امیر عبداللهیان در نشست خبری با لاوروف :
برای احیای برجام نیازمند تضمین‌های قابل اعتماد هستیم
وزیر خارجه کشورمان گفت: برای احیای برجام نیازمند تضمین‌های قابل اعتماد هستیم، از آژانس
بین المللی انرژی اتمی می خواهیم که از رفتارسیاسی دوری کند و تنها در چارچوب فنی عمل کند.
به گزارش ایسنا به نقل از الجزیره، حسین امیرعبداللهیان ظهر دیروز پس از دیدار با همتای روسی خود،در نشست خبری مشترک درباره آخرین تحولات از مذاکرات برای رفع تحریم‌ها افزود: اخیراً آخرین متن طرف آمریکایی را دریافت کردیم و همکاران من به دقت در حال بررسی متن هستند و ما همچنان در موضوع تضمین نیازمند متنی نیرومندتر هستیم.
وی اضافه کرد: ما برای رسیدن به یک توافق خوب، قوی و پایدار جدی هستیم؛ البته یکی از موضوعاتی که در تبادل پیام‌های شفاهی ما با طرف‌های مذاکره کننده مورد توجه قرار گرفته است، اما باید در متن هم آن را نیرومند سازی کنیم این است که اولاً آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید از رفتار سیاسی خود فاصله بگیرد و صرفاً بر تکلیف و وظیفه فنی خودش متمرکز شود.
امیر عبداللهیان افزود : ثانیاً برای ایران قابل قبول نیست که پس از بازگشت همه طرف‌ها به برجام، مجدداً شاهد برخی از دیدگاه‌های سیاسی و اتهامات بی اساس آژانس بین المللی انرژی اتمی باشیم، از این رو در حوزه تضمین‌ها، موضوع حل و فصل مسائل باقیمانده پادمانی در آژانس هم مورد توجه جدی ما است.
رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: معتقد هستیم چنانچه طرف آمریکایی در موضوع لغو تحریم‌ها و برخی نگرانی‌هایی که ما داریم، واقع‌بینانه عمل کند و بتواند متن موجودی که در دستور کار داریم را نیرومند سازی کنیم، رسیدن به توافق دور از دسترس نخواهد بود.
امیرعبداللهیان با بیان این که من از نقش سازنده مسکو در حمایت از مواضع منطقی جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات تشکر می‌کنم، تاکید کرد: همکاران من با دقت و سرعت لازم در حال بررسی دقیق پیشنهادات طرف آمریکایی هستند. به محض آن که بررسی‌هایمان را نهایی کنیم، از طریق هماهنگ کننده یعنی اتحادیه اروپا پاسخ را ارائه خواهیم کرد.
وی افزود: بار دیگر تاکید می‌کنم که هیات ایرانی و مذاکره کننده ارشد ما ماه‌ها در وین توقف و حضور داشتند و گفتگو کردند. هدف ما از این گفتگوها رسیدن به یک توافق خوب، قوی و پایدار است و امیدواریم با واقع‌بینی طرف آمریکایی بتوانیم به این نقطه توافق دست پیدا کنیم.
وزیر امور خارجه کشورمان درباره وضع مسیرهای ترانزیتی با روسیه گفت: ایران از موقعیت ژئوپلیتیکی ممتازی از مسیر شمال به جنوب و شرق به غرب برخوردار است. تقویت مسیرهای ترانزیت از جمله مسیرهای ترانزیت شمال به جنوب یک عامل مهم در کمک به توسعه منطقه و کمک به زنجیره امنیت غذایی منطقه‌ای و بین‌المللی است.امیرعبداللهیان افزود: در مورد کریدور شمال- جنوب امیدوار هستیم هر چه سریعتر تمامی مسیرهای سه گانه با تمامی ظرفیت‌ها فعال شود. کریدور شرقی با حرکت قطار در ماه گذشته و حمل کالا از روسیه به هند با موفقیت انجام شد.
وی اظهار داشت : در مورد کریدور غربی هم آماده‌ایم خط راه آهن رشت – آستارا را تکمیل کنیم و کارشناسان فنی ما در حال بررسی و پیگیری موضوع هستند و ساخت بخش اول این مسیر در دستور کار قرار گرفته است.
رئیس دستگاه دیپلماسی گفت: درباره کریدور میانی هم استفاده از دریای خزر به عنوان ترکیبی از خط آهن، جاده و بنادر مورد تاکید است.
وی درباره همکاری‌های اقتصادی دو کشور هم گفت: در موضوع توافقنامه جامع همکاری‌های بلندمدت تهران و مسکو، امروز آخرین دیدگاه‌ها را با هم تبادل کردیم و در آینده نزدیک این سند پس از تأیید دو طرف وارد مرحله اجرایی خواهد شد.
امیرعبداللهیان افزود: همچنین توافق کردیم در آینده نزدیک کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در مسکو برگزار شود.
مسئول دیپلماسی کشورمان در این نشست خبری در مسکو بااشاره به ابلاغ پیام یکی از رهبران اروپایی به وزیر خارجه روسیه تاکید کرد که درباره اوضاع انسانی در اوکراین و تدابیری که مسکو در این زمینه اتخاذ کرده است تا با خسارت های احتمالی مقابله کند رایزنی کردیم.
وزیرامورخارجه کشورمان گفت :در باره اوضاع نیروگاه هسته ای زاپروژیا تبادل نظر کردیم و ایران از تجارب هسته‌ای برخوردار است و آماده تقدیم کمک در این زمینه برای مقابله با آسیب‌ها هستیم.
وی ادامه داد: در مورد روند آستانه برای پایان بحران سوریه هم رایزنی کردیم.
امیرعبداللهیان افزود: درباره تحولات عراق و افغانستان و لیبی هم با طرف روسی تبادل نظر کرده است. وی ادامه داد: مردم لیبی‌ باید خودشان سرنوشت خود را تعیین کنند.
امیرعبداللهیان گفت : مواضع ما با مسکو درباره تحولات عراق یکسان است و امیدواریم که به زودی اوضاع این کشور به حالت عادی بازگردد.وزیر امور خارجه کشورمان درباره بحران یمن هم افزود: آتش بس در یمن نیازمند تصمیم گیری از سوی رهبران این کشور و رفع محاصره است.
لاوروف: از احیای برجام حمایت می‌کنیم
وزیر خارجه روسیه هم در این نشست گفت:مسکو از احیای توافق هسته‌ای و رفع کامل تحریم‌ها حمایت می‌کند.
سرگئی لاوروف تاکید کرد که ایران و روسیه خط مشی غربی‌ها که می خواهند جای قوانین بین‌المللی را بگیرند نمی‌پذیرند.
وی ادامه داد: مسکو از احیای توافق هسته‌ای و برداشتن تمامی تحریم های وضع شده علیه ایران حمایت می‌کند.
لاوروف افزود: در حال تلاش برای ایجاد منطقه آزاد تجاری با ایران هستیم.
وزیر خارجه روسیه گفت: با وزیرخارجه ایران درباره پرونده سوریه رایزنی کردیم و ما در مورد اجرای روند آستانه برای حل بحران توافق نظر داریم.
وی اعلام کرد: ایران آماده کمک به حل وضع نیروگاه زاپروژیا و مناطق اطراف آن است.
لاوروف گفت: کار بر روی یک سند جامع در مورد روابط روسیه و ایران در مرحله نهایی است.
وزیر امور خارجه روسیه همچنین خبر داد: نشست منظم کمیسیون بین‌دولتی فدراسیون روسیه و ایران تا پایان امسال برگزار می‌شود.
وی اعلام کرد: مطمئن هستم که سیستم های پرداخت «میر» روسیه و «شتاب» ایران در آینده نزدیک ادغام خواهند شد؛ بانک مرکزی فدراسیون روسیه و ایران روی «نقشه راه» کار خواهند کرد.
لاوروف افزود: در باره ادغام و استفاده متقابل از سیستم های پرداخت میر روسیه و سامانه شتاب ایران، مذاکرات اساسی در سطح بانک مرکزی در حال انجام است. فکر می کنم آنها در ماه ژوئیه صحبت کردند و روی یک نوع نقشه راه توافق شد که ما را به این نتیجه برساند. مطمئنم به زودی این اتفاق خواهد افتاد.
فعالیت غیر قانونی در تاسیسات ایران انجام
نمی شود
نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین در گفتگویی با تاکید بر این که پاسخ دادن ایران به سئوالات اساسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی منجر به مختومه شدن پرونده ایران در شورای حکام آژانس خواهد شد، گفت : نگرانی کشورهای غربی درباره برنامه هسته‌ای ایران بی‌اساس است.
به گزارش روزنامه روسی ایزوستیا، میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین در گفتگو با این روزنامه افزود : بیشتر نگرانی‌های غرب درباره ذرات اورانیوم که پیش از سال ۲۰۰۳در تاسیسات ایران یافت شده بود، بی‌اساس است.
وی ادامه داد : «هیچ فعالیت غیرقانونی‌ای در این تاسیسات انجام نمی‌شود.»
اولیانوف درباره پرونده هسته‌ای ایران در شورای حکام آژانس گفت: ایران باید به سئوالات اساسی [آژانس بین‌المللی انرژی اتمی] در حدی که می‌تواند پاسخ دهد تا در شورای حکام برای خارج کردن این موضوع از دستور کار تصمیم‌گیری شود.
وی تاکید کرد: «ایران به شرکای غربی مذاکرات وین که از اعضای شورای حکام هستند، اعتماد ندارد. این بی‌اعتمادی دلیل دارد.»
نباید عجله و هیاهو کرد
سفیر مسکو در تهران هم با تاکید بر اهمیت احیای توافق هسته‌ای گفت :نباید برای ارائه پاسخ ایران به پیشنهادات آمریکا درباره متن پیش‌نویس توافق در مذاکرات وین عجله کرد.
به گزارش خبرگزاری تاس، لوان جاگاریان در گفتگو با شبکه روسی روسیه‌۲۴ افزود: کارشناسان در تهران در حال بررسی پیشنهادات آمریکا درباره احیای توافق هسته‌ای ایران هستند اما نباید انتظار داشت که پاسخ‌شان به زودی ارائه شود.لازم است که به دوستان ایرانی زمان بدهیم تا با آرامش کار کنند.
هنوز به تفاهم نرسیده‌ایم
معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری به سئوالاتی درباره آخرین تحولات مذاکرات احیای توافق هسته‌ای پاسخ داد.
وبگاه وزارت‌ امور خارجه آمریکا نوشت: ودانت پاتال، در پاسخ به این که چه اطلاعات تازه‌ای از مذاکرات احیای توافق هسته‌ای وجود دارد و آیا واکنشی به گزارش‌هایی دارد که ادعا شده ایران و آمریکا به توافقی دست یافته‌اند که در دوسه هفته آینده اعلام می‌شود، گفت: این گزارش‌ها صحت ندارد. ما به تفاهم نرسیده‌ایم. وضع هنوز همان طوریست که توضیح دادم. ما نظرات ایران درباره متن پیشنهادی اتحادیه اروپا را از طریق اتحادیه اروپا دریافت کردیم و پاسخمان را چهارشنبه، ۲۴اوت ارائه دادیم. حالا ایران باید پاسخ بدهد.
وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر این که با توجه به گزارش‌هایی که حاکی از آغاز غنی‌سازی در ایران که با یکی از سه زنجیره سانتریفیوژهای پیشرفته IR-6 ‌هستند، آیا آمریکا نگران توسعه برنامه هسته‌ای ایران در خلال مذاکرات احیای برجام است یا نه، گفت: ما یقینا قصد نداریم به طور علنی مذاکره کنیم اما تکرار می‌کنم که بازگشت دوجانبه به اجرای کامل[توافق] برای منافع ملی آمریکاست. بهترین گزینه در دسترس برای محدودسازی برنامه هسته‌ای ایران است و بستری برای پرداختن به رفتار ثبات‌زدای ایران فراهم می‌کند.
معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا ادامه داد: ما در جستجوی راهی برای دیپلماسی هدفمند برای دست‌یافتن به بازگشتی دوجانبه به اجرای توافقی که فکر می‌کنیم به طیف کاملی از نگرانی‌های ما درباره ایران خواهد پرداخت، صادق و ثابت‌قدم بوده‌ایم.
وی درباره روابط ایران و روسیه، مدعی شد که روسیه تعدادی پهپاد از ایران دریافت کرده که بخشی از برنامه روسیه برای وارد کردن صدها پهپاد ایران از انواع مختلف است. به ادعای او، مقامات روسیه در حال دوره دیدن در ایران برای به کارگیری این پهپادها هستند و این کشور قرار است از این پهپادها در جنگ علیه اوکراین استفاده کند .
امیدواری از توافق در روزهای آینده
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: زمینه مشترک برای سندی وجود دارد که ملاحظات همه
طرف ها را دربر بگیرد. امیدواریم در روزهای آینده توافق هسته ای با ایران حاصل شود.
به گزارش جماران،«جوسپ بورل» دیروز نسبت به دستیابی به توافق در روزهای آینده ابراز امیدواری کرد.
وی گفت: نظرات ایران و آمریکا را درباره متن پیشنهادی توافق هسته ای دریافت کرده ام.
بورل تاکید کرد: نظرات تهران و واشنگتن درباره متن منطقی است.

نسخه مناسب چاپ