مدیرعامل خانه کتاب: «سامانه خرید از کتابفروشی»، کتاب را به همه نقاط کشور می‌رساند
 

مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران در نشست هم‌اندیشی «سامانه خرید از کتابفروشی» با مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها گفت: با راه‌اندازی «سامانه خرید از کتابفروشی» فرآیند رساندن کتاب به شهرهای فاقد کتابفروشی تسهیل می‌شود و موجودی کتابفروشی‌ها در اختیار همه مردم در سراسر کشور قرار می‌گیرد.
به گزارش روابط عمومی خانه کتاب و ادبیات ایران، این نشست با حضور علی رمضانی(مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران)، مهدی رمضانی چابک (مدیر کل دفتر هماهنگی امور استان‌های وزارت ارشاد)، آزاده نظربلند (معاون کتاب و فرهنگ خانه کتاب و ادبیات ایران)، حسین صفری (معاون اقتصاد و فرهنگ خانه کتاب و ادبیات ایران) و مدیران و معاونان ادارات کل ارشاد استان‌ها دوشنبه (هفتم شهریور ماه ۱۴۰۱) به صورت مجازی برگزار شد.
علی رمضانی در این نشست بیان کرد: مطابق وعده معاونت امور فرهنگی وزارت ارشاد، بعد از به فعالیت رساندن مجدد مجموعه نشر کشور، توجه به کتابفروشی‌ها به عنوان حلقه اصلی توزیع کتاب در کشور در دستور کار قرار گرفت. با برطرف کردن اشکالات و نواقص طرح‌های فصلی فروش کتاب و نمایشگاه مجازی کتاب تهران به «سامانه خرید از کتابفروشی» رسیدیم. با راه‌اندازی این سامانه فرآیند رساندن کتاب به شهرهای فاقد کتابفروشی تسهیل می‌شود و موجودی کتابفروشی‌ها در اختیار همه مردم در سراسر کشور قرار می‌گیرد.
وی ادامه داد: در نمایشگاه مجازی کتاب تهران استان‌هایی که کمترین کتابفروشی‌ها را داشتند بیشترین خرید را انجام دادند. تاکنون ۴۳۶ کتابفروشی از سراسر کشور در این سامانه ثبت‌نام کرده‌اند و کتابفروشی‌های استان‌های خراسان‌رضوی، تهران، اصفهان، قم و آذربایجان‌شرقی بیشترین مشارکت را به نام خود ثبت کرده‌اند.
مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران با تأکید بر اینکه «سامانه خرید از کتابفروشی» با طرح‌های فصلی فروش کتاب متفاوت است، گفت: طرح‌های فصلی فروش کتاب برگزار نخواهد شد و این سامانه به صورت مستمر و دائم فعالیت می کند. مردم می‌توانند با مراجعه به این سامانه به جای خرید از فروشندگان غیرمجاز، از کتابفروشی‌ها به عنوان مراجع رسمی و کالبدهای فرهنگی شهر که برای ما اهمیت بالایی دارند، کتاب بخرند.
وی ادامه داد: امیدواریم با راه‌اندازی «سامانه خرید از کتابفروشی» بتوانیم خلأهای کتابفروشی در فضای عمومی کشور را پر کنیم. معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ۱۰میلیارد تومان یارانه به کتابفروشی‌های عضو این سامانه اختصاص داده است و برای توسعه ویترین کتابفروشی‌ها اقدامات دیگری نیز در دستور کار دارد.
مدیر عامل خانه کتاب و ادبیات ایران افزود: ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها باید در زمینه اطلاع‌رسانی و تبیین اهداف این سامانه برای کتابفروشی‌ها تلاش کنند. اداره کل پست استان‌ها نیز باید مانند نمایشگاه مجازی کتاب تهران همراه کتابفروشی‌ها باشند تا به موقع کتاب‌ها را از کتابفروشی‌ها دریافت و به دست خریداران برسانند. به نمایندگی از معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران تفاهم‌نامه‌ای امضاء کرده‌ایم که بر اساس آن نسبت به سایر تعرفه‌های پستی شرایط بهتری در اختیار ما قرار می‌گیرد.
رمضانی همچنین بیان کرد: در این سامانه امکان خرید حضوری نیز وجود دارد چرا که نمی خواستیم با مجازی کردن آن، فلسفه وجودی کتابفروشی‌ها را از بین ببریم. خریداران می‌توانند در سامانه ثبت‌نام کنند و در کتابفروشی خرید حضوری داشته باشند؛ در این صورت ارائه کدملی به کتابفروش کفایت می‌کند. کتابفروشی‌ها به‌تدریج شیرینی این سامانه را خواهند چشید چرا که می‌توانند کتاب‌های خود را در یک بازار ۸۵میلیون نفری ارائه کنند.
وی تصریح کرد: هدف از راه‌اندازی این سامانه رونق همه کتابفروشی­ها است و از آنها حمایت می‌کنیم. یارانه هر کتابفروشی بر اساس تعداد عناوین کتاب، حجم فعالیت، قرار گرفتن کتابفروشی در مرکز استان یا شهرستان، مناطق محروم یا مناطق برخوردار از کتابفروشی و… اختصاص داده می‌شود و به ازای هر چهارصد هزار تومان خرید، صد هزار تومان یارانه برای هر کد ملی در نظر گرفته شده است.
مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران اظهار کرد: در «سامانه خرید از کتابفروشی»، همه کتابفروشی های کشور در اختیار شهروندان است و این مزیت سامانه است. مردم از هر نقطه‌ای از کشور می‌توانند از هر کتابفروشی کتاب بخرند. در این سامانه، هزینه پست بر عهده کتابفروشی نیست بلکه بخش عمده این هزینه از سوی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بخشی هم از سوی خریداران پرداخت خواهد شد.

نسخه مناسب چاپ