اوکراین مدعی شکستن خطوط دفاعی روسیه در جنوب شد
 

سرویس خارجی: اوکراین خبر از حمله گسترده در جنوب این کشور و پیشروی داد و اعلام کرد خطوط روسیه را در چندین نقطه در نزدیکی شهر جنوبی خرسون شکسته است.
الکسی آرستویچ، مشاور ارشد رئیس جمهوری اوکراین تصریح کرد: خطوط دفاعی روسیه ظرف چند ساعت شکسته شد. وی افزود: نیروهای اوکراینی کشتی‌هایی را که مسکو از آنها برای تأمین مایحتاج نیروهایشان در بخشی از مناطق کرانه غربی رودخانه دنیپرو در منطقه خرسون استفاده می‌کنند، گلوله‌باران کردند. این در حالی است که مسکو اعلام کرد ضد حمله کی‌یف شکست خورد. وزارت دفاع روسیه اعلام کرد نیروهای اوکراینی برای حمله به مناطق میکولایف و خرسون تلاش کردند اما تلفات قابل توجهی متحمل شدند.
در این بیانیه آمده است: تلاش تهاجمی دشمن با شکست سنگینی مواجه شد. وزارت دفاع روسیه مدعی شد که ارتش روسیه ۲۶ تانک، ۲۳ نفربر و ۹ زره پوش اوکراینی را منهدم و دو هواپیمای هجومی آن از نوع سوخو ۲۵ را سرنگون کرد و بیش از ۵۶۰ نظامی اوکراینی را هم کشت. در چنین شرایطی بر اساس گزارش یک پایگاه آمریکایی، ارتش این کشور با بخش «موشک و پدافند» شرکت تسلیحات سازی «ریتیون» در زمینه تولید و تامین شش سامانه دفاع هوایی برای اعطا به ارتش اوکراین قرارداد بست .
ارتش آمریکا قراردادی به ارزش ۱۸۲میلیون دلار با شرکت تسلیحات سازی «ریتیون» بست تا به تامین شش سامانه دفاع هوایی تحت عنوان «سامانه های موشکی زمین به هوای پیشرفته ملی» برای اوکراین بپردازد.
این در حالی است که یک نشریه آمریکایی با اشاره به خالی شدن ذخایر برخی مهمات اساسی ارتش آمریکا در پی کمک به اوکراین در جنگ با روسیه، نوشت که پنتاگون هم در جایگزین کردن آنها تأخیر دارد. «وال استریت ژورنال» به نقل از مقام‌های وزارت دفاع آمریکا نوشت که جنگ در اوکراین و کمک‌های واشنگتن به این کشور، ذخایر برخی مهمات اساسی ارتش ایالات متحده را خالی کرده است. طبق این گزارش، پنتاگون هم در تأمین و جایگزین کردن این مهمات کُند بوده و همین مسئله باعث بروز نگرانی‌هایی در میان مقامات آمریکایی درباره تضعیف آمادگی نظامی این کشور در پی کمبود مهمات ارتش شده است. مقام‌های نظامی واشنگتن به وال‌استریت ژورنال گفتند: در شش ماه گذشته، آمریکا ۱۶موشک‌انداز هیمارس، هزاران سلاح کمری، پهپاد، موشک و دیگر تجهیزات نظامی به اوکراین ارسال کرده است.

نسخه مناسب چاپ