بانک مرکزی: رمزریال به‌صورت آزمایشی آخر شهریور عرضه می‌شود
رئیس کل بانک مرکزی از انتشار اوراق ارزی در سال جاری خبر داد و گفت: رمزریال به‌صورت آزمایشی آخر شهریور اجرایی و عرضه می‌شود.
علی صالح‌آبادی که در حاشیه مراسم رونمایی از «سامانه محچک» سخن می گفت، با اظهار اینکه اوراق ارزی در هیات عامل بانک مرکزی تصویب شده و منتظر هستیم که درخواست‌ها به بانک مرکزی ارائه شود، افزود: چند درخواست در حال بررسی است که مجوز می‌دهیم و امسال حتماً اوراق ارزی منتشر می‌شود.
وی درباره بررسی طرح بانکداری جمهوری اسلامی ایران در مجلس هم گفت: این طرحی است که نمایندگان تهیه کردند و ما هم به‌عنوان بانک مرکزی نظرات خود را ارائه کردیم.
رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: بخشی از نظرات بانک مرکزی در طرح بانکداری مجلس اعمال شده و نیازمند اصلاحاتی است.
ما پیشنهادات خود را ارائه کردیم و چنانچه اعمال شود، اقتدار خوبی به بانک مرکزی می‌دهد.
وی همچنین در مراسم رونمایی از «سامانه محچک» که با حضور نمایندگان مجلس، نمایندگان قوه قضائیه و مدیران عامل بانک ها در آستانه هفته دولت در بانک مرکزی برگزار شد، گفت: یکی از پیچیده ترین سامانه های بانکی به لحاظ فنی و اجرایی در آستانه هفته دولت به همت این بانک و با همکاری قوه قضائیه و شبکه بانکی به سرانجام رسیده است و یکی از تحولات مهم بانکی با بازگشت اعتبار به چک با راه اندازی این سامانه عملیاتی شد.
به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، دکتر صالح آبادی با اشاره به شروع به کار آزمایشی این سامانه از خرداد سال جاری تصریح کرد: امکان مسدودسازی حساب ها به میزان مبلغ کسری چک از طریق این سامانه فراهم شده است و «محچک» آخرین حلقه تکمیل اجرایی شدن قانون جدید چک است که به همراه اقدامات پیشین، اعتبار را به چک در حوزه فعالیت اقتصادی بازگرداند.
وی کاهش پرونده های مرتبط با چک در قوه قضائیه را از دیگر آثار این سامانه برشمرد و گفت: سازوکار اجرایی «محچک» با زیرساخت فناورانه خود و امکان مسدودسازی برخط مبلغ چک در تمامی حساب های صادرکننده چک، باعث کاهش پرونده های مربوط به این موضوع در قوه قضائیه شده است.
همچنین این امکان را برای قوه قضائیه فراهم می کند که عملیات توقیف را به صورت آنلاین انجام دهد.رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به برنامه بانک مرکزی برای گسترش ابزارهای پرداخت اعتباری افزود: اوراق گام هم یکی دیگر از ابزارهای پرداخت اعتباری است که ضمانت پرداخت آتی توسط شبکه بانکی در قالب اوراق گام (گواهی اعتبار مولد) انجام می شود. استفاده از این ابزار با کاهش فشار بر منابع شبکه بانکی کمک مهمی به رونق بخش های تولیدی خواهد بود.
وی افزود: در حالیکه طی یک و نیم سال گذشته ۸۸۰۰ هزار میلیارد تومان اوراق گام منتشر شده بود، این رقم در یک ماهه گذشته به بیش از ۷۵۶۰ هزار میلیارد تومان رسیده است و با مصوبه هیات عامل بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار امکان تنزیل اوراق گام بلافاصله پس از انتشار فراهم شده که این امر دلیل اصلی استقبال از این اوراق در یک ماه گذشته است.
در این مراسم همچنین معاون فناوری اطلاعات قوه قضائیه با اشاره به تاثیر راه اندازی سامانه «محچک»بر ورودی های پرونده قوه قضائیه اظهار داشت: بر اساس قانون و در جهت کاهش زمان اطاله دادرسی، این قوه موظف به راه اندازی سیستمی بود که امکان ایفای حق شهروندان را به کمترین زمان ممکن برساند که حلقه مفقوده این سیستم با راه اندازی سامانه «محچک» تکمیل شده است و این امکان برای قوه قضائیه و قضات اجرای احکام فراهم است که در بحث توقیف اموال به صورت برخط با رعایت مسائل امنیتی به حساب های نقدی محکومین دسترسی داشته باشند.
کاظمی فرد افزود: با اتصال این سامانه به سامانه سهام (سامانه هوشمند استعلامات مالی) دسترسی قوه قضائیه به حساب های نقدی به عنوان یکی از مهمترین دارایی های افراد برای ایفای حقوق شهروندان از محکومان فراهم شد.
وی افزود: با همکاری بانک مرکزی در صدد هستیم در بحث اعتبار سنجی، امکان دسترسی بانک ها به اطلاعات اشخاص (مهجورین، معسرین و … ) را برای پیشگیری از ارائه خدمات به اشخاصی که صلاحیت دسترسی به آن خدمات مانند دریافت دسته چک و تسهیلات را ندارند را فراهم کنیم.
همچنین معاون فناوری های نوین بانک مرکزی در این مراسم گفت: کاهش زمان اقدام برای رفع سوءاثر چک‌ در کنار افزایش ارزش مجموع چک‌های رفع سوءاثر شده فقط کمتر از سه ماه پس از اجرای آزمایشی این سامانه‌ (مسدودی حساب های چک های برگشتی) نشان‌دهنده اثر چشمگیر این اقدامات در کاهش هزینه‌های تبادلات اقتصادی و افزایش اعتبار چک در کشور است به صورتی که زمان متوسط رفع سوءاثر ۸۰ درصد از تعداد چک های برگشتی با کاهش ۶۳ درصدی از ۴۰ روز به ۱۵ روز کاهش یافته است. همچنین زمان متوسط رفع سوء اثر این چک‌ها به لحاظ مبلغی با کاهش ۹۰ درصدی از ۳۷ روز به سه روز کاهش پیدا کرده است.
محرمیان گفت: تا قبل از راه اندازی این سامانه، مجموع مبلغ چک‌های برگشتی که توسط صادرکنندگان چک رفع سوءاثر می شدند، حدود ۶۰ درصد بود اما در حال حاضر این نسبت به ۸۵ درصد رسیده است.
وی با اشاره به اینکه تعداد چک‌های پردازش شده به کل چک‌های برگشتی در سامانه “محچک” از ۲۲ درصد در ابتدای راه‌اندازی این سامانه به ۱۰۰ درصد چک‌ها پس از ۷ هفته رسیده است، تصریح کرد: تاکنون در این سامانه ۱ر۱ میلیون چک برگشتی پردازش شده که ۲ر۵ میلیون حساب متعلق به صادرکنندگان چک برگشتی به مبلغ ۱۷ هزار میلیارد تومان تاکنون مسدود شده است. در همین مدت ۵ر۳ میلیون حساب هم با مبلغ ۱۴ هزار میلیارد تومان پس از طی کردن فرآیند رفع سوء اثر، رفع مسدودی شده اند.
گفتنی است: سامانه «محچک» (مسدودسازی حساب صادرکننده چک برگشتی) این امکان را فراهم می‌سازد که در صورت کسری موجودی حساب فرد صادرکننده چک نزد بانک، مبلغ موردنظر از سایر حساب‌های شخص در همان بانک مسدود می شود.
همچنین در مرحله بعدی و در صورت عدم تأمین مبلغ چک در همان بانک، حساب‌های فرد صادرکننده چک در سایر بانک‌ها و مؤسسات اعتباری به میزان مبلغ کسری چک از طریق این سامانه، مسدود و سپس مراحل قانونی از سوی قوه قضاییه انجام می‌شود.

نسخه مناسب چاپ