سازمان محیط زیست: جاده ترانزیت تهران – مشهد تهدید جدی برای یوزپلنگ است
معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط‌ زیست گفت: در زمینه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی بیشترین نگرانی ما جاده ترانزیت تهران – مشهد است که وزارت راه باید ورود کند.
به گزارش ایرنا، حسن اکبری افزود: حفاظت از منطقه توران به عنوان مهمترین زیستگاه یوز در کشور اهمیت زیادی برای ما دارد. بر این اساس اعتباری حدود ٣ میلیارد تومان برای منطقه در نظر گرفته شد که با آن ١٠ دستگاه موتورسیکلت خریداری و به توران تزریق شد تا حفاظت دقیقتر انجام شود.
وی گفت: در یک سال گذشته، چهارقلاده یوز ماده با ١٠ توله در توران و اطراف آن مشاهده شد. اگرچه یک توله را چندی پیش به علت تصادف در محور تهران- مشهد از دست دادیم، اما این تعداد نشان می‌دهد که توران منطقه زادآوری است.
اکبری تاکید کرد: در منطقه توران برای تامین طعمه مشکلی وجود ندارد. مهمترین تهدید جاده است ؛از این رو مکاتبات زیادی با وزارت راه و شهرسازی داشتیم، اما آن‌طور که انتظار داریم با سازمان محیط‌زیست همکاری نمی کنند. معاون سازمان محیط‌ زیست اظهارداشت: وقتی قرار است جاده ای طراحی و کشیده شود قبل از اجرا باید تمام مسائل مختلف محیط زیستی دیده شود، اما بعد از احداث که حجم بالایی تردد دارد کار دشوار می شود. هرچند برخی معتقدند فنس کشی ممکن است زیستگاه را تکه‌تکه کند و به نورپردازی اعتقاد دارند.
به هر حال هر اقدامی بعد از احداث دشوار است چون ساز و کار قانونی در این زمینه برای وزارت راه وجود ندارد؛ یعنی ساز و کار قانونی نیست که آنها را مکلف به اجرا کند، از این رو زیر بار نمی روند.
اکبری اظهارداشت: چندی پیش دستورالعمل چند ماده ای به وزارت راه ابلاغ شد، اما چون ضمانت اجرایی ندارد تا کنون آن را اجرا نکرده‌اند.
وی پیرامون خشکسالی هم گفت: در حوزه خشکسالی طرح کاملی را تهیه کردیم که بر اساس آن برای اولین بار میزان خسارت خشکسالی به محیط زیست تعیین شد. در این زمینه بیش از یکهزار میلیارد تومان برآورد کردیم تا بتوان خسارات خشکسالی را کاهش داد که تاکنون ۱۹میلیارد تومان به استان‌ها ابلاغ شد و ۱۳میلیارد تومان دیگر در شرف ابلاغ است.وی اظهارداشت: یکی از مشکلاتی که وجود دارد تعارض حیات وحش با انسان است که منجر به بروز خسارات برای دامداران و کشاورزان می شود که برای اولین بار سازمان حفاظت محیط زیست در حوزه بیمه خسارات حیات وحش به دام ورود کرده است .

نسخه مناسب چاپ