بانک مرکزی: رشد اقتصادی همچنان ادامه دارد
ارزش افزوده در بخش‌های مختلف راه آینده را روشن نشان می‌دهد، ولی حتی با وجود محدودیت‌های فعلی فرایند رشد اقتصادی باز هم افزایشی خواهد بود.
به گزارش تسنیم، اصغر ابوالحسنی قائم‌مقام بانک مرکزی در مراسم تقدیر از یاوران اشتغال و خودکفایی ضمن اعلام این مطلب، با اشاره به روند رو به رشد شاخص‌های اقتصادی اظهار داشت: در یک سال اخیر رشد اقتصادی در جامعه بر‌خلاف روال دولت قبل افزایشی شده است؛ چنانکه پایان سال ۱۴۰۰ فکر نمی‌کردیم به رشد ۴ر۴ درصدی برسیم ولی رسیدیم.
وی با تأکید بر کنترل تورم تصریح کرد: وقتی موتور رشد تورم را خاموش کنیم به اهدافمان می‌رسیم. یکی از موتورهای رشد تورم، نقدینگی است که بانک مرکزی در ماه‌های اخیر با سیاست‌های پولی و مالی مناسب موجب شده است روند رشد نقدینگی کاهشی شود.
قائم‌مقام بانک مرکزی اضافه کرد: طبق آمار رشد نقدینگی پایان تیر مانند شش ماه دوم سال ۱۴۰۰ کاهشی بوده است؛ حجم نقدینگی در این تاریخ حدود ۵ هزار و ۲۵۰ هزار میلیارد تومان بود و اگر جلوی نقدینگی را نمی‌گرفتیم الآن حجم نقدینگی بیش از ۵ هزار و ۵۰۰ هزار میلیارد تومان می‌شد.
وی گفت: دولت قبل مدام از بانک مرکزی کمک می‌گرفت و فقط برای شش ماه حدود ۵۴ هزار میلیارد تومان تنخواه از بانک مرکزی دریافت کرده بود ولی دولت فعلی بدون یک ریال استقراض کار خود را جلو می‌برد و حتی یک روز تأخیر در پرداخت حقوق صورت نگرفته است.
ابوالحسنی با بیان اینکه دولت سیزدهم نه‌تنها از بانک مرکزی تنخواه نگرفته بلکه تنخواه دولت قبل را هم به‌صورت نقدی تسویه کرد، گفت: بعضی معتقدند دولت به‌جای دریافت تنخواه اوراق فروخته و به بانک ها فشار آورده تا بخرند ولی آمارها نشان می‌دهد بانک ها فقط ۲۵ درصد اوراق را خریدند و با هیچ فشاری برای خرید اوراق مواجه نبوده‌اند.
مدیرعامل بانک ملی هم در حاشیه این مراسم گفت: در هفته‌های اخیر افزایش نرخ سود سپرده در شورای پول و اعتبار مطرح شده ولی رأی نیاورده است. محمدرضا فرزین در گفتگو با تسنیم گفت: تصمیم‌گیری درباره نرخ سود سپرده جزء وظایف شورای پول و اعتبار است و تا جایی که اطلاع دارم، اخیراً در شورای پول و اعتبار موضوع افزایش نرخ سود سپرده مطرح شده ولی تصویب نشده است.

نسخه مناسب چاپ