مخبر: تکمیل راه آهن رشت – آستارا پروژه اولویت دار دولت است
معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به ظرفیت‌های متعدد و گسترده استان گیلان برای توسعه، بر ضرورت تلاش جدی مسئولین این استان برای شناسایی و معرفی این ظرفیت‌ها تأکید کرد.
به گزارش مهر، محمد مخبر دیروز در دیدار اعضای مجمع نمایندگان استان گیلان، مسائل مرتبط با آب و فاضلاب، دفع پسماند و مشکلات تالاب‌ها را از معضلات جدی این استان برشمرد و گفت: برای حل این مشکلات لازم است برنامه ریزی و پیگیری جدی صورت گیرد.
وی همچنین با اشاره به مسائل مطرح شده در جلسه در باره برخی محصولات کشاورزی از جمله چای و برنج افزود: واردات برنج در ایام اخیر اقدامی برای تعادل بخشی به بازار و تنظیم عرضه و تقاضا بود اما رویکرد اصلی دولت این است که از واردات برنج در صورت آسیب به تولید داخل جلوگیری شود.
معاون اول رئیس جمهوری اظهار داشت: ظرفیت‌های سه استان شمالی کشور در بخش کشاورزی بسیار گسترده است به گونه‌ای که اگر به نحو مطلوب از این ظرفیت‌ها استفاده شود، از محل درآمدهای حاصله می‌توان بخش زیادی از هزینه‌های مورد نیاز کشور را تأمین کرد.
مخبر، اجرای راه آهن رشت به آستارا را یکی از طرح‌های مهم و اولویت دار دولت بیان کرد و گفت: با تمهیدات دولت این قطعه از کریدور شمال به جنوب هم به سرعت راه اندازی می‌شود تا کشور بتواند از مزایای بزرگ کریدورهای بین المللی و درآمدهای ترانزیتی بهره مند شود.
استاندار گیلان هم در این جلسه گزارشی از روند اجرای مصوبات سفر استانی رئیس جمهوری و تخصیص اعتبارات مربوط به این مصوبات ارائه کرد و به تشریح اقدامات صورت گرفته در جهت دفع پسماند، توسعه شبکه فاضلاب و آبخیزداری و تکمیل پروژه‌های نیمه تمام در استان پرداخت.
نمایندگان مردم استان گیلان در مجلس هم در این جلسه مسائل مرتبط با فاضلاب و پسماند، حاشیه نشینی، خشکی تالاب‌های استان، مسائل مرتبط با چای و برنج، میزان غرق شدگی در سواحل، لایروبی آبراهه‌ها، تنش آبی و فرسودگی و ناپایداری شبکه برق استان را از چالش‌های این استان برشمردند و به تشریح مهمترین دغدغه‌های خود در باره تغییر کاربری اراضی کشاورزی، مغفول ماندن ظرفیت‌های صنعتی استان، تأمین سرمایه در گردش کارخانه تولید کاغذ و بسترسازی برای فعالیت بخش خصوصی برای توسعه گردشگری استان پرداختند.

نسخه مناسب چاپ