اوکراین از توافق همکاری هسته‌ای با روسیه خارج شد
سرویس خارجی: اوکراین در بحبوحه جنگ با روسیه اعلام کرد که از توافق همکاری در زمینه انرژی هسته‌ای با روسیه خارج ‌شد.
«ولودمیر زلنسکی» رئیس جمهوری اوکراین هشدار داد که اوضاع در نیروگاه اتمی زاپروژیا همچنان بسیار خطرناک است. از سوی دیگر روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال خبر داد که بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، خود را برای بازدید اضطراری از نیروگاه اتمی زاپروژیا طی هفته آینده آماده می‌کنند. این خبر در حالی منتشر می‌شود که خبرگزاری ریانووستی گزارش داد که در پی بمباران نیروهای اوکراینی، چهار موشک به منطقه رادیوایزوتوپ های نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا برخورد کرده است.
از سویی نماینده روسیه در سازمان ملل اسناد و مدارک مربوط به حمله نیروهای اوکراینی به نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا را به شورای امنیت تسلیم کرد. هیات دائمی روسیه در شورای امنیت سازمان ملل شواهدی را ارائه کرده که نشان می‌دهد نیروهای دولت کی‌یف نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا که تحت کنترل روسیه و در جنوب اوکراین است را گلوله‌باران کرده اند.
این هیات اعلام کرد: ما توضیحاتی را که توسط وزارت دفاع روسیه تهیه شده بود و بمباران نیروگاه اتمی زاپروژیا توسط نیروهای اوکراینی در ۲۵اوت را نشان می‌داد، در اختیار اعضای شورای امنیت سازمان ملل قرار دادیم. این هیات توضیح داد که سطح تشعشعات در این نیروگاه و اطراف آن در محدوده نرمال است.
پیش از این مسکو گفته بود قصد دارد تصاویر و ویدئوهای مربوط به حمله اوکراین به نیروگاه زاپروژیا را که بزرگترین نیروگاه هسته‌ای در اروپا است تقدیم شورای امنیت کند.خبر دیگر اینکه رئیس جمهوری روسیه فرمانی را امضا کرد که به موجب آن تسهیلات و کمکهایی برای جنگ زده های اوکراینی حاضر در خاک روسیه در نظر گرفته شده است. ولادیمیر پوتین با امضای این فرمان، به دارندگان گذرنامه های اوکراینی که طی جنگ اخیر وارد روسیه شده‌اند اجازه می‌دهد به طور نامحدود در این کشور زندگی و کار کنند.

نسخه مناسب چاپ