سر‌سخن‌/گزارشی از «یورومانیتور»
نسلی‌ که جوان می‌شود
کودکان امروز همراه خود تغذیه به مدرسه می برند. این موضوع تقاضا برای اسنک های بسته بندی شده و آشامیدنی را افزایش می دهد. این اسنک ها شامل بیسکویت، ویفر، شکلات، چیپس سیب زمینی و اسنک پنیری بسته بندی شده هستند. مدارس غالبا یک بوفه کوچک دارند که کودکان می تونند اسنک، نوشیدنی و ساندویچ از آنجا بخرند. مدارس غالبا در ساعت ناهار تعطیل می شوند و کودکان در خانه ناهار می خورند. مدارس غیرانتفاعی ساعت کار بالاترو زمانی برای ناهار دارند. بعضی از مدارس غذای گرم ارائه می دهند و بعضی دیگر تجهیزات برای گرم کردن غذا دارند.
جمعیت رده سنی ۱۰ تا ۱۹ سال در طی دوره تحقیق تا ۲۹ درصد کاهش یافته و در سال ۲۰۱۰ به ۹٫۵ میلیون نفر رسید. انتظار می رود این رقم با کاهش ۵٫۵ درصدی به ۸٫۴ میلیون در نفر در سال ۲۰۲۰ برسد. در طول سال های آخر مدرسه، آن ها باید مسیر تحصیلی خود را مشخص کرده و برای ورود به دانشگاه و امتحان آن – که کنکور نامیده می شود – آماده شوند.
از ۱۸ سالگی بسیاری از دانش آموزان کنکور داده و اگر قبول شوند، وارد دانشگاه می شوند. بعضی از جوانان در صورت امکان برای ادامه تحصیل به خارج از کشور می روند. این امکان در خانواده هایی وجود دارد که امکان سکونت خارج از کشور را دارند و ممکن است پس از سال ها زندگی در خارج از کشور به ایران مهاجرت کرده باشند. در سال ۲۰۱۱ دانشگاه های ایران اعلام کردند که ظرفیتشان بیشتر از تقاضایشان است. در نتیجه شانس قبولی در دانشگاه بسیار بالاست. گواهی نامه رانندگی از سن ۱۸ سالگی اعطا می شود و بیشتر جوانان آموزش رانندگی را از این سن شروع می کنند.
پسرهایی که قصد ادامه تحصیل ندارند، بعد از اخذ دیپلم باید به خدمت سربازی بروند. علاوه بر تحصیل، جوانان زمانی را با دوستان و خانواده می گذرانند و به سینما، رستوران، شنا و خرید می روند.
جوانان ایرانی نیز مثل سایر جوانان در سراسر دنیا از موسیقی لذت می برند. Mp3 player, mp4 player ipad به طور گسترده ای در دسترس هستند. زمان زیادی که جوانان صرف تماشای تلویزیون و کامپیوتر می کنند، سبب ایجاد تقاضا برای نرم افزارها و بازی ها شده است. تعداد کاربران اینترنت در سال های دهه ۲۰۰۰ افزایش یافت. پیام های فوری بین جوانان بسیار رایج است. این امر منجر به افزایش تقاضا برای لوازم جانبی کامپیوتر مثل هدفون، وب کم، پرینتر و اسکنر شده است.
استفاده از موبایل به خصوص در اثر ارائه خدمات ایرانسلMTN و خدمات اینترنتی افزایش یافته است. مدل گوشی نشان دهنده موقعیت اجتماعی و قدرت اقتصادی افراد است. گوشی هایی با قابلیت و امکانات دوربین و media player برای موزیک و فیلم جذابیت بالایی دارند. Apple iphone مشهورترین گوشی است. آخرین مدل آن چند روز پس از ورود به بازار در ایران یافت می شود. به دلیل محدودیت دسترسی به iTunes و کارت های اعتباری، این application ها در توسط افراد در فروشگاه موبایل و نرم افزار در بسته ها فروخته می شوند.
در سال ۲۰۱۰ گروه سنی ۲۰ سال با ۱۸٫۲ میلیون نفر و با رشد ۹٫۷ درصد رشد، بزرگترین گروه سنی در ایران هستند. این عدد با نرخ ۳۱٫۸ درصد کاهش یافته و در سال ۲۰۲۰ به ۱۲٫۴ میلیون نفر می رسد.
این جمعیت قابل توجه نتیجه نرخ بالای زاد و ولد در اوایل دهه ۱۹۸۰، پس از انقلاب اسلامی و شروع جنگ ایران- عراق است. در سال ۲۰۲۰ این گروه به سن ۴۰ تا ۴۶ سال می رسند و با ۲۳ میلیون نفر بزرگترین گروه سنی خواهند بود.

code

نسخه مناسب چاپ