چهل سال پیش در همین روز
تمامی مطالب از روزنامه اطلاعات روز چهارشنبه ۱۰ شهریورماه ۱۳۶۱ (برابر با ۱۲ ذیقعده ۱۴۰۲، اول سپتامبر ۱۹۸۲) نقل شده است.
امام: فریضه‌ای بالاتر از حفظ ثغور اسلام نیست
رئیس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی، فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سراسر کشور، همچنین چند تن از سفرا و کارداران جمهوری اسلامی ایران، علمای پاوه و اورامانات به همراه جمعی از اعضای اتحادیه دانشجویان ایرانی در هند، صبح دیروز در حسینیه جماران با امام خمینی رهبر انقلاب و بنیانگزار جمهوری اسلامی ایران دیدار کردند.
در این دیدار که دکتر علی‌اکبر ولایتی وزیر امور خارجه و حجت‌الاسلام موسوی تبریزی دادستان کل انقلاب نیز شرکت داشتند، ابتدا رئیس مجلس شورای اسلامی از سوی حاضران ولادت باسعادت حضرت رضا«ع» را به حضور امام امت تبریک گفت و پیرامون جنایات رژیم اشغالگر قدس در لبنان و فجایع و رسوائی که در این کشور بوقوع پیوسته است، مطالبی بیان داشت.
آنگاه امام خمینی، امید مستضعفان جهان، سخنان مشروحی ایراد فرمودند.
…الان چند روز است که بمن مکرر گفته شده است که دارد مملکت برای این توجهی که دارند به سفر حج، فلج میشود. وکلای مجلس می‌خواهند همه مشرف شوند. ۱۴۰ نفر یا بیشتر مشرف بشوند، البته عذر دارند، میگویند آقای هاشمی فرمودند که این، تعطیلی آنهاست، لکن ما این فکر را بکنیم که ما امروز تعطیل داریم.
ما امروز می‌دانیم در این وضعی که کشور ما دارد استفاده از تعطیل بکنیم و شورای قضائی هم می‌گویند بسیارشان میروند. شورای نگهبان هم خوب ایشان هم می‌روند و از سایر قشرها هم همینطور. اگر واجب باشد مکه خوب، هیچکس جلویش را نمی‌تواند بگیرد. باید هم بروند، اگر حج فریضه باشد، مگر اینکه یک فریضه بالاتر از آن حفظ ثغور اسلام که همه فرائض را کنار می‌گذارند. این را من عرض کردم، باز هم که بعضی از آقایان که تشریف داشتند که با اینکه قتل نفس مومن از همه گناهان کبیره شاید بعد از شرک به الله بالاتر باشد، قتل نفس مومن بی‌گناه، لکن اسلام، همین اسلامی که این‌قدر راجع به مومنین سفارش فرموده است و تحذیر از قتل نفس مومن کرده، از احکام جهادش اینست که اگر یک دسته از همین مومنین، از همین مسلمین، از همین فقها، از همین عرض بکنم دانشمندان را کفار جلو قرار دادند و سپر قرار دادند برای خودشان که بیاید، امر فرموده است که همه را بکشید. اینها با آن‌ها، اینها همه شهیدند و به بهشت می‌روند و آنها هم جهنم. برای اینکه حفظ ثغور اسلام است. حفظ نظام اسلام است. حفظ ثغور اسلام است، حفظ ثغور اسلام جزو فرائضی است که هیچ فریضه‌ای بالاتر از آن نیست. حفظ اسلام است.
اراضی موات و مصادره شده، طبق ضوابط شرعی
تعیین تکلیف و واگذار می‌شود
قم ـ حجت‌الاسلام فاضل هرندی با حکمی از طرف فقیه عالیقدر حضرت آیت‌الله العظمی منتظری، مأموریت یافت تا تصویب نهائی قانون واگذاری زمین و اراضی مصادره شده و موات قابل کشت، با همکاری فضلای آگاه و متعهد جهت نظارت بر جریان کار هیئتهای واگذاری زمین نسبت به واگذاری این اراضی طبق ضوابط شرعی بین کشاورزان واجد صلاحیت، اقدام نماید.
ایران برای شروع برنامه مبادله خانواده اسرای جنگی اعلام آمادگی کرد
در ملاقات رئیس هیأت نمایندگی صلیب سرخ در تهران با سرپرست ستاد نظارت بر پذیرش و اعزام خانواده‌های اسیران جنگی، ایران آمادگی کامل و موافقت خود را برای شروع برنامه بازدید خانواده اسرا از ۳۱ شهریورماه، دومین سالگرد آغاز جنگ اعلام و تأکید کرد اجرای طرح ابتکاری ایران منتظر موافقت رژیم بغداد است.
همچنین برای اعزام خانواده‌های ایرانی به کویت و ترکیه برای سفر به عراق، ایران آمادگی دارد.
بنابراین پس از این اعلام موافقت نهائی، اینک ایران منتظر است عراق نیز موافقت خود را برای اجرای طرح ایران اعلام کند.

code

نسخه مناسب چاپ