پایان ۳۰ ساعت گروگان‌گیری تروریست های الشباب در سومالی با ۷۰ کشته و زخمی
 

سرویس خارجی: مقامات ارشد امنیتی سومالی اعلام کردند که نیروهای این کشور موفق شدند بعد از ۳۰ ساعت به محاصره هتلی در موگادیشو توسط تروریست های «الشباب» پایان دهند.
منابع محلی از پایان گروگان‌گیری تروریستی در یک هتل واقع در پایتخت سومالی خبر دادند و همزمان خبرگزاری فرانسه نیز به نقل از یک منبع ارشد امنیتی سومالی گزارش داد که نیروهای این کشور موفق شدند بعد از ۳۰ ساعت به گروگان‌گیری هتل «حیات» در موگادیشو پایان دهند. این فرمانده امنیتی سومالی به خبرگزاری فرانسه گفت تمامی اعضای گروه تروریستی «الشباب» که به این هتل حمله و اقدام به گروگان‌گیری کرده بودند، کشته شدند. شبکه «سی‌ان‌ان» نیز شمار تلفات این حمله تروریستی را ۳۰ کشته و ۴۰ زخمی اعلام کرد و افزود که احتمال افزایش آمار کشته‌ها به‌دلیل وخیم بودن حال تعداد قابل توجهی از مجروحان وجود دارد. «یاسین حجی» افسر پلیس حاضر در جریان عملیات ضد تروریستی در موگادیشو به سی‌ان‌ان گفت: حدود ۳۰ ساعت طول کشید تا به گروگان‌گیری تروریست‌ها در هتل حیات پایان دهیم زیرا مهاجمان، غیرنظامیان را گروگان گرفته بودند و از آنها به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کردند. غروب روز جمعه گذشته نیروهای گروه الشباب (وابسته به القاعده) به هتل حیات در موگادیشو، پایتخت سومالی حمله کرده و پس از انفجار دو بمب در ورودی این هتل، وارد محوطه شده و شروع به تیراندازی کردند که به مرگ شماری از جمله صاحب هتل منجر شد.
فرمانده نیروهای امنیتی سومالی با اعلام خبر پایان عملیات ۳۰ ساعته، گفت: همه مهاجمان کشته شدند. بر اساس گزارش ها، نیروهای گروه تروریستی الشباب در طبقه بالای هتل حیات پناه گرفته بودند، هتلی که اغلب میزبان ملاقات‌های مقامات فدرال این کشور است. الشباب که از وابستگان القاعده است، با دولت فدرال سومالی مناقشه‌ای طولانی مدت دارد. این گروه که کنترل بخش اعظمی از جنوب و مرکز سومالی را در اختیار دارد، توانسته حوزه نفوذ خود را به مناطق تحت کنترل دولت فدرال در پایتخت سومالی گسترش دهد. این حمله نخستین حمله به پایتخت سومالی از زمان آغاز به کار «حسن شیخ محمود» رئیس‌جمهوری این کشور در ماه مه میلادی است. در این حال رئیس پارلمان سومالی اعلام کرد که جلسه پارلمان در پی افزایش تلفات انفجار در شهر موگادیشو لغو شده است. رئیس پارلمان سومالی از لغو جلسه عمومی این نهاد در پی افزایش تلفات انفجار در هتلی در شهر موگادیشو پایتخت این کشور خبر داد. آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل هم حمله تروریستی به هتل حیات در مودگادیشو پایتخت سومالی را به شدت محکوم کرد. دبیر کل سازمان ملل با تسلیت به خانواده های قربانیان و همچنین دولت و مردم سومالی، برای مجروحان این حادثه تروریستی نیز آرزوی شفای عاجل کرد. گوترش همچنین بر همبستگی سازمان ملل با دولت و مردم سومالی در مبارزه آنها با تروریسم و حرکت به سوی صلح تاکید کرد.

نسخه مناسب چاپ