عضو کمیسیون آموزش مجلس: سهمیه‌های کنکورعادلانه نیست
عضو کمیسیون آموزش مجلس با اشاره به اینکه اصلاح سهمیه‌های کنکور ضروری است، گفت: امسال پیش‌بینی شده با رتبه ۱۲۰هزار هم در برخی از سهمیه‌ها قبولی پزشکی داشته باشیم! اگر شهامت دارید و خواهان اقدام اساسی هستید، به سراغ «اصلاح سهمیه‌های کنکور» بروید.
مهرداد ویس کرمی در گفتگو با تسنیم، درباره نتایج کنکور امسال و دور شدن بیشتر از عدالت آموزشی اظهار کرد: مدارس غیردولتی و خاص، شهریه دریافت می‌کنند و برخی از طریق برگزاری آزمون ورودی، دانش‌آموزان مستعدتر را جذب می‌کنند؛ بنابراین طبیعی است با داشتن دانش‌آموزان مستعد، نتایج بهتری را کسب کنند.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: آموزش و پرورش ۱۵ میلیون دانش‌آموز با استعدادهای متنوع در اختیار دارد و توانایی و بضاعت مالی آموزش وپرورش و دولت در این حد نیست که بتواند با مدارس غیردولتی مقایسه شود و حتی توانایی معلمان آنها در یک سطح نیست.ویس کرمی با اشاره به اینکه رشته تحصیلی ۶۰ درصد معلمان با رشته‌ای که تدریس می‌کنند، تطابق ندارد، مطرح کرد: با توجه به جذب ضعیف آموزش و پرورش و استخدام‌هایی که براساس الحاقیه‌های مجلس تحمیل شده است، توقعی نیست آموزش و پرورش بتواند با مدارس غیردولتی و خاص به طور طبیعی رقابت کند.
وی در پاسخ به این پرسش که در کنار مدارس غیردولتی، انواع مدارس دولتی را داریم همین باعث شده است سطح یکسانی از آموزش در مدارس دولتی ارائه نشود، متذکر شد: این پرسش مطرح است که آیا حق داریم همه افراد را با شرایط و استعدادهای متنوع در حالت یکسان حفظ کنیم یا اینکه مردم حق دارند انتخاب‌های مختلفی داشته باشند، پیچیدگی کار از همین جا شروع می‌شود.
ویس کرمی ادامه داد: کنکور تنها یک شاخص است که نشان می‌دهد آموزش و پرورش فعلی کارآمد نیست؛ براساس پژوهش‌هایی که مجلس انجام داده است، آموزش و پرورش بسیار ضعیف‌تر از آن چیزی است که تصور می‌کنیم و در میان بین ۱۵ تا ۱۶ کشور منطقه، رتبه ایران بالای ۱۰ است و در میان کشورهای جهان نیز جزو کشورهای تقریباً آخر است. بنابراین اینکه آموزش و پرورش به لحاظ امکانات، نیروی انسانی و بودجه بتواند درحد مدارس غیردولتی عمل کند، ممکن نیست.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه معلمی که برای ۳۰ سال استخدام شده تا به عنوان مثال فیزیک تدریس کند اما ضعیف است را چکار می‌توان کرد، متذکر شد: هم‌اکنون گفته می‌شود آموزش و پرورش حدود ۲۰۰ هزار معلم کمبود دارد، از سوی دیگر در کنار عدم توانمندی برخی معلمان و کم‌دقتی در کیفیت جذب معلم که در طول سال‌های گذشته باری به هرجهت اقدام شده است، شاهدیم مدارس دولتی عادی کمترین امکانات را در اختیار دارند و حتی ساختمان مدارس نیز فرسوده بوده و مشکل دارد؛ باید به کیفیت آموزش در مدارس دولتی عادی و مناطق محروم دقت شود.
ویس کرمی در پاسخ به این پرسش که آیا با مصوبه جدید کنکوری در مسیر عدالت آموزشی حرکت خواهد شد، گفت: خیر، باز هم مشکلات وجود خواهد داشت؛ یعنی در مناطق محروم معلمان توانمند حضور ندارند همچنین امتحانات نهایی در سه سال دوره متوسطه دوم برگزار می‌شود و همان کتابی که در مدارس دولتی عادی به خوبی تدریس نشده در مدارس غیردولتی و خاص بسیار قوی‌تر آموزش داده شده می‌شود.
وی تأکید کرد: سهمیه‌های کنکور از مباحثی است که از آن غافل هستند یا شهامت ورود به آن را ندارند. امسال پیش بینی شده است با رتبه ۱۲۰ هزار هم در برخی از سهمیه‌ها قبولی پزشکی داشته باشیم. این سهمیه‌ها که عادلانه نیست و صحیح توزیع نشده، آسیب‌های بسیاری دارد.
ویس کرمی مطرح کرد: به اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی در حضور رئیس‌جمهوری گفتم که اگر شهامت دارید و می‌خواهید اقدام اساسی انجام دهید، با توجه به قدرتی که در اختیار دارید به سراغ اصلاح سهمیه‌های کنکور بروید. این ظلم فاحشی است که در کشور اتفاق می‌افتد و جرأت ورود به آن را ندارند و به سراغ حل مسائل آسان می‌روند.

نسخه مناسب چاپ