رئیس دستگاه قضا: به محض دریافت گزارش تحقیق و تفحص فولاد مبارکه رسیدگی آغازمی شود
 

رئیس دستگاه قضا بابیان این که گزارش اخیر تحقیق و تفحص مجلس درباره فولاد مبارکه هنوز به قوه قضائیه واصل نشده است تاکید کرد:بااین حال رئیس کل دادگستری استان تهران و دادستان به محض وصول گزارش ، با تشکیل شعبه‌ای ویژه، با دقت و سرعت و رعایت همه جوانب، گزارش مزبور را مورد رسیدگی قرار دهند.
به گزارش قوه قضائیه، حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای درنشست شورای عالی قضایی افزود: باید توجه داشت که این گونه گزارش‌ها که در مجلس قرائت می‌شود، ذهنیت‌هایی را در مردم ایجاد می‌کند، لذا ضروری است در رسیدگی به آنها نهایت دقت و سرعت لحاظ شود تا بر مبنای حق و قانون قضاوت صورت گیرد .
وی باتکریم هفته دولت، یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر و سایر شهدای انقلاب از جمله شهید آیت‌الله قدوسی و شهید لاجوردی را گرامیداشت و گفت: شهیدان رجایی و باهنر حق بزرگی بر گردن همه ما دارند. جریان نفاق وابسته به استکبار جهانی نتوانست وجود این دو مدیر متدین و خدوم را که صفات و خصائل پسندیده‌ای داشتند، تحمل کند .
رئیس دستگاه قضا با برشمردن ویژگی‌های برجسته شهیدان باهنر و رجایی اظهار داشت: شهید باهنر یک روحانی مدیر و ایده‌پرداز بود؛ شهید رجایی نیز شخصیتی ولایتمدار، مخلص، مجاهد، متدیّن، مردمی، ساده‌زیست و طرفدار محرومان نه در شعار بلکه در عمل بود؛ شهید رجایی بسیار نسبت به حفاظت از بیت‌المال مراقب بود و از تشریفات دوری و احتراز می‌کرد.
بررسی برگزاری آزمون وکالت
رئیس قوه قضائیه سپس با اشاره به مباحثی که درباره برگزاری آزمون وکالت میان برگزارکنندگان و مجریان این آزمون و قانونگذاران در مجلس مطرح شده است، با تاکید بر رعایت مرّ قانون در این باره ، به معاون حقوقی خود دستور داد چنانچه در اجرای قانون مربوطه ابهامی وجود دارد، با فوریت ، تفسیر قانون را از مجلس بخواهندو تاکید کرد: ما خود را ملزم به اجرای قانون می‌دانیم.
وی با اشاره به برگزاری نشست مشترک هیات دولت و شورای عالی قوه قضائیه اظهارداشت: صرفاً نباید به همین نشست و برخاست‌ها اکتفا کرد بلکه باید از بطن این قبیل جلسات، کارگروه‌هایی مشترک تشکیل شود تا با لحاظ اولویت‌ها به رفع مسائل و مشکلات بپردازند؛ بر همین اساس، وزیر دادگستری تشکیل کارگروه‌های مشترک میان دولت و قوه قضائیه را پیگیری کند.
محسنی اژه ای اضافه کرد: انسداد بسترها و منافذ فسادزا از جمله مقوله‌هایی است که مورد اجماع و تاکید مسئولان قو است. هر مقدار که بسترهای فسادزا مسدود شود، به همان میزان از تعداد پرونده‌های قضائی و حجم کار دستگاه قضا کاسته می‌شود و این امر مزایایی را برای دولت به همراه دارد.
وی درادامه به تشریح و تبیین برخی مقوله‌های مرتبط با منافذ فسادزا پرداخت و در این زمینه به صورت مصداقی به چهار مبحث «اشتغال»، «ازدواج» ، «برخی رویه‌های بانکی» و «رویکردهای تبعیض‌زا» اشاره واضافه کرد: به هر میزان که دولت، مجلس و قوه قضائیه نسبت به رفع موانع کسب و کار، ایجاد اشتغال و جلوگیری از تعطیل شدن مشاغل و بنگاه‌ها، اهتمام و توجه داشته باشند، به همان میزان از وقوع بسیاری از جرائم، مفاسد، اختلافات و مشکلات خانوادگی جلوگیری به عمل می‌آید.
محسنی اژه ای به مقوله تسهیل امر ازدواج نیز اشاره کرد و با تاکید بر ضرورت اهتمام بیشتر سازمان بازرسی برای نظارت بر اجرای قانون مربوطه در رابطه با تسهیل ازدواج، گفت: در قانون بودجه امسال تکلیفی ناظر بر اعطای وام به متقاضیان ازدواج تعیین شده است اما با گذشت ۵ماه از سال، هنوز متقاضیان برای دریافت وام با مشکلاتی مواجه هستند؛ باید توجه داشت که تأخیر در امر ازدواج، مقوله‌ای است که می‌تواند منجر به فساد و وقوع جرم در جامعه شود.
شناسایی بسترهای فسادزا در بانک‌ها
رئیس دستگاه قضا به برخی از رویه‌های موجود در نظام بانکی که می‌توانند مولّد و بستر فساد و جرم باشند هم اشاره کرد و بر اولویت شناسایی و انسداد سریع آن بخش از رویه‌های بانکی که فساد و جرم بیشتری از ناحیه آنها به وقوع می‌پیوندد،
تاکید کرد.
وی به تبعیض‌های ناروایی که در بخش‌های مختلف وجود دارد اشاره کرد و این قبیل تبعیض‌ها را موجب تحمیل فشار روانی به مردم دانست و گفت: یکی از مصادیق این تبعیض‌های ناروا، عضویت برخی افراد در هیات مدیره چندین شرکت و مؤسسه و حقوق و پاداش‌هایی است که آنها از این قبیل شرکت‌ها و مؤسسات بعضاً زیانده دریافت می‌کنند. این تبعیض‌های ناروا از بسترهای فسادز است؛ هم از این حیث که فشار روانی به فرد شنونده و آگاه از این تبعیض‌ها وارد می‌کند و ممکن است او را به انجام فساد ترغیب کند و هم از این حیث که این قبیل عضویت افراد در چندین مؤسسه و شرکت عمدتاً زیانده، با صورت‌سازی‌هایی انجام
می گیرد که خود این امر منتهی به مفسده می‌شود .
کاهش ۴۹درصدی کلاهبرداری مجازی
درادامه این نشست ، دادستان کل کشور با اشاره به اقدامات مشترک دادستانی و پلیس فتا درباره مقابله با کلاهبرداری‌هایی که در بستر فضای مجازی صورت می‌گیرد، گفت: در سه ماهه نخست امسال در مجموع با کاهش ۴۹درصدی کلاهبرداری در فضای مجازی مواجه بودیم .
حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری افزود:از ابتدای سال ۹۸تاکنون ، مجموعا بیش از ۳۲هزار شماره کارت و حساب بانکی و ۱۲هزار و ۸۲۴سیم کارت و سریال گوشی تلفن همراه که در اختیار کلاهبرداران بوده، از طریق بانک‌های عامل، سامانه سرامد و سازمان تنظیم مقررات اپراتورهای تلفن همراه مسدود شدند.
وی گفت: طبق اعلام پلیس فتا در سه ماهه نخست امسال، آمار کلاهبرداری‌های فضای مجازی در برخی استان ها به صفر رسیده است.
حجت الاسلام والمسلمین عبداللهی رئیس مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضائیه نیز ازدستگیری ۲۸نفر از اعضای یک مجموعه به ظاهر توریستی که دارای نمادهای شیطان‌پرستی بوده و همزمان با شب تاسوعای امسال در یکی از مناطق شمالی کشور مرتکب مسائل غیر اخلاقی نامشروع شدند خبر داد و گفت: پس از دستگیری این افراد، تعداد قابل توجهی بی‌سیم، کتب ضاله، لوح‌های فشرده مستهجن و حاوی مسائل تبلیغی و همچنین ادوات ساخت مشروبات الکلی نیز ضبط شد.

نسخه مناسب چاپ