تشکیل ستاد ویژه مقابله با سرقت‌های خشن و زورگیری‌ها
در پی دستور رئیس قوه قضائیه با تشکیل کمیته ای،ستادی ویژه برای مقابله با سرقت‌های خشن و زورگیری‌ها با کمک ضابطان ،تشکیل و اقدامات عملی قضایی درباره برقراری و افزایش امنیت در جامعه آغاز شده است.
به گزارش میزان ، رئیس قوه قضائیه در پی افزایش انتشار فیلم‌ها و تصاویر مربوط به جرایم خشن در فضای مجازی با دستور فوری برای شناسایی و برخورد با مجرمان حوزه جرایم خشن به دادستان کل کشورهم دستور داد تا ستادی ویژه برای مقابله با سرقت‌های خشن و زورگیری‌ها با کمک ضابطین، تشکیل شود.
حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای در جلسه بررسی راهکارهای مقابله سریع و قاطعانه با افراد مخل امنیت و آرامش مردم از جمله سرقت‌های خشن، با اشاره به مقوله جرم سرقت به عنف و غیرقابل تحمل بودن این قبیل جرایم برای جامعه، اضافه کرد: به واسطه سرقت‌های خشن و زورگیری‌هایی که در سطح شهرها رخ می‌دهد؛ در جامعه ناامنی روانی ایجاد می‌شود و این موضوعی است که نه برای شهروندان و نه برای ما به عنوان مسئولان حکومتی قابل قبول و تحمل نیست.
پس از دستور رئیس قوه قضائیه ،حجت الاسلام والمسلمین منتظری دادستان کل کشور تأکید کرد: بنا شد در دادستانی کل کشور، کمیته‌ای ویژه برای پیگیری مساله سرقت‌ها، خصوصاً سرقت‌هایی که همراه با خشونت و زورگیری هستند، تشکیل و در دادسرای تهران یک یا دو شعبه برای این کار اختصاص دهیم تا سرقت‌های خاص و مهم بلافاصله مورد رسیدگی قرار گیرد.
علی القاصی رئیس کل دادگستری استان تهران هم با تاکید بر ضرورت حساسیت ویژه تمامی دستگاه‌ها در حوزه برخورد با سارقان به‌خصوص سرقت‌های خشن و مقرون به آزار، از پلیس خواست تا برنامه مشخصی برای شناسایی سارقان ارائه دهد و گفت: حضور پلیس در مواجهه با سارقان و به‌ویژه سارقان زورگیر و خشن باید حضوری فعال، تاثیرگذار و قاطع باشد و تاکید بر این است تا نسبت به سارقان به‌خصوص سارقان به‌عنف هیچ ملاحظه‌ای صورت نگیرد.
علی صالحی دادستان عمومی و انقلاب تهران هم با اشاره به تشکیل قرارگاه ویژه مقابله با سرقت و جرایم خشن در دادسرای تهران، گفت: هدف از تشکیل قرارگاه مقابله با سرقت، رسیدگی سریع و دقیق و قاطع به پرونده‌های جرایم خشن است و‌‌ در ادامه نتیجه رسیدگی‌ها به موقع اطلاع رسانی می‌شود و مجرمان، عقبه و نتیجه اعمال مجرمانه خود را به سرعت خواهند دید.
وی با بیان این که ۹۸درصد سرقت‌ها در سطح جامعه سرقت‌های خرد هستند، گفت: تنها دو درصد سرقت‌ها، خاص و خشن هستند اما یک فقره هم زیاد است و اثر روحی و روانی شدیدی در جامعه دارد. دادستان تهران اضافه کرد: مقرر شده است اعضای این قرارگاه به طور مستمر تشکیل جلسه دهند و همه پرونده‌های مربوطه را روزانه تا حصول نتیجه پیگیری کنند .وی با بیان این که سیاست قوه قضائیه مماشات نکردن با مجرمان جرایم خشن و مسلح است، تاکید کرد: اعطای هرگونه نهاد ارفاقی و تخفیفی به این قبیل متهمان ممنوع است.
صالحی با بیان این که انجام این اقدامات برای حفظ امنیت مردم لحاظ شده است، گفت: امنیت مردم و جامعه خط قرمز دستگاه قضایی است و در این باره با افرادی که بخواهند از این حریم عبور کنند برخورد قاطعی خواهیم داشت و قطعا با مجرمان به ویژه افرادی که دارای سابقه مرتکب جرایم خشن هستند، به صورت ویژه برخورد خواهد شد.

نسخه مناسب چاپ