مشاور تیم هسته‌ای ایران :هیچ توافقی قبل از مختومه شدن پرونده آژانس اجرا نخواهد شد
تحلیلگر مسائل سیاسی و مشاور تیم
هسته ای در واکنش به گزارش ادعایی رویترز، تاکید کرد: هیچ توافقی قبل از بسته شدن دائمی پرونده اتهامات نادرست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه برنامه هسته‌ای ایراناجرا نخواهد شد.
به گزارش فارس، «محمد مرندی» در توییتی با «بسیار گمراه‌کننده خواندن» گزارش این خبرگزاری انگلیسی افزود: ماه‌هاست که می‌گویم حذف سپاه پاسداران از FTO (فهرست ادعایی سازمان‌های تروریستی خارجی) پیش‌شرط نیست.
مرندی در ادامه در اشاره به ادعای دیگر رویترز، اعلام کرد: «هیچ توافقی قبل از بسته شدن دائمی پرونده اتهامات نادرست (ضد ایرانی) شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجرا نخواهد شد». این کارشناس ایرانی در پایان تاکید کرد برنامه هسته‌ای ایران برچیده نخواهد شد.
خبرگزاری رویترز سه‌شنبه در گزارشی مدعی شد یک مقام ارشد آمریکایی به این خبرگزاری گفت که ایران برخی از خواست‌های اصلی خود از جمله «اصرار برای بسته شدن برخی از تحقیقات درباره برنامه هسته‌ای ایران توسط بازرسان بین‌المللی را کنار گذاشته است که احتمال توافق را بیشتر می‌کند».
در این گزارش همچنین به نقل از این مقام ناشناس آمریکایی ادعا شده است که ایران تا حد زیادی از درخواست خود برای حذف نامگذاری «تروریستی» سپاه پاسداران صرف نظر کرده است.
به ادعای این گزارش، این مقام گفت که شکاف‌هایی بین ایالات متحده و ایران باقی مانده است و در صورت امکان توافق، رسیدن به توافق نهایی «کمی بیشتر طول می‌کشد». وی افزود: ما اکنون در حال بررسی پاسخ ایران هستیم و به زودی به آ‌نها پاسخ خواهیم داد.
طبق گزارش رویترز وی همچنین مدعی شد: اگر توافق را به دست آوریم، برخی تحریم‌ها را لغو می‌کنیم، اما ایران باید برنامه هسته‌ای خود را از بین ببرد.سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا هم گفت که به محض تکمیل رایزنی‌های داخلی این کشور، پاسخ ایران به پیشنهاد اتحادیه اروپا داده خواهد شد.
«ند پرایس» که در یک کنفرانس خبری صحبت می‌کرد، افزود: «ما در سریعترین زمان ممکن تلاش خواهیم کرد تا پاسخ مناسبی به پاسخ ایران بدهیم. این فرآیندی است که می‌خواهیم اطمینان یابیم که با دقت و توجه به جزئیاتی که برای موضوعی به مهمی این ضروری بوده است، انجام داده‌ایم».
وی اضافه کرد: «من می‌توانم تضمین دهم که حتی یک روز بیش از زمان لازم برای ارائه پاسخ به اتحادیه اروپا، وقت را از دست ندهیم».
پرایس گفت: «پاسخ ایران با نقطه نظرات متعددی همراه بود است. این نیازمند زمان بیشتر برای مرور آنها و مشخص کردن پاسخمان است. ما به طور جدی در حال مرور پاسخ ایران هستیم».سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا ادامه داد: «هنوز موضوعات برجسته‌ای باقی مانده است که باید حل شوند. برخی شکاف‌ها باید برطرف شوند».
گزارش ادعایی رویترز در حالی است که «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم دوشنبه در مصاحبه‌ای با شبکه خبری «سی‌ان‌‌ان» بار دیگر ادعاهای اثبات‌نشده درباره تحقیقات از برخی اماکن در ایران را تکرار کرد.وی در این مصاحبه خطاب به ایران گفت: «به ما اطلاعات و پاسخ‌های ضروری و دسترسی به افراد و اماکن را بدهید تا بتوانیم درباره چیزهای خیلی زیادی که هنوز به توضیحات نیاز دارند شفاف‌سازی کنیم. وقتی که این اتفاق رخ بدهد هر چیزی را کنار خواهیم گذاشت و گزارشی برای توضیح درباره آنچه اتفاق افتاده است تهیه خواهیم کرد و این مسائل فیصله خواهد یافت.»
گروسی در ادامه بیان کرد: این ایده که به صورت سیاسی کارمان را متوقف می کنیم، برایمان غیرقابل قبول است؛ افراد ممکن است نظرات خود را داشته باشند و ما به آنها احترام می گذاریم، اما ما یک الزام قانونی داریم که بسیاری از چیزهایی که ایران باید شفاف کند را روشن کنیم.
وی در پاسخ به سئوال مجری سی ان ان که پرسید آیا بدون دریافت پاسخ معتبر تحقیقات را مختومه می کنید، گفت: قطعا نه.تاکنون ایران به ما جواب های فنی درمورد منشأ بسیاری از آثار اورانیوم را نداده است.
واکنش به اظهارات گروسی
ازسوی دیگر،محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: از مدیرکل آژانس اتمی انتظار نداریم هیاهویی که ضد انقلاب و رژیم صهیونیستی علیه برنامه هسته‌ای ایران ایجاد کرده اند و بیش از ۲۰ سال است که به آن دامن می‌زنند و دنبال می‌کنند، اهمیت بدهد و مزاحمت برای برنامه توسعه‌ای کشور ایجاد کند.
وی در حاشیه تجدید میثاق هیأت دولت با آرمان‌های امام خمینی (ره) در واکنش به اتهامات پادمانی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی علیه ایران، گفت: موضوع بسیار حائز اهمیت است که ایران عضو NPT استو همه فعالیت‌های هسته‌ای ان طبق ضوابط پادمان انجام می‌شود. آژانس بین المللی انرژی اتمی در ایران مستقر است و فعالیت‌های هسته‌ای ما را تحت نظارت دقیق خود دارد و ایران تمام فعالیت‌های خود را هم از نخستین روز با هماهنگی و ضوابط آژانس دنبال کرده است.
وی اظهار داشت: به هیچ وجه نمی‌پذیریم که مواضع و فشار‌های رژیم صهیونیستی به عنوان دستور کار مدیرکل آژانس مورد پیگیری قرار گیرد. قدر مسلم این که اگر برجام یک دلیل داشته باشد، که تنها یک دلیل داشته، برای عبور و پاسخ دادن به همین اتهامات بوده که ۲۰ سال است علیه کشور مطرح می‌کنند و حرف جدیدی نیست.
اسلامی تأکید کرد: موارد ادعایی، مکان‌های ادعایی و مدارک ادعایی ساخته و پرداخته ضد انقلاب و رژیم صهیونیستی است و بار‌ها جوابش را گرفته اند. اگر قرار باشد این مساله به عنوان یک اهرم فشار سیاسی استفاده شود، راه به جایی نخواهد برد؛ کما این که در برجام هم توافق کردند و کنار گذاشتند.
توضیحات معاون سیاسی دفتررئیس جمهوری
محمد جمشیدی معاون سیاسی دفتر رئیس جمهوری هم در توییتر نوشت: خارج کردن سپاه از لیست ترور (نه تحریم) پیشنهاد آمریکا به دولت قبل بود تا ایران را وادار به پذیرش مذاکرات منطقه ای و موشکی کند. آمریکا می‌گفت بدون مذاکره منطقه ای و موشکی، بازگشت به توافق ۲۰۱۵ نیز غیرممکن است. تیم آقای رئیسی این خواسته را رد کرد.
آمریکا بار دیگر پیشنهاد داد که سپاه از فهرست تروریسم خارج شود و در عوض آن، ایران قاتلین حاج قاسم را فراموش کند. ایران گفت «نه». آمریکا سه بار دیگر پیشنهادهایی برای امنیت نیروهایش داد. ایران همه را رد کرد و آمریکا نهایتاً پا پس کشید. حالا چه کسی امتیاز داده؟

نسخه مناسب چاپ