آلودگی هوا جان۲۱ هزار هموطن رادرسال گذشته گرفت
رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست گفت: سال گذشته به علت آلودگی هوا ۲۱هزار نفر در ۲۷شهر کشور جان خود را از دست دادند.
به گزارش ایرنا، داریوش گل علیزاده در نشست خبری افزود: در حوزه هوا و تغییر اقلیم دو بحث وجود دارد که یکی از آنها قانون هوای پاک است، این قانون از سال ۹۶جایگزین قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا شد، در این قانون حدود ۱۷۶تکلیف دستگاه احصا شده است، در این زمینه برای تقویت ارزیابی عملکرد، سامانه‌ای طراحی شده که در آن تمام تکلیف بارگذاری شده است و دستگاه‌هایی که در این قانون مکلف به اجرا هستند با وظایف خود آشنا شدند و در اختیار دولت و دستگاه‌های نظارتی قرار گرفته است.
گل‌ علیزاده تصریح کرد: وزارت کشور در بحث توسعه و نوسازی حمل‌ و نقل عمومی خوب کار نکرده است و اکنون برنامه‌ای داده که امیدوار کننده است و امیدواریم در کلانشهرها به ویژه پایتخت، توسعه حمل‌ و نقل عمومی را بهبود ببخشد. در جلساتی که داریم تاکید کردیم در کلانشهرهایی که آلودگی هوا دارند از جمله اصفهان و تهران، اولویت بر روی خودروهای الکتریکی باشد نه خودروهای دیزلی. در تهران منابع انتشار آلاینده زیاد است و هر خودرویی که با استاندارد جدید هم وارد چرخه شود یک یا چند واحد آلودگی ایجاد می‌کند.
وی ادامه داد: یکی از دغدغه‌هایی که وجود دارد بحث مصرف سوخت مازوت در کلانشهرها است. در سال‌های گذشته سعی کردیم این مساله را مدیریت کنیم تا در کلانشهرها حداقل مازوت سوزانده نشود. سال گذشته و سال‌های قبل‌تر گفته می‌شد که آلودگی هوای تهران به دلیل مازوت‌ سوزی است، اما از سال ۹۱مخازن نیروگاه بعثت که نیروگاه بخاری است و قابلیت مصرف مازوت دارد، پلمب است و به هیچ وجه سوخت مازوت استفاده نمی‌کند.
سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست گفت: امسال آلودگی گرد و غبار در فصل تابستان، عامل اصلی آلودگی هوا در کلانشهرها بود. در سال ۹۹در تهران ۴۰روز آلوده داشتیم. در سال گذشته ۳۰روز و امسال از ابتدای سال تاکنون ۸۵روز آلوده داشته‌ایم. در ماده ۲۹قانون مالیات بر ارزش افزوده تاکید شده بود که سازمان محیط‌زیست باید شهرهای آلوده را برای اخذ عوارض از خودروها معرفی کند بر این اساس کلانشهرهایی که خودرو در آن ۳۰تا ۶۰درصد نقش داشت را معرفی کردیم و حالا قرار است که آنها عوارض آلایندگی اخذ شود.
وی با اشاره به توزیع سوخت بنزین با استاندارد یورو۴و تعهدات وزارت نفت در این زمینه گفت: وزارت نفت از تعهدات خود عقب است. اکنون روزانه ۳۷میلیون لیتر گازوئیل با استاندارد یورو ۴و ۵مصرف می شود که بر اساس تعهدات سال ۹۸باید ۵۵میلیون لیتر نفت و گاز یورو ۴و ۷۰میلیون لیتر بنزین یورو ۴تولید می شد، بخشی از آلودگی که در تهران وجود دارد به دلیل تردد خودروهای دیزلی است که از سوخت گازوئیل معمولی استفاده می‌کنند.
وی گفت: بر اساس گزارش وزارت بهداشت در سال ۱۴۰۰در ۲۷شهر آلوده کشور، حدود ۲۱هزار مرگ‌ و میر منتسب به آلودگی هوا ناشی از ذرات معلق دو و نیم میکرون گزارش شده است و ۱۱میلیارد دلار خسارت به همراه داشت که اگر تکالیف قانون هوای پاک انجام شود از این خسارات جلوگیری می‌شود، در تهران نیز برای حدود ۶هزار نفر مرگ و میر گزارش شده است.
گل‌ علیزاده با بیان اینکه اسقاط خودرو حذف نشده است، گفت: اکنون اختلاف قیمتی که در بحث خودروی فرسوده و نو وجود دارد، جدی است. قیمت پراید فرسوده ۶۰تا ۷۰میلیون تومان است و پراید نو ۲۰۰میلیون قیمت دارد، مراکز اسقاط ۲۰میلیون تومان به مالک خودرو می‌دهد و عموماً کسانی که مالک خودروی فرسوده هستند قشر ضعیف جامعه هستند و تا دولت ورود نکند و تسهیلات ندهد و خودروسازان کمک نکنند حلقه اسقاط خودرو اتفاق نمی‌افتد.

نسخه مناسب چاپ