سازمان محیط زیست: دستگاه قضا به موضوع مافیای پسماند ورودکند
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان این که زباله‌ها به‌ویژه دراستان‌های شمالی کشورمشکل ساز شده‌اند،گفت:زباله‌های سراوان سال‌ها روی هم انباشته شدند وبه ارتفاع ۹۰متررسیده‌اند وشیرابه‌های آن جاری شده و مشکلاتی را به وجود آورده است که در تلاش برای ساماندهی آن هستیم .
به گزارش ایسنا ،علی سلاجقه دربرنامه تلویزیونی افزود: زباله‌ها به‌ویژه در استان‌های شمالی کشور مشکل‌ساز شده‌اند. به همین منظور قرارگاه عملیاتی پسماند در وزارت کشور شکل گرفت و ستاد ملی پسماند در سازمان حفاظت محیط زیست فعال است و هر هفته جلسه آن تشکیل می‌شود؛ بر این اساس ۱۲رویکرد مناسب را برای قرارگاه تهیه کردیم .وی اضافه کرد: در این قسمت نگاه جامع به پسماند به‌ویژه در سه استان شمالی کشور است که در نظر داریم به عنوان الگو اجرا شود و برای آن یک برنامه چهار ساله تدوین کرده ایم.
سلاجقه اظهار داشت: متاسفانه پسماند در کشور به شبکه های مافیایی تبدیل شده است که برای مهار و کنترل آن باید دستگاه قضایی ورود کند تا بتوانیم آن را به ارزش افزوده برای تمام مردم تبدیل کنیم.به گفته وی، وزارت بهداشت، هم در زمینه پسماندهای خطرناک و ویژه کارهای خوبی انجام داده است.رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درباره پسماندهای آرادکوه گفت: در زمینه آرادکوه تهران همیشه نماینده ویژه در جلسات پسماند سازمان محیط زیست حضور دارد تا خروجی جلسات را در قالب الگویی در مجموعه آرادکوه انجام دهد.
وی با اشاره به تولید روزانه ۷۵۰۰تن زباله در تهران گفت: یک مساله مطرح است و آن اینکه کاش اصلا زباله تولید نمی‌شد، اما حالا که تولید می‌شود باید به مساله تفکیک از مبدأ با جدیت ورود کنیم. در یکی از شهرهای کشور اسنپ برای این کار وجود دارد یعنی هر ساعت از شبانه‌روز زنگ بزنید به در منزل می‌آید و زباله‌ها را می‌برد. این زباله‌ها تفکیک و سپس به کفپوش تبدیل می‌شوند.
سلاجقه با اشاره به اینکه در زمینه گردوغبار، اقدامات خوبی صورت گرفته است اظهار داشت: ۲۷۰میلیون هکتار کانون خارجی گرد و غبار در شمال، شمال شرق، جنوب و جنوب شرق از کشورهای همسایه شناسایی شده است که کشور را تحت تأثیر قرار می‌دهد،درعین حال مقابله با آن‌ را در قالب یک دیپلماسی فعال آغاز کردیم.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود:رئیس جمهوری هم در جلسه هیات دولت تاکید کرد که هر چه سریعتر با کشورهای همسایه مذاکره کنیم تا مردم از گرد و غبار راحت شوند. بر این اساس مکلف شدیم هر چه سریعتر این کار را انجام دهیم که منجر به امضای پنج تفاهمنامه عملیاتی شد.
وی ادامه داد: نکته قابل توجه این است که مشکلات محیط زیستی یکشبه ایجاد نشدند که یکشبه هم برطرف شوند، اما تلاش می‌کنیم که سریعتر برطرف شوند.اوایل مهرماه تبادل کارشناس میان ایران و عراق و ایران و سوریه برای آغاز کارهای عملیاتی انجام می‌شود.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بااشاره به شهادت محیط ‌بان کرمانشاهی در مقابل دادگاه ادامه داد:در قانون استفاده از سلاحِ
محیط ‌بانان، ضعف وجود دارد لذابرای رفع آن، اصلاحیه این قانون را تهیه کردیم که امیدواریم هر چه زودتر تصویب شود. تلاش می‌کنیم بتوانیم محیط ‌بانان را به جایگاه واقعی رسانده و تحکیم کنیم تا از لحاظ قانونی در حمل سلاح مانعی نداشته باشند.
سلاجقه افزود:وقتی محیط ‌بانان با شکارچی متخلف روبرو می‌شوند در استفاده از سلاح دچار شک و تردید ند، در حالی که افراد متخلف به راحتی به سمت آنها شلیک می‌کنند که با اصلاح این قانون این مشکل هم برطرف می‌شود.

نسخه مناسب چاپ