آغاز غنی‌سازی اورانیوم با یک آبشار ‏IR-6‎ در نطنز
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تازه‌ترین گزارش خود درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران خبر داد که ایران غنی سازی اورانیوم در یکی از سه آبشار سانتریفیوژهای پیشرفته IR-6‌ را که اخیر در سایت هسته‌ای نطنز نصب کرده بود، آغاز کرده است.
در این گزارش محرمانه آمده است که ایران از این بشار با سقف ۱۷۴ ماشین برای غنی‌سازی اورانیوم تا سطح ۵ درصد استفاده می‌کند.
بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی هم با بیان اینکه رابطه کشورمان با آژانس تعریف شده‌ است، گفت: این رابطه بر اساس پادمان است. وقتی از پادمان سخن می‌گوییم به این معنی است که حسابرسی مواد هسته‌ای صورت می‌گیرد ؛به این ترتیب که ایران اعلام می‌کند چه میزان مواد هسته‌ای در چه نقاطی دارد و با آنها چه کارهایی انجام می‌دهد.
به گزارش ایسنا، وی با اشاره به این موضوع که کشورها رابطه دیگری نیز با آژانس بر اساس پروتکل الحاقی دارند، اظهارنظر کرد: بر اساس این رابطه، کشورها بخشی از تجهیزاتی که در ارتباط با غنی سازی است را در نظارت آژانس بین المللی اتمی قرار می‌دهند که ایران نیز چنین کاری را انجام می‌دهد.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفتگو، افزود: علاوه بر موارد ذکر شده، در موضوع برجام یکسری نظارت‌های بیشتر نیز وجود داشته است، اما امروز ایران به دلایل مختلف صرفاً تبادل پادمانی را اجرا می‌کند و در واقع فقط حسابرسی مواد هسته‌ای صورت می‌گیرد.
وی از خواست ‌های بیشتر آژانس از ایران گفت و در عین حال تصریح کرد: این
خواست ‌ها زیاده خواهی محسوب می‌شود، زیرا به دلیل تحریم‌ها این
خواست ‌ها قابل اجرا نیستند. طبق قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران که مصوب مجلس شورای اسلامی است، قرار است آژانس بین المللی اتمی حداقل نظارت‌ها و در حد پادمانی راداشته باشد. البته اگر غربی‌ها تحریم‌ها را لغو کنند و به تعهدات خودشان باز گردند، ایران نیز به تعهداتی که ذیل برجام پذیرفته بود باز خواهد گشت.
کمالوندی با تصریح بر این اینکه ایران هیچ تعهد فرا پادمانی ندارد، ابراز کرد: ایران ۲۷ دوربین و یکسری تجهیزات از جمله وسایل اندازه گیری آنلاین غنی سازی را جمع کرده است. اگر طرف‌های مقابل به تعهدات خود بازگردند، این امکان وجود دارد این وسایل و دوربین‌ها مجدداً کار خود را آغاز کنند.

نسخه مناسب چاپ