ترافیک تهران پشت چراغ نمایشگاه بین المللی قفل می شود
 

سرویس خبر:ترافیکسنگین در تهران به ویژه در معابر شمال شهر، طی هفته گذشته بار دیگر به موضوعی پربحث در میان پایتخت‌نشینان و برخی مدیران و مسئولان شهری بدل شد؛ ترافیکی که دلیل اصلی آن برگزاری نمایشگاه‌های پرمخاطب به ‌ویژه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران اعلام شده و تاکنون علاوه بر پلیس با انتقاد برخی از اعضای شورای شهر تهران هم همراه شده است.
برپایی نمایشگاه های مختلف در شهر تهران به ویژه در محل نمایشگاه بین‌المللی واقع در خیابان سئول و بزرگراه چمران، سالهاست مورد انتقاد پلیس و حتی شورای شهر تهران قرار دارد که تداوم این وضع در وهله نخست نشان دهنده عدم هماهنگی متصدیان نمایشگاه با مسئولان شهری است؛ در صورتی که شورای شهر باید در این زمینه تصمیم گیر نهایی باشد نه منتقد این شرایط بغرنج !
همین موضوع و عدم هماهنگی با شورای شهر سبب شده است نائب رئیس شورای شهر تهران از رئیس جمهوری درخواست کند شخصاَ به موضوع برگزاری نمایشگاه‌ها در نمایشگاه بین‌المللی ورود کند.
البته پیش از این شهرداری تهران در برهه ای با صرف پول هنگفت ،نمایشگاه آفتاب را در خارج از محدوده شهر ساخت و توانست نمایشگاه کتاب را به علاوه چند نمایشگاه دیگر در این مکان برپا و تجربه خوبی را در این حوزه به ثبت برساند ولی پس از تغییر مدیران شهری، دیگر نمایشگاهی در «آفتاب» برگزار نشد و به این ترتیب هزینه های میلیاردی در این مجموعه تاکنون بدون استفاده باقی مانده است و به نظر می رسد عزمی هم برای اصلاح رویه های غلط وجود ندارد.
دیدگاه پلیس
در همین باره سردار حسین رحیمی، فرمانده انتظامی تهران بزرگ با انتقاد از برگزاری نمایشگاه‌های پُرمخاطب در شهر تهران ،به تاثیر سوء آن روی ترافیک اشاره و تاکید کرد: ترافیک بیش از حدی که هفته گذشته در تهران ایجاد شد، به علت برپایی نمایشگاه ساختمان، مصالح ساختمانی و مشاغل مربوط به آن بود که طی مدت کمتر از یک ساعت روی ترافیک کل شهر تاثیر می‌گذارند.
وی ادامه داد: متاسفانه این مساله درحال تکرار شدن است و ما هم به طور مکرر درباره این که نباید نمایشگاه‌های پرمخاطب در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار شوند، صحبت می کنیم .بار ترافیک ناشی از برگزاری این نمایشگاه‌ها بلافاصله و حتی در مدت کمتر از یک ساعت روی کل ترافیک شهر تهران تاثیر می‌گذارد.
رحیمی در ادامه گفت:‌ من پیش از برگزاری این نمایشگاه در جلسه‌ای با حضور برگزارکنندگان آن و همچنین نمایندگان باشگاه انقلاب شرکت کردم. در این جلسه تشریح شد که این اتفاق سبب ایجاد گره‌های ترافیکی و انسداد مسیرها می‌شود .
رحیمی افزود: در این جلسه با طرفین صحبت‌هایی شد تا این گره‌های ترافیکی برداشته شود اما این اتفاق رخ نداد. این نمایشگاه‌ها کماکان برگزار می‌شوند و مشکل ایجاد می‌کنند. این اتفاق مربوط به چند روز نیست و با این وضع در آینده هم با چنین مشکلاتی مواجه خواهیم بود .
رئیس پلیس تهران درباره انسداد بخشی از مسیر از سوی برخی سازمان‌ها در این محدوده گفت: انسدادی که مجموعه باشگاه انقلاب، نمایشگاه بین‌المللی و صداوسیما ایجاد کردند، مشکلات زیادی برای ترافیک خیابان‌ ولی عصر(عج)، بزرگراه شهید چمران و خیابان سئول ایجاد می‌کند که نیارمند اصلاح ترافیکی برای بهبود شرایط است. متاسفانه این اصلاح تاکنون رخ نداده است و امیدواریم طرفین مسئول به حل آن کمک کنند.
وی تاکید کرد: باید درباره برپایی نمایشگاه‌های پرمخاطب فکری اساسی کنیم؛ چرا که برگزاری این نمایشگاه‌ها از هر جهتی آثار خود را روی ترافیک تهران می‌گذارد. ترافیک شهر تهران به خودی خود خسته کننده است که با اضافه شدن ترافیک نمایشگاه‌ها، شرایط بدتر هم می شود.
رحیمی درباره اهمیت محل برگزاری نمایشگاه‌های پرمخاطب گفت: حتما باید فکری به حال محل برگزاری نمایشگاه‌های پرمخاطب بشود. همچنین باید مشکل گره‌های ترافیکی باشگاه انقلاب و نمایشگاه‌ که سبب انسداد مسیرها می‌شوند ،رفع شود.
بزرگراه‌های شمال شهر درگیر ترافیک نمایشگاه
همچنین سردار محمد حسین حمیدی، رئیس پلیس راهور تهران بزرگ با اشاره به ترافیک ایجادشده در پایتخت همزمان با برگزاری نمایشگاه صنعت ساختمان گفت: شرایط ترافیک تهران در روزهای گذشته در وهله نخست مربوط به پایان تعطیلات و مراجعات مردم به شهر تهران و پس از آن به علت برپایی نمایشگاه صنعت ساختمان بود که بیشتر بزرگراه‌های شمال شهر تهران را درگیر خود کرد.
وی افزود: حجم بازدید از نمایشگاه به‌شدت زیاد بود؛ در حدی که پارکینگ‌های نمایشگاه هم پاسخگوی آن نبود و بخشی از شبکه معابر اطراف نمایشگاه درگیر پارک و خروج خودروها شده بود. بحث جابه جایی نمایشگاه‌های پرمخاطب از محل دائمی برگزاری نمایشگاه‌ها به نمایشگاه‌های شهر آفتاب پارسال پیگیری شده و علاوه بر آن موضوع تغییر ساعات برگزاری آن‌ها هم در دستور کار قرار گرفته بود.
به گفته رئیس پلیس راهور تهران بزرگ و به گزارش ایسنا، بخش اصلی کار مربوط به تقاضای سفری است که به خود نمایشگاه
وجود دارد.
وی درباره موضوع مطرح شده مبنی بر عدم حضور مأموران پلیس در نقاط پرتراکم ترافیکی هم گفت: موضوع عدم حضور ماموران پلیس در حوالی محل برگزاری نمایشگاه کاملا کذب است. پلیس در محلی حضور دارد که حجم ترافیک بالاست. صدا و سیما هم به علت ایجاد مشکل در تردد خود گله‌مند است و این موضوعات را در قالب مشکلات مردم بیان می‌کند. در واقع ورودی صدا و سیما در محل نامناسبی قرار گرفته و تردد مردم را با سختی مواجه کرده است. لذا این سازمان باید درباره محدوده ای که آن را بسته، تبدیل به پارکینگ اختصاصی کرده و مسیر عبور مردم را سد کرده است پاسخگو باشد.

نسخه مناسب چاپ