مخالفت تونس و مصر با مداخله نظامی خارجی در لیبی
سرویس خارجی: همزمان با اوجگیری بحران در شمال آفریقا، تونس و مصر تاکید کردند،با مداخله نظامی خارجی در لیبی مخالف هستند.در همین رابطه، «المنجی الحامدی»، وزیر خارجه تونس اعلام کرد، کشوراو با مداخله نظامی خارجی در لیبی مخالف است. وی افزود،ما انتظار حمله به لیبی را نداریم و کاملا با آن مخالفیم و هرگز این مساله را تشویق نمی‌کنیم، ما با هر گونه مداخله خارجی در لیبی و غیر لیبی مخالفیم. مقامات مصری نیز اعلام کردند که قاهره با هرگونه مداخله خارجی در لیبی مخالف است.

از دیگر سو،جنگنده های حفتر با بمباران بندر«درنه» ۱۱ تن از جمله دو کودک را زخمی کردند.هواپیماهای جنگی حفتر سالن ترک مسافران در بندر درنه و همچنین یک ساختمان مسکونی در همان حوالی را بمباران کردند که به تخریب کامل آن منجر شد.از سوی دیگر،پارلمان لیبی لایحه‌ای را تصویب کرد که بر اساس آن،از این پس رئیس جمهوری با رای مستقیم مردم انتخاب خواهد شد.۱۴۱ نماینده پارلمان به این مکانیزم انتخاباتی رای مثبت دادند.از طرفی،، «عبدالسلام جاد الله العبیدی»، رئیس ستاد کل ارتش لیبی به نیروهای دریایی، زمینی، و هوایی، دفاع هوایی، گارد مرزی، مناطق نظامی، تشکیلات و گروه‌های وابسته به ریاست ستاد کل ارتش دستور برقراری آتش بس فوری در تمامی شهرهای لیبی را صادر کرد.بر اساس این دستور طرف‌هایی که بر خلاف این اوامر عمل کنند مسئول خواهند بود.

دیدار سیسی- پوتین در «سوچی»

عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر برای دیدار با ولادمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به این کشور رفت.سیسی با پوتین در اقامتگاه شخصی‌ خود در شهر«سوچی» دیدار کرد. روسای جمهوری دو کشور درباره تحولات امنیتی منطقه از جمله تحولات غزه، لیبی، عراق و سوریه با هم گفتگو کردند.تقویت روابط سیاسی و اقتصادی و زمینه سازی برای ایجاد سرمایه گذاری خارجی از دیگر موضوعات مورد بحث دو طرف بود.

خبر دیگر اینکه، یک روز پس از آنکه نمایندگان دید‌بان حقوق بشر اجازه ورود به مصر نیافتند این سازمان افشا کرد، مقامات ارشد مصری از جمله رئیس جمهوری کنونی این کشور در قتل‌ها و کشتار گسترده سازمان یافته معترضان دست دارند‌.

نسخه مناسب چاپ