نمایش قدرت پهپادهای پیشرفته در رزمایش ارتش
 

سرویس خبر: نیروهای چهارگانه ارتش در نخستین روز رزمایش مشترک پهپادی ۱۴۰۱ ارتش جمهوری اسلامی، اخلال هواپایه در ارتباطات پهپادی و همچنین شناسایی مرزهای زمینی، هوایی و دریایی را با موفقیت تمرین و اجرا کردند.
نیروهای شرکت کننده در این رزمایش از صبح دیروز به تمرین و اجرای برنامه های پیش بینی شده در حوزه پرواز پهپادها و توانایی آن ها پرداختند و امروز با تمرینات جدید،این رزمایش به پایان می رسد.
رزمایش مشترک پهپادی ۱۴۰۱ ارتش با شرکت بیش از ۱۵۰ پهپاد در گستره ایران از خلیج فارس و دریای عمان در جنوب تا مناطق شرق، غرب، شمال و مرکز کشور در حال برگزاری است.
جایگاه ویژه‌ پهپاد در ارتقاء توان رزم نیروهای مسلح
امیر دریادار حبیب‌الله سیاری فرمانده رزمایش مشترک پهپادی ۱۴۰۱ ارتش دیروز در نخستین روز این رزمایش ۲ روزه با تاکید بر این که پهپاد جایگاه ویژه‌ای در ارتقاء توان رزم نیروهای مسلح پیدا کرده است، افزود: امنیت کشور و منطقه باید توسط خودمان تامین شود، اگر قرار است کسی برای ما امنیت برقرار کند این به معنای امنیت عاریه‌ای است که اصلا ارزش ندارد.
وی با بیان این که امروز کشورمان دارای نیروهای مسلح قوی، با تجربه و مقتدری است، تاکید کرد: نیروهای مسلح از تجهیزات لازم برای انجام ماموریت خود برخوردارند ، اما اگر ما نگاهمان به آینده نباشد و مطابق با فناوری‌های روز و آینده حرکت نکنیم، قطعا از دیگران عقب خواهیم ماند.
سیاری با تاکید بر این که پهپاد امروزه یک پدیده جدید است، افزود: اثرگذاری این پدیده در جنگ‌های اخیر در دنیا ثابت شده است که می‌توان به جنگ آذربایجان و ارمنستان و همچنین جنگ اوکراین و روسیه اشاره کرد.
معاون هماهنگ کننده ارتش ادامه داد: امروز پهپاد در ارتقاء توان رزم نیروهای مسلح به ویژه ارتش جمهوری اسلامی ایران جایگاه بزرگی پیدا کرده و در سازمان رزم ارتش گنجانده شده است و در کنار سایر تجهیزات دیگری که وجود دارد، توان رزم ما را مطابق با فناوری روز ارتقا بخشیده است.
وی با تاکید بر این که در این حوزه نمی‌خواهیم به دیگران وابسته باشیم و تجهیزات حوزه پهپادی به طور کامل به طور بومی تولید می‌شود، ادامه داد: تولید اولیه‌ اکثر پهپادهایی که در این رزمایش شاهد حضور و اجرای عملیات آن ها هستیم، در داخل ارتش انجام گرفته است و برای تکمیل و تولید انبوه به وزارت دفاع و یا شرکت‌های دانش‌بنیانی که در سطح کشور هستند، سپرده شده‌اند.
فرمانده رزمایش با بیان این که داشتن توانمندی پهپادی به توان بازدارندگی کشور کمک می‌کند، یادآور شد: امنیت کشور و منطقه باید توسط خودمان تامین شود و اکنون توانمندی ملت قهرمان ایران و نیروهای مسلح به میزانی است که می‌تواند در مقابل همه تهدیدات ایستادگی کند ،لذا آزموده را آزمودن خطاست.
معاون هماهنگ‌کننده ارتش با بیان این که با وجود مدت زمان کمی که برای تجهیز به فناوری پهپاد طی کردیم، نتیجه کار جهشی بوده است، افزود: نتایج بسیار ارزشمندی در مدت زمان کمی به دست آمده که حاصل هوش پژوهشگرانمان است.
سیاری تاکید کرد : دراین رزمایش تعدادی از پهپادهای ارتش در شرایط خاص و دشوار به کار گرفته می شوند و در حوزه های مراقبت و شناسایی، جنگ الکترونیک و رزمی مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت .
تمرین موفیت آمیز اخلال هواپایه در ارتباطات پهپادی
بنا به این گزارش در نخستین روز از رزمایش مشترک پهپادی ارتش، عملیات اخلال هواپایه و اقدامات جنگ الکترونیک در حوزه پهپادی با موفقیت اجرا شد.
به گزارش قرارگاه رسانه‌ای رزمایش، در ادامه اجرای اقدامات عملیاتی در نخستین روز از رزمایش مشترک پهپادی ۱۴۰۱ ارتش، یگان‌های جنگ الکترونیک از نیروهای چهارگانه ارتش روش‌ها و راهکارهای جنگ الکترونیک را تمرین
کردند.
امیر دریادار سید محمود موسوی سخنگوی رزمایش در این باره گفت: عملیات اخلال ارتباطی زمین پایه در ارتباط پهپاد با ایستگاه کنترل زمینی و اخلال الکترونیک بر روی پهپادهای مهاجم نیروی حمله‌ور و کنترل این پهپادها به منظور جلوگیری از نفوذ به منطقه رزمایش از جمله اقدامات انجام گرفته در این بخش از رزمایش بود که با موفقیت توسط نیروهای نخبه و جوان ارتش تمرین شد.
وی افزود: همچنین در این مرحله از رزمایش مشترک پهپادی ارتش، ایجاد اختلال در ارتباط پهپادی به طور هواپایه و توسط پهپادهای ابابیل با موفقیت اجرا شد.
موسوی ادامه داد: مقابله نرم و سخت با تهدیدات متصور در عملیات پهپادی با استفاده از تجهیزات نوین جنگ الکترونیک و همچنین سامانه‌های خودحفاظتی از دیگر اقدامات انجام گرفته در نخستین روز رزمایش مشترک پهپادی ارتش بود.
سخنگوی رزمایش پهپادی ارتش با بیان این که طرح‌های تعریف شده در این رزمایش بر اساس برآوردهای اطلاعاتی از تهدیدهای بالقوه و مطابق با واقعیت‌های عرصه نبرد است ادامه داد: تمامی مراحل این رزمایش با نظارت قرارگاه مرکزی حضرت خاتم‌الانبیاء(ص) انجام می‌شود.
وی افزود: حضور کارکنان نخبه در مراحل مختلف این رزمایش از طرح ریزی و اجرا تا استفاده از خلبانان جوان و همچنین طراحی و ساخت طیف گسترده ای از هواگرد های بدون سرنشین به طور بومی از عناصر اصلی شکل‌گیری قدرت پهپادی ارتش جمهوری اسلامی می باشد که امروز توانسته است در کانون توجه‌ها قرار گیرد و دشمن را به ترس و واهمه از قدرت دفاعی کشورمان وادار کند.
به گفته موسوی، برقراری امنیت منطقه با تکیه بر توان کشورهای منطقه و برگرفته از اصل «همه با هم» در برقراری صلح بدون نیاز به حضور بیگانگان، اقتدار جمهوری اسلامی برای برقراری و حفظ صلح در منطقه، بی اثر جلوه دادن تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران با بهره‌مندی از سلاح‌ها و تجهیزات بومی و نمایش علمی و اقتدار ارتش در دفاع از میهن اسلامی و نظام از اهداف برگزاری این رزمایش است
شناسایی مرزهای زمینی، هوایی و دریایی
وی همچنین به شناسایی و پایش مناطق مرزی، محدوده رزمایش و آب‌های بین‌المللی در نخستین روز رزمایش مشترک پهپادی ۱۴۰۱ ارتش اشاره کرد و گفت: پهپادهای مراقبتی و شناسایی از نیروهای چهارگانه ارتش، عملیات پایش مرزهای کشور و شناسایی اهداف مورد نظر در منطقه عمومی رزمایش را با موفقیت انجام دادند.
سخنگوی رزمایش گفت: دیروز پهپادهای یسیر، صادق، پلیکان، ابابیل ۳، یزدان و مهاجر ۶ با پرواز از پایگاه‌های پهپادی ارتش در نقاط مختلف کشور، به شناسایی اهداف و همچنین مراقبت و پایش مناطق مورد نظر در مرزها و آب‌های بین‌المللی پرداختند.
وی افزود: با توجه به گسترش توان پهپادی ارتش و انجام ماموریت‌های متنوع و متعدد پهپادی و لزوم هماهنگی این پروازها، شبکه فرماندهی و کنترل عملیات پهپادی ارتش ایجاد شده است.
موسوی با اشاره به اشراف اطلاعاتی ارتش بر مرزهای تحت کنترل با استفاده از فناوری‌های نوین از جمله پهپادها، گفت: در این رزمایش تنها بخش کوچکی از دستاوردهای پهپادی ارتش به کار گرفته خواهد شد. حفظ و ارتقای آمادگی رزمی،یک اصل اجتناب‌ناپذیر برای ارتش جمهوری اسلامی است.

نسخه مناسب چاپ