رئیس پلیس راهور: تعداد خودروهای شهر تهران ۸ برابر ظرفیت معابر است
 

سرویس حوادث: رئیس پلیس راهور تهران بزرگ با ابراز تاسف از خودرو محور شدن کلانشهرهای ایران، از افزایش حداقل ۳۰درصدی ترافیک در پایان شهریور و ایام بازگشایی مدارس در مهرماه خبر داد و گفت: تعداد خودروها در شهر تهران ۸ برابر ظرفیت معابر این شهر است.
سردار محمدحسین حمیدی در نشست خبری، درباره چرایی افزایش ترافیک در تمام ساعات روز طی روزهای جاری، گفت: ترافیک پایتخت با آغاز شهریور و نزدیکی ایام بازگشایی مدارس با یک شیب ملایم افزایش می یابد تا در نهایت به پایان پیک آن در نیمه مهرماه برسیم. سالانه بین ۱۸ تا ۲۲ درصد به ترافیک شهر تهران افزوده می‌شود و در این شرایط پیش‌بینی‌ ما این است که ترافیک تهران در نیمه دوم سال و از اول مهرماه افزایشی حدودا ۳۰ درصدی خواهد داشت.
وی با بیان این که به دنبال این هستیم که با آغاز نیمه دوم سال و بازگشایی مدارس و مراکز آموزشی تمامی ظرفیت معابر در خدمت تردد باشند، تاکید کرد: ترافیک تهران راهکار کوتاه مدت ندارد، راهکارهای کوتاه مدت همین مواردی است که اکنون در حال انجام است.
رئیس پلیس راهور تهران تاکید کرد: برای حل معضل ترافیک باید به سراغ راهکارهای فنی و علمی رفت که نیاز به سرمایه‌گذاری مناسب دارد. ظرفیت حمل ونقل عمومی پایتخت باید پاسخگو باشد، باید به پیاده محوری توجه شود و دولت الکترونیک توسعه پیدا کند. در این صورت است که تمایل به سفرهای درون شهری و استفاده از خودروی شخصی کاهش می یابد.
حمیدی در ادامه به تشریح اقدامات انجام شده برای کاهش و مدیریت ترافیک پرداخت و گفت: امیدواریم با برنامه ریزی های به عمل آمده حداکثر توان مجموعه حمل و نقل عمومی در اختیار مردم قرار بگیرد؛ همچنین پیگیریم تا ساعات شروع کار ادارات شناور شود و ساعت ترددکامیونت ها تغییر پیدا کند و از ساعت ۹آغاز شود. البته این پیشنهادات ارائه شده و در حال بررسی است.
به گفته حمیدی یکی از مشکلاتی که سبب افزایش ترافیک می شود، همزمانی ساعت شروع فعالیت ادارات و دستگاه‌ها و مدارس است که می‌توان با شناور کردن ساعات، این کار را مدیریت کرد.
رئیس پلیس راهور تهران در بخش دیگری از این نشست اجرای طرح جناقی را یکی دیگر از طرح‌های در دست اجرا از سوی پلیس راهور برشمرد و گفت: این طرح سبب مدیریت ترافیک به ویژه در ساعات پیک ترافیک می‌شود و به رانندگان اجازه نمی‌دهد تا از لاین‌های دیگر وارد خروجی مسیرها شوند. هر خودرویی باید در مسیر و لاین خود حرکت کند.
حمیدی همچنین گفت: در تهران ۴پیک ترافیک داریم، پیک نخست حدود ساعت ۷صبح است که افراد به مدارس و ادارات می‌روند، پیک دوم ساعت ۱۰صبح و حضور کسبه در محا کارشان است، پیک سوم ساعت ۱۴و تعطیلی ادارات و مدارس و پیک چهارم نزدیک غروب و تعطیلی بازار است که پلیس در این میان تلاش می کند این پیک‌ها با هم تداخل نداشته باشند.
وی از ناموفق بودن طرح اسقاط خودروهای فرسوده هم انتقاد کرد و گفت: طرح مورد نظر به بیراهه کشیده شد. اکنون تعداد خودروها در شهر تهران ۸ برابر ظرفیت معابر این شهر است. خودروهای جدید وارد این شهر می شود بدون آن که خودروی فرسوده ای از رده خارج شود. متاسفانه همه کلانشهرهای کشور به جای انسان محور بودن خودرو محور شده اند و نگاه خودرو محوری بر همه شهرها غالب شده است.
رئیس پلیس راهور تهران بزرگ، در پاسخ به سئوالی درباره وضع نامناسب خط کشی اکثر معابر و بزرگراه ها، گفت: اصولا خط‌ کشی‌ معابر ،۲ استاندارد آمریکایی یا اروپایی دارد. با خط کشی اروپایی ، ۵ دستگاه خودرو می توانند حرکت کنند. عامه مردم نظم را دوست دارند اما خط کشی های معابر ما مناسب نیست و باید در این باره معاونت حمل و نقل شهرداری هزینه کند. البته دوستان این موضوع را قبول دارند اما اذعان می‌کنند که اصلاح این خط‌ کشی‌ها هزینه بر است.

نسخه مناسب چاپ