زیرگذر اینترنت
میراث‏داران ناخلف
 

«ماشوبافی»، «موج‏بافی»… این اسامی ناآشنا که روزی به‏عنوان یک هنر شناخته می‌شدند و امروز کمتر نشانی از آن‏ها باقی مانده است، تنها بخشی از هنرهای فراموش‎شده سرزمین ما هستند. کاربران فضای مجازی درباره این موضوع صحبت کرده‎اند.
برخـی از کـاربـران درباره «دارایــی‌بافــی» نـوشتــه‏انـد، یکــی از غنـی‌تریـن میراث‌هـای هنری در تاریخ جهان و نوعی از بافت پارچه که در استان یزد رواج دارد و قدمت آن ۸۰۰ سال است.

«اسماعیل آذری‎نژاد» گفته: «هنر، یکی از ابزارهای پرورش کودکان است. در بسیاری از مدارس شهری و روستایی که رفتم، زنگ هنر فراموش شده بود. مهم‏ترین علت آن، عدم آگاهی معلم‏ها به جایگاه هنر و شیوه اداره زنگ هنر است.»
او کتاب «نقاشی کودکان، پرورش یا آموزش» را به‏عنوان کتابی عالی برای والدین و مربیان معرفی کرده که نکات کاربردی و نظری بسیاری دارد.

«حسین رونقی» از «نمدمالی» به‏ عنــوان یکــی از هنــرهــای فرامـوش‎شــده در ایـــران نــام برده و این عکس را در کنار استاد  یحیی  شاه‌نظـری، نمدمـال نمونــه و هنرمنــد ۸۰ سالـــه مازنـدرانی منتشـر کرده است.

«امیر عامری»، «نویسندگی بدون انتظار و دستمزد» را هنر فراموش‎شده عصر ما می‎داند و «سرگردون»، معما را.
تصویر این دکه فروش موسیقی بلوچی هم انعکاس وسیعی در فضای مجازی داشته و محل بحث و نظر شده که دلیلش نام «غـم شمـوش» است، یعنی «فراموش‎کننده غم». یکی از کاربران اعتقاد دارد علی‎رغم بی‏مهری‏ها، همین نوع ‌نگاه درمانگرایانه و کاربردی، هنر موسیقی بلوچی را زنده نگه‌داشته است.

«شهریار رهنما»، نامه نوشتن را هنر فراموش‏شده عصر مدرنیته می‎داند و کاربری به‏نام «معنوی» این موضوع را تأیید کرده: «چه کم‏سعادت است انسان مدرن که نامه نوشتن را فراموش کرده.»

«احسان» با به اشتراک گذاشتن این عکس نوشته: «این از سـردرهای قشنـگ تهــران اســت، حـوالــی بوذرجمهـر. آجــرکــاری، هنر نابی بوده که از یاد رفته. چقــدر خفــن اسـت اگـر ورودی خانه‌‌‎ات این باشد!»
«تاجر شهرآشوب» از تجربه خودش حرف زده: «برای شنیدن و یادگیری هنر خواندن یا صداسازی، خودم را محدود به گوش دادن گوشه‌ها و تصنیف‎های ایرانی نمی‎کنم. طی بررسی‌ها متوجه شدم بسیاری از گوشه‎های ایرانی فراموش شده‎اند. عرب‌ها و اروپایی‎ها بسیاری از گوشه‎های فراموش‏شده ما را به نام خودشان نگه داشتند، با سبک و رنگ صدای قاریان قرآن.»
«علی نورانی» خبر داده بود که: «کوبه ای کاتو، پسر استاد تاکوئو، در سال ۲۰۱۹ برای دومین بار دو هنرمند سفالگر ایرانی را به ژاپن دعوت کرد تا فوت و فن این هنر فراموش‏شده ایرانی را به آن‏ها آموزش بدهد.»
«سیامک احمـدی» از «بلوچ دوزی» به‎عنوان هنر فراموش‏شـده زنـان هنرمند بلوچ نام برده است.
«فربد» از دید یک دانشجو نگاه کرده: «سیب‌زمینی آب‌پز با نمک و ادویه و پیاز را کمی سرخ کرده، چندین تخم‌مرغ روی آن بشکنید و صبر کنید برشته شود، با بربری کافی میل کنید. این پیتزای سیب‌زمینی است، اثری از دانشجویان دانشگاه هنر و یک غذای فراموش‎شده!»
کاربری با نام مستعار «اسم کوچکم مهرپویاست» اعتقاد دارد: «دست‌خط زیبا یک هنر فراموش‏شده است. در کنار زدن واکسن گارداسیل، نوشیدن آب و قوز نکردن، باید به خوش‌خط نوشتن هم توصیه کنیم.»
«آزاده خراسانی» ضمن بازنشر این عکس نوشته: «چگونه ملتی می‎تواند و اجازه می‎دهد چنین تمدن با شکوهی که به گذشته و تاریخ میهنش تعلق دارد، فراموش یا تحریف شود؟ این زیبایی و هنر به‎دست ایرانیانی آفریده شده که ما امروز نشان داده‎ایم شایسته میراث‎داری آنان نیستیم.»
«الفرشادینیو» گفته: «آشپزی یک هنر فراموش‎شده است، درصورتی‎که ظاهر و چاقی و لاغری و سلامتی و سرحال بودن، همگی با غذای خوب مرتبطند. کلا زندگی بدون غذای خوب پشیزی ارزش ندارد!»
برخی از کاربران دوست داشتن را یک هنر فراموش‏شده دانسته‏اند و «علیطا» هم نوشته: «یک سری چیزها در هنر فراموش شده است، مثل لذت مخاطب.»

code

نسخه مناسب چاپ