کنکور موجب سردرگمی و اضطراب دانش‌آموزان شده است
 

دبیرکل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان با اشاره به اینکه تغییرات کنکور موجب سردرگمی و اضطراب دانش‌آموزان شده است، گفت: در چهاردهمین کنگره انجمن‌های اسلامی، دانش‌آموزان دغدغه‌های خود را در رابطه با کنکور و محتوای کتاب‌های درسی با مسؤولان درمیان خواهند گذاشت.
به گزارش خبرنگار اطلاعات، حسین تاریخی دیروز در نشست خبری چهاردهمین کنگره اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان بیان کرد: این کنگره از روز شنبه ۱۲شهریور ماه در اردوگاه شهید باهنر و با حضور وزیر آموزش و پرورش و نماینده رهبری آغاز به کار می‌کند و در آن سیاست‌های اتحادیه انجمن‌های اسلامی برای سال پیش رو و اولویت‌های این اتحادیه مشخص‌ می شود. اختتامیه کنگره روز ۱۴ شهریور ماه خواهد بود.
دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش ادامه داد: در کنار این برنامه‌ریزی راهبردی، برگزاری انتخابات اتحادیه انجمن‌های اسلامی نیز انجام می‌شود که بر این اساس اعضای مرکزی دانش‌آموز و غیردانش‌آموز مشخص می‌شوند.
تاریخی یادآور شد: دانش‌آموزان برای عضویت در اتحادیه از ابتدای تابستان در رده‌های مدرسه‌ای، شهری و استانی باهم رقابت داشتند و قرار است که به عنوان منتخبین در این کنگره حضور پیدا کنند و با آغاز به کار کنگره، اعضای جدید شورای مرکزی مشخص می‌شوند.
وی ادامه داد: بخشی از زمان کنگره را اختصاص دادیم به اینکه دانش‌آموزان دغدغه‌های خود را درباره دو موضوع کنکور و کتاب‌های درسی با مسؤولان درمیان بگذارند چرا که تغییراتی که امسال قرار است در کنکور رخ دهد، موجب سردرگمی و اضطراب دانش‌آموزان شده است. در زمینه کتاب‌های درسی هم تغییرات خوبی در حال رخ دادن است. یکسری از محتواهایی که به هیچ درد بچه‌ها نمی‌خورد، عوض می‌شوند. از طرفی یکسری محتواها هم وجود دارند که باید در میان مطالب درسی گنجانده شوند.
تاریخی افزود: از مسؤولان سازمان پژوهش می‌خواهیم تا ساز و کاری را برای بازخوردگیری از بچه‌ها در زمینه محتوای کتاب‌های درسی پیش‌بینی کنند. عدم مراجعه دست‌اندرکاران تهیه محتوای کتاب‌های درسی به دانش‌آموزان، دست‌کم گرفتن آنهاست. دانش‌آموزان امروز، کنشگران اجتماعی هستند و بعضا در فرآیندهای اقتصادی نقش دارند. اگر در تولید محتوای کتاب‌های درسی نظر آنها هم اعمال شود، تحولات مثبت با سرعت بیشتری روی می‌دهند. وی با بیان اینکه دانش آموزان منتخب و مسؤولان استانی و کادر اتحادیه در کنگره شرکت می‌کنند، افزود: امسال امکان حضور دانش‌آموزان در پیاده‌روی اربعین فراهم است و امیدواریم فرصت حضور آنها به خوبی رقم بخورد. وی خاطر نشان کرد: در مرزهای مهران و شملچه در موکب‌های انصارالمهدی میزبان دانش‌آموزان خواهیم بود. همچنین در کربلای معلی در روزهای ۲۴و ۲۵شهریور مراسم مشترکی را با حضور دانش‌آموزان و مسؤولان اتحادیه خواهیم داشت.
دبیر کل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش تصریح کرد: مراسمی به میزبانی هیأت انصارالمهدی در کربلا برگزار می‌شود، دانش‌آموزان اتحادیه، موکب‌های سیار دارند و اقلام امدادی و سایر ملزومات مورد نیاز به همراه دارند تا به زائران کمک کنند، همچنین هدایایی با عنوان «پویش نذر قدم‌های زینب» تدارک دیده شده که در اختیار زائران و نوجوانان و جوانان عراقی قرار می‌گیرد. وی درباره مصوبات جدید کنکوری توضیح داد : مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی یک قدم رو به جلو است ولی نگرانی‌هایی را به وجود آورده است و دانش‌آموزان در این موضوع دچار سردردگمی و اضطراب شده‌اند. از سوی دیگر زیرساخت‌های برگزاری امتحانات و ارزیابی‌ها، از علامت سؤال‌های جدی هستند که امید داریم به این دغدغه‌ها پاسخ داده شود .
تاریخی ادامه داد: برای تحقق عدالت آموزشی، باید دسترسی بچه‌ها به محتوای آموزشی از استانداردهای یکسان برخوردار باشد. ساختار فعلی این موضوع را محقق نمی‌کند. برداشتن کنکور هم در شرایط فعلی، امکان‌پذیر نیست. دبیر کل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان درباره آمادگی دانش‌آموزان عضو اتحادیه برای آغاز سال تحصیلی اظهارکرد: اردوهای تخصصی طلایه‌داران فردا را طراحی کردیم که در همه استان‌ها برگزار و بیش از ۷هزار مسؤول انجمن تحت آموزش قرار گرفتند و سعی کردیم مهارت‌های لازم برای شروع سال تحصیلی را به بچه‌ها بیاموزیم. یکسری برنامه‌های ورزشی در نیمه دوم پاییز هم خواهیم داشت که هدف آنها، تقویت کار گروهی میان بچه‌ها و احیای بازی‌های بومی است.

نسخه مناسب چاپ