پرواز

معاون سازمان هواپیمایی کشوری گفت: طبق دستور رئیس‌‌جمهوری هواپیماهای ایران ۱۴۰ و آنتونوف ۱۴۰ دیگر مجوز پرواز ندارند.

حمید حبیبی اضافه کرد: هواپیمایی که در نزدیکی باند فرودگاه مهرآباد سقوط کرد، از سوی شرکت «هسا» و شرکت وابسته آن «سپاهان» پرواز کرده و استانداردهای لازم را برای پرواز داشته است.

وی درباره مجوز پرواز هواپیماهای ایران ۱۴۰ گفت: این هواپیماها با توجه به بررسی‌های صورت گرفته، مجوز پرواز داشتند و پرواز آن‌ها تا قبل از دستور رئیس جمهور بلامانع بود.

*عیادت وزیر بهداشت

وزیر بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی پیرو دستور رئیس جمهوری برای پیگیری درمان مصدومان سانحه سقوط هواپیمای مسافربری، از مصدومان این سانحه عیادت کرد.

دکتر‌ هاشمی ‌در بازدید از مصدومان سانحه از نزدیک روند درمان آنان را بررسی کرد و دستورات لازم را برای اقدامات تکمیلی داد.

وی گفت: ‌ سه نفر از مجروحان درکما هستند، ولی بقیه افراد می‌توانند طی ۲ تا ۳ روز آینده مرخص شوند.

رئیس اورژانس کشور پس از عیادت از مصدومان حادثه سقوط هواپیما ایران ۱۴۰ گفت: در مجموع ۱۳ نفر در سانحه سقوط هواپیما زنده ماندند که متأسفانه یک نفر از آنان در راه انتقال به بیمارستان جان خود را از دست داد. سه نفر از مصدومان در کما و تحت مراقبت‌های بحرانی و دو مصدوم دیگر نیز مشکوک به آسیب‌های ترومایی (ضربه) هستند.

امین صابری گفت: یک موتورسوار هم دچار ضربه مغزی شده است که احتمال می‌رود براثر اصابت بال هواپیما به سرش باشد. صابری نیا افزود: اکنون ۱۱ مصدوم سقوط هواپیما در بیمارستان بستری بوده و یک نفر نیز مرخص شده است.

هواپیمای آنتونف ۱۴۰ صبح یکشنبه با ۴۰ مسافر و ۸خدمه درمسیر پروازاز تهران به طبس چهار دقیقه پس از برخاستن از باندفرودگاه مهرآباد در محوطه درخت کاری شده درجاده مخصوص کرج سقوط کرد که به جان‌باختن ۳۹ نفراز مسافرانش منجر شد.

*تسلیت رئیس‌جمهوری ترکیه

عبدالله گل رئیس‌ جمهوری ترکیه با ارسال پیامی ‌به دکتر حسن روحانی، سانحه سقوط هواپیما در تهران را به رئیس‌ جمهوری اسلامی‌ و مردم ایران تسلیت گفت.

«گل» در پیام خود با ابراز تأسف از سانحه سقوط هواپیما در تهران و کشته شدن ۳۹ نفر در این سانحه با مردم و دولت ایران ابراز همدردی کرد. عبدالله گل از جانب خود و ملت ترکیه برای کشته شدگان این سانحه طلب مغفرت و برای بازماندگانشان آرزوی صبر کرد.

* پیام تسلیت وزارت امور خارجه افغانستان

وزارت امور خارجه افغانستان در پیامی با ابراز تأسف از سقوط یک فروند هواپیمای مسافربری ایران، جان باختن شماری از ایرانیان را در این حادثه به دولت و ملت ایران تسلیت گفت.

وزارت امور خارجه افغانستان اعلام کرد: با تأسف فراوان خبر سانحه سقوط هواپیمای مسافربری ایرانی متعلق به شرکت سپاهان را که باعث کشته و زخمی شدن مسافرین این هواپیما شد دریافت کردیم.

وزارت امور خارجه افغانستان ضمن تسلیت به دولت و ملت ایران، برای جان باختگان این حادثه آمرزش و برای زخمی ها شفای عاجل آرزو کرد.در این بیانیه برای خانواده قربانیان و ملت شریف ایران نیز صبر آرزو شده است.

نسخه مناسب چاپ