بازتاب عرضه ۱۵ مدل خودرو در بورس کالای ایران
در نخستین روز از دور جدید عرضه خودرو در بورس کالای ایران که چهارشنبه گذشته انجام شد، تعداد ۶۰۰ دستگاه خودرو ساخت شرکت بهمن موتور روی تابلو رفت و در کمتر از چهار ساعت، تمامی خودروها به فروش رسید.
به گزارش روابط عمومی بورس کالا، وزیر اقتصاد در آیین افتتاح عرضه خودرو در بورس کالا با حمایت از این عرضه اظهار کرد: جریان های متعددی خوش نداشتند عرضه خودرو شفاف و رقابتی شود.
احسان خاندوزی گفت: برخلاف برخی تحلیل ها و فضاسازی هایی که در عرصه رسانه ای کشور در مورد بی برنامه بودن دولت در عرصه اقتصادی صورت می گیرد، سلسه اقداماتی در ماه های گذشته صورت گرفت و همه
این ها نخ تسبیحی است که عمل سیاست گذاری اقتصادی را نشان می دهد و به این سمت حرکت می کنیم که رانت را از تجارت و نوزیع پاک کنیم.
وی با بیان اینکه سیاست اصلاح یارانه ای که در اردیبهشت صورت گرفت، در این مسیر معنا می شود، اضافه کرد: در موضوع خودرو جریان های متعددی خوش نداشتند و ندارند که فرآیند تجارت و توزیع این دست از کالاها را به شکل کاملا شفاف و رقابتی ادامه دهیم اما با فراز و نشیبی موفق شدیم به عنوان دستور کار عملی محقق کنیم و از این منظر خیلی خوشحالم که امروز این اتفاق مبارک رخ داده است.
وی بیان کرد: علیرغم اینکه بورس کالا را به عنوان یکی از بسترهای رکنی و نه تشریفاتی و تزئیینی نظام تجارت و توزیع باور داریم اما به این قائلم که این بورس کالا نیازمند عناصر نهادی مکملی است که بتوانیم بخشی از تصمیم های دستوری یک سویه مقامات رسمی وزارتی کشور را در قالب تنظیم گری های سازگار با بازار در کنار ساز و کار بورس کالا در نظر بگیریم.
خاندوزی گفت: از این جهت بورس کالا به نسبت سال های گذشته مسیر رشد را طی می کند؛ به طوری که در حال حاضر محصول هایی همچون سنگ آهن، شیشه ، سیمان و زعفران در بورس کالا معامله می شود و این بورس کالا منطق شفافیت ساز خود را تعمیم می دهد و در جریانات مقاوم کننده داخلی غلبه می کند.
وی اظهار کرد: صنعت خودرو جز صنایعی است که متاسفانه در دهه ۹۰ در مورد آن اهمال جدی صورت گرفت و خروجی های این صنعت هم از جهت شاخص های صنعت و هم از جهت رضایت اجتماعی وضعیت نامناسبی داشته که با ورود خودرو به بورس کالا یکی از این قفل ها تا حدی شکسته شده است.
وی با بیان اینکه امروز مدیران خودروسازی، مشتریان، مسئولان و نمایندگان از وضع صنعت خودرو گریانند و امیدوارم که این دست از اقدامات کمک کند که راه برون رفت از این وضع شکل بگیرد، اضافه کرد: علیرغم اینکه الزام قانونی برای مطرح شدن عرضه خودرو در شورای عالی بورس وجود نداشت، ولی جمع بندی شورا به این سمت رفت که این گام برداشته شود رانت گسترده ای که به نام مردم در قرعه کشی های کذایی در حال توزیع بود و نصیب دلال ها می شد به حداقل ممکن برسانیم.
وی تصریح کرد: امیدواریم این منطق کمک کند زیان ۱۲۰ هزار میلیارد تومانی دو شرکت خودروساز ایرانی (ایران خودرو و سایپا) در سال های پیش رو کمتر شود و خطاهای سیاست گذاری نیز تکرار نشود.
خاندوزی تصریح کرد: در این بین فقط خریداران و سهامداران نبود که متضرر شدند، بلکه این زیان خودش را به نهاد تامین مالی کشور همچون بانکها هم تسری داد و تحمیل کرد و از خلال فشاری که به شبکه بانکی وارد شد بخش زیادی از مردم دارند تاوان این سیاست غلط دهه ۹۰ راهم می پردازند.
وی ادامه داد: همچنین عرضه خودرو در بورس کالا منافع متعددی برای مصرف کنندگان دارد زیرا این گمان وجود داشت مبنی بر اینکه ورود خودرو به بورس کالا فشار بیشتری به مصرف کنندگان وارد می کند و با قیمت های بالاتر روزهای سخت برای مردم شکل بگیرد شود اما عرضه خودرو در بورس کالا نشان داد که این امر صورت نمی گیرد؛این زمانی تکمیل می شود که بتوانیم تنظیم گری های لازم در حوزه توزیع و تجارت راهم رسما به ساز وکار بورس کالا متصل کنیم.
وزیر اقتصاد به معافیت مالیاتی گواهی سپرده کالایی اشاره کرد و گفت: با پیگیری وزارت اقتصاد و سازمان مالیاتی و سازمان بورس و اوراق بهادار بخشنامه اخیر تصویب و مسئله مالیات بر ارزش افزوده گواهی سپرده کالایی حل شد و الان توپ در زمین بازار سرمایه است که ظرفیت های این بخشنامه با سرعت بالاتری برای محصول های معدنی و صنعتی و بازارهای پر مخاطب پیش روی فعالان اقتصاد در بورس کالا ایجاد کند.
وی ادامه داد: همچنین پیگیری های لازم در حال انجام است، در ماه های آینده تالار املاک و مستغلات راه اندازی شود که این امر می تواند که رانت و توزیع در اقتصاد را کاهش دهد و شفاف کند و زمینه را برای نوع دیگری از تعاملات اقتصادی ایجاد کند و شهرداری تهران هم پیشقدم شده از ظرفیت بورس کالا برای این بخش استفاده کند، لذا مولد سازی دارایی های دولت در حال انجام است و تا پایان امسال رسماً کلید زده می شود.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار هم در ادامه این مراسم گفت: مسیر شفاف و رقابتی عرضه خودرو یعنی سازوکار بورس کالا، برگشت ناپذیر است.
مجید عشقی، با تاکید این نکته که بورس کالا یکی از ارکان بسیار مهم بازار سرمایه و اقتصاد کشور است، گفت: بالغ بر ۱۰ درصد از سهم تولید ناخالص داخلی GDP کشور محصول هایی است که در بورس کالا معامله شده این عدد بر فعالیت های اقتصادی از جنبه های مختلف تاثیرگذار است.
وی افزود: یکی از کارهای بزرگی که در چند سال اخیر پیگیری شده، تکمیل زنجیره این محصول هاست، زمانی که همه زنجیره های ارزش در بورس کالذ عرضه نمی شود و در سازوکارهای دیگری، قیمت گذاری صورت می گیرد که باعث می شود حجم سرمایه گذاری در زنجیره متناسب نباشد و در نتیجه کمبودهایی در برخی محصول ها اتفاق بیافتد و با مشکل جدی مواجه شویم.
عشقی خاطرنشان کرد: در بورس کالا توجه ویژه ای به این امر داریم و تمایل داریم سیاست گذاران کمک کنند زنجیره ها تکمیل شود و قیمت گذاری منصفانه در تمام زنجیره انجام شود.
وی با تاکید این نکته که رابطه تنگاتنگی میان بورس کالا و بازار سرمایه و اوراق بهادار وجود دارد، اظهار کرد: یکی از موفقیت های بورس کالا این بوده که معاملات کالای شرکت های پذیرفته شده در بازار سهام را رقم زده و سبب شده فروش شرکت های بورسی منصفانه شده و با قیمت واقعی نزدیک شود چرا که بخشی از مشکلات ناشی از قیمت گذاری ها و عدم رعایت انصاف در فروش شرکت ها بوده و بورس کالا کمک زیادی به بازار سهام کرده است.
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار تاکید کرد: صنعت پتروشیمی و فولاد از قیمت گذاری دستوری نجات پیدا کرد، هر چند در مقاطعی فشارهایی از سوی رانت خواران برای فروش پیش آمد اما با منطق و استدلال درست در مدت کمتر از چند ماه این موضوع حل و فصل شد و توانستیم به قیمت های بازار نزدیک شویم.
وی در بخش دیگری از صحبت های خود با تاکید بر این نکته که سرکوب عرضه و تقاضا به بهانه اختلال و افزایش قیمت درست نیست، ادامه داد: یکی از مزیت های معاملات بورس کالا این است که در فرآیند کشف قیمت و عرضه و تقاضا می توان نواقص در طرف های مختلف را فهمید و با ابزارهای متفاوت و با سیاست گذاران و فروشندگان مشکلات را برطرف کرد.
بنابراین بورس کالا در شفاف شدن صورت های مالی شرکت های بورسی کمک کرده و این مسیر بی بازگشتی است و این مسیر شفاف را با تمام قوا دنبال خواهیم کرد که شرکت ها به منافع واقعی برسند و تاکید ما بر قیمت های منصفانه است.
عشقی بیان کرد: صنعت خودروسازی از سال هایی دور مورد توجه
دولت ها بوده و قیمت گذاری به دلیل شرایط خاص این صنعت پر رنگ بوده و به نحوی سرکوب شده بود و همواره دو خودورساز بزرگ زیان زیادی داشتند و اگر این فرآیند ادامه یابد، این عدد بیشتر و ۲۰۰ هزار میلیارد تومان هم خواهد شد، دوره وصول قطعه سازان در حال افزایش است و شبکه بانکی هم قادر به پوشش آن نیست، لذا این فرآیند قابل تداوم نیست.
وی تاکید کرد: مشکل صنعت خودروسازی فقط بحث قیمت گذاری نیست و یکی از مشکلات اساسی قیمت گذاری است، اما حکمرانی و موضوع های ناشی از تحریم ها و تامین قطعات باید اصلاح شود، در جلسه شورای عالی بورس و ستاد اقتصادی دولت تاکید شده که وزارت صمت به تعهدات خود
پای بند باشد و امیدواریم در این مسیر حرکت کنیم.
به گفته عشقی در بحث منطق عرضه خودرو در بورس کالا احکام دایمی تاکید دارد که محصول هایی که در بورس کالا عرضه می شود باید از شمول قیمت گذاری خارج شوند و امیدواریم عرضه ها را در سایر کلاس ها هم داشته باشیم و به شفافیتی که دنبال آن هستیم کمک کنیم.
وی گفت: از خودروهایی شروع کردیم که حساسیتی در آنها وجود ندارد، خودروهایی که قبلا هم مشمول قیمت گذاری نبودند، نتایج حاصل از عرضه ما را مصمم کرد با همین فرمان جلو برویم و برای عرضه های دیگر
برنامه ریزی هایی داشته باشیم متناسب با تقاضا عرضه ها تداوم یابد و قیمت های منصفانه کشف شود. وی تاکید کرد: بورس کالا فقط بازار فیزیکی نیست و با بخشنامه سازمان امور مالیاتی بحث ارزش افزوده و معافیت مالیاتی گواهی سپرده کالایی حل شد و از این پس شاهد رونق معاملات در تمام کالاهای صنعتی خواهیم بود و یکی از این کالاها خودرو خواهد بود.
رییس سازمان بورس افزود: تامین مالی خودروسازان هم در دستور کار است عرصه خودرو در بورس کالا قدم اول و محکمی بود که برداشتیم و با قدرت ادامه خواهیم داد و از تمام افرادی که همکاری کردند تشکر می کنم.
وی اظهار کرد: بحث های حاکمیت شرکتی در این صنعت با جدیت دنبال خواهد شد و یکی از مطالبات ما از وزارت صمت و سیاستگذار این است که در واگذاری این خودروسازها حاکمیت شرکتی را در نظر داشته باشد.
همچنین مدیرعامل بورس کالای ایران گفت: خودرو، رکورد صدور کد معاملاتی در بورس کالا را شکست به طوری که ٢۶ هزار کد معاملاتی در بورس کالا صادر شد.
حامد سلطانی نژاد اظهار داشت: امروز را برای رفع سایه شوم دلالی و توزیع رانت در صنعت خودروسازی کشور جشن می گیریم و از زحمات ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار که پیگیری مطالبات سهامداران و پیگیر اصلی عرضه خودرو در بورس کالای ایران از ابتدای استقرار در سازمان بورس بودند، تشکر می کنیم.
وی همچنین گفت: حضور قائم مقام معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه در این مراسم هم در راستای حمایتی است که قوه قضائیه در دوره ریاست حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای برای ایجاد شفافیت در بازارهای مالی و کالایی پیگیری می کنند و دغدغه آنها برای استقرار شفافیت در بازارها است که به نظر می رسد همکاری ها می تواند تداوم داشته باشد.
سلطانی نژاد به جایگاه کنونی بورس کالا اشاره و افزود: ارزش معاملات بورس کالا در سال ۱۴۰۰ به ۶۶۵ هزار میلیارد تومان رسید که این رقم نسبت به همه ادوار فعالیت بورس کالا رقم بی سابقه ای است.
مدیر عامل بورس کالای ایران ادامه داد: بورس کالا در حال حاضر ۱۰ درصد جی دی پی را تشکیل می دهد و رشد ٩٠ درصدی را در ارزش معاملات در سال ١۴٠٠ نسبت به سال ۹۹ شاهد بوده و به لحاظ حجمی هم با ورود سیمان و بقیه محصول های زنجیره فولاد، شاهد معامله ٧۶ میلیون تن محصول در سال ۱۴۰۰ بودیم که این عدد ١۴ درصد حمل بار جاده ای در کل کشور است، این رشدها نشان می دهد افق آینده بازارهای کالایی به سمت شفافیت بیشتر در حال حرکت است.
وی با بیان اینکه در سال ۱۴۰۱ تاکنون ارزش معاملات به نسبت پارسال ۷۵ درصد و حجم معاملات ۱۶۲ درصد رشد کرده، گفت: همچنین در بازار مالی مبتنی بر کالا شاهد رشدهای خیره کننده ۱۸۸۰ درصدی اختیار معامله ۱۸ درصدی گواهی سپرده کالایی و رشد ۵۶۰ درصدی صندوق های کالایی بودیم.
سلطانی نژاد افزود: بورس کالا در رابطه با رسالت خود که شفافیت سازی بازار کالاهای واسطه ای بوده توانسته تمامی کالاهای پرحجم واسطه ای اعم از زنجیره فولاد، زنجیره پتروشیمی، پالایشی و سیمان را پذیرش کند و فقط محصول های کشاورزی باقی مانده است که این ظرفیت را دارد و اگر قیمت گذاری دستوری از آن برداشته شود می تواند در بورس کالا عرضه شود.
مدیر عامل بورس کالای ایران بیان کرد: به نظر می رسد که در حوزه کالاهای نهایی هم باید ایفای نقش کنیم و با مطالباتی هم که اخیراً مطرح شده از جمله عرضه خودرو به سمت کالای نهایی حرکت می کنیم زیرا بعضا انتقاد می شود که بورس های کالایی محل عرضه کالاهای واسطه ای است و چرا کالاهایی که مصرف کننده نهایی دارد در بورس کالا عرضه می شود؟
وی ادامه داد: اقدامات خوبی در چند روز اخیر برای عرضه خودرو در بورس کالا صورت گرفت؛ به طوری که ٢۶ هزار کد معاملاتی در بورس کالا صادر شد و سیستم حراج متناسب با شرایط تغییر کرد این در حالی است که بیشترین صدور کد قبل از خودرو برای صنعت سیمان با ورود ١٣ هزار کد معاملاتی بوده است اما ورود خودرو باعث شد همه زیرساخت ها متحول شود، به دلیل اینکه تعداد ذینغعان بیشتر از قبل بود.
سلطانی نژاد افزود: همچنین زیرساخت های فنی بورس کالا هم تغییر کرد و شبکه کارگزاری کمک کرد سه هزار و ۵٠٠ تقاضا برای خودرو را مدیریت کردند و رکورد حضور کارگزاری ها در بورس کالا شکسته شد و ٩٢ کارگزاری در فرآیند عرضه نقش آفرینی کردند.
مدیر عامل بورس کالای ایران ادامه داد: در بازار امروز خودروهای مختلف با تقاضای خوبی مواجه شدند؛ به طوری که حدود ۶٠٠ خودرو عرضه شد، نسبت تقاضا به عرضه حدود ۵۸۱ درصد بود و قیمت های پایه همان قیمت هایی بود که خودروسازان در بازار می فروختند و تفاوت در بازار غیرشفاف و غیررسمی در بسیاری از موارد رقم چشمگیری است و از رانت زیاد جلوگیری شد و به شفافیت سازی عرضه خودروها در بورس کالا کمک کرد.
وی ادامه داد: این امکان ایجاد شد که از سیستم بورس کالا تعداد افراد بیشتری به سامانه معاملاتی بورس کالا که در داخل طراحی شده دسترسی داشته باشند و امکان آن ایجاد شد که عرضه خودرو به تفکیک رنگ و آپشن نیز ایجاد شود.

نسخه مناسب چاپ