رئیس قوه قضائیه :از پرستاران بایدحمایت کنیم تا مهاجرت نکنند
رئیس قوه‌قضائیه اعلام کرد که این قوه این آمادگی را دارد تا در بخش‌هایی چون«پزشکی قانونی» و «شوراهای حل اختلاف» از ظرفیت سازمان نظام پرستاری به صورت منسجم و سازمان‌یافته بهره گیرد.
به گزارش قوه قضائیه، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در دیدار با اعضای شورای عالی نظام پرستاری با بیان اینکه پرستاران دردوران کرونا در صف اول مبارزه با این بیماری و خدمت به مردم بودند،افزود:پرستاران درهمه مقاطع زمانی درحال مجاهدت هستند اما دربرخی مقاطع همچون دوران کرونا، این مجاهدت‌ها بروز و ظهور بیشتری می‌یابد.
وی با بیان اینکه آنطورکه باید و شاید جایگاه و ارزش کار پرستاران دراذهان عموم مردم و شماری از مسئولان، روشن و مبرهن نیست، خطاب به اعضای شورای عالی نظام پرستاری اضافه کرد: ضرورت دارد خود شما متولیان نظام پرستاری نسبت به تبیین ارزشمندی جایگاه پرستاری و ارزش کار پرستاران در جامعه کوشا باشید.
رئیس دستگاه قضا با تبیین وجوه مختلف ارزش کار پرستاران، اظهار داشت: یک پرستار صرفاً به درمان جسمی بیمار کمک نمی‌کند بلکه در تقویت روحیه او نیز نقش ایفا می‌کند و با مسئولیت‌شناسی و اخلاق‌مداری خود، زمینه آسوده‌خاطری بستگان و همراهان بیمار را هم فراهم می‌آورد؛ از سوی دیگر، نحوه عمل پرستاران بر بالین یک بیمار، واجد اثرات تربیتی و فرهنگی نیز هست .
محسنی اژه ای با اشاره به ضرورت تامین نیازها و رسیدگی به
خواست ‌های قشر پرتلاش و زحمتکش پرستار، افزود: پرستاری در زمره مشاغلی است که به صورت مستقیم با سلامت جسمی و روحی افراد جامعه سروکار دارد و شاغلان این حوزه باید تمرکز حواس بالایی داشته باشند، لذا قشر پرستار نباید با مخاطرات دیگری در زندگی خود مواجه باشند وبه آنها اضطراب و تنش تحمیل شود. رئیس دستگاه قضا با اشاره به سخنان اعضای شورای عالی نظام پرستاری درباره عدم اجرای کامل برخی قوانین این حوزه از جمله قانون «ارتقای بهره‌وری کارکنان بالینی نظام سلامت»، اظهار داشت: یکی از اولویت‌های کاری سازمان بازرسی را نظارت بر حُسن اجرای همه قوانین مصوب و ابلاغ شده در همه دستگاه‌ها تعیین کرده‌ام و تاکید دارم در این باره نباید به صرف تذکر اکتفا شود، لذا دست‌اندرکاران نظام پرستاری نیز قوانین اجرا نشده یا کامل اجرا نشده حوزه کاری خود را هم به صورت مکتوب و هم در قالب برگزاری جلسه، به رئیس سازمان بازرسی ارائه دهید تا پیگیری‌های لازم به عمل آید.
رئیس قوه قضائیه با اشاره به موضوع مهاجرت برخی پرستاران کشور که در سخنان بعضی از اعضای شورای عالی نظام پرستاری به عنوان یک دغدغه و نگرانی متبلور بود، گفت: عموماً خیلی از افراد در قشرهای مختلف از جمله قشر پرتلاش پرستاری تمایلی به ترک وطن ندارند؛ اما چنانچه مراعات شخصیت آنها نشود و آنها در اداره زندگی خود با مشکل مواجه شوند، به هر ترتیب صبرشان لبریز می‌شود و ممکن است برخلاف میل خود، جلای وطن کنند؛ لذا باید با سلسله اقدامات و راهکارهایی برای حمایت از پرستاران، جلو این قضیه گرفته شود و در این زمینه، دولت هم درصدد رفع تبعیض‌ها و اتخاذ سیاست‌های حمایتی از قشرهایی است که دریافتی کمتری نسبت به دیگران دارند؛ ما هم در قوه قضائیه از این رویکرد حمایت می‌کنیم.
در جریان این دیدار، پیش از سخنان رئیس قوه قضائیه، جهانگیر معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه، با اشاره به موضوع مهاجرت برخی پرستاران به خارج از کشور، پدیده مهاجرت را یک چالش برای همه کشورها دانست و اظهار داشت: مطابق با آمارهای مستند، هزینه آموزش هر پرستار در کشور حدود ۲میلیارد تومان است لذا ما با اتخاذ رویکردها و سیاست‌های حمایتی و ارتقای وضع شغلی پرستاران و تامین امنیت شغلی آنها، نباید اجازه دهیم نیروی متخصصی که ۲میلیارد تومان در داخل کشور برای او هزینه شده است به راحتی مهاجرت کند.
همچنین، خداییان رئیس سازمان بازرسی کل کشور در جریان این دیدار به ارائه گزارشی از اقدامات حمایتی سازمان متبوع خود از قشر پرتلاش پرستار پرداخت.
میرزا بیگی رئیس کل سازمان نظام پرستاری هم در جریان این دیدار، با گرامیداشت یاد و خاطره ۱۵۰پرستار شهید از مجموع ۳۰۰شهید مدافع سلامت و ۹هزار جانباز کرونایی در حوزه پرستاری، اظهار داشت : در نظام سلامت کشور حدود ۱۶۰هزار پرستار برای حدود ۱۴۰هزار تخت بیمارستانی مشغول کار هستند؛ این میزان حاکی از کمبود شدید نیروی کار در این بخش است؛ ما در کشور یک چهارم کف استاندارهای جهانی ، پرستار داریم؛ بدین معنا که هر پرستار ما ۴برابر ظرفیت خود، کار می‌کند.
رئیس کل سازمان نظام پرستاری با تشریح مشکلات و مسائل این قشر پرتلاش، اظهار داشت: اکنون با توجه به مسائل پیش آمده در دوره کرونا، بازنشستگی همکاران پرستار و افزوده شدن به تخت های بیمارستانی در کشور با کمبود ۲۰۰هزار نیروی پرستار مواجه هستیم. رئیس کل سازمان نظام پرستاری از اقدامات و پیگیری‌های مسئولان «سازمان بازرسی کل کشور»، «دیوان عدالت اداری» و «پزشکی قانونی» برای حمایت از قشر پرستاری تقدیر کرد.

نسخه مناسب چاپ