تشکیل کمیته تحقیق سازمان ملل درباره جنایات جنگی اسرائیل در غزه
سرویس خارجی: سارمان ملل متحد برای بررسی جنایات جنگی در غزه کمیته حقیقت یاب بین المللی تشکیل داد . این کمیته متشکل از سه کارشناس است و ویلیام شاباس پرفسور کانادایی و متخصص در حقوق بین الملل ریاست آن را برعهده دارد. سازمان ملل متحد اعلام کرد که این کمیته درباره نقض حقوق بشر و قوانین بین المللی در جریان جنگ غزه تحقیق می کند و نتایج تحقیقات خود را در مارس ۲۰۱۵ به شورای حقوق بشر سازمان ملل ارائه خواهد کرد. شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد متشکل از ۴۷ کشور است.

دراین حال جنبش حماس از تشکیل کمیته تحقیقات در خصوص جنایت‌های جنگی رژیم صهیونیستی علیه نوار غزه استقبال کرد.

سامی ابوزهری، سخنگوی حماس خواستار تسریع آغاز فعالیت این کمیته شد. این در حالی است که وزارت خارجه رژیم صهیونیستی اعلام کرد این رژیم گزارش کمیته تحقیقات را به رسمیت نمی‌شناسد. در بیانیه وزارت خارجه رژیم صهیونیستی آمده است: شورای حقوق بشر از نهادهایی است که از اسرائیل انزجار دارد و این کمیته گزارش خود را قبل از حضورش در اسرائیل نوشته و آماده کرده است و ما این کمیته را به رسمیت نمی‌شناسیم. خبر دیگر اینکه سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد نجات نوار غزه از فاجعه بهداشتی قریب الوقوع نیازمند مداخله فوری جامعه جهانی است. سازمان بهداشت جهانی تأیید کرد: مشکلات بهداشت عمومی در نوار غزه به خاطر قطعی برق و آب و ویرانی منازل، بیمارستان‌ها، اردوگاه‌ها و مراکز بهداشتی تهدیدی جدی برای ساکنان آن‌ است.

نشست سازمان همکاری اسلامی

نشست وزرای خارجه کشورهای سازمان همکاری اسلامی برای بررسی حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه در مقر این سازمان در جده برگزار شد. سعود فیصل، وزیر خارجه عربستان در سخنرانی خود در آغاز این نشست گفت: حملات اسرائیل به غزه فاجعه‌ای بی‌سابقه است. وی اظهار داشت: اسرائیل از انواع سلاح‌ها برای حمله به غیرنظامیان بی‌گناه در داخل خانه‌هایشان استفاده می‌کند و در حملات اسرائیل افراد غیرنظامی به ویژه کودکان هدف قرار می‌گیرند. وی تصریح کرد: اسرائیل تا زمانی که محاکمه نشود از اهداف خود دست برنخواهد داشت. در این جلسه وزیر خارجه فلسطین و دبیرکل سازمان همکاری اسلامی نیز سخنرانی کردند.

خبر دیگر اینکه نشست اضطراری اتحادیه عرب برای بررسی آخرین تحولات غزه با استقبال سرد کشورهای عضو روبرو شد و بیشتر به یک حرکت نمایشی برای راضی کردن افکار عمومی شبیه بود. نشست اتحادیه عرب در سطحی پایین و فقط با حضور هفت عضو آن یعنی مصر، اردن، الجزائر، عراق، لیبی، امارات و فلسطین برگزار شد.

از طرفی معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان در سخنانی با بیان اینکه مقاومت در غزه پیروز شد، تاکید کرد: ما به این نتیجه رسیدیم که به نفع غزه است ما در درگیری‌های غزه مداخله نکنیم. نعیم قاسم تاکید کرد: برای اسرائیل این مهم است که به تمامی کشورهای عربی ضربه بزند و در این کشورها فتنه‌انگیزی کند تا بتواند این کشورها را تحت کنترل در آورده و به وجود خود مشروعیت ببخشد. وی اظهار داشت: دشمن می‌داند که مقاومت در لبنان آماده هر عملیات نظامی مهمی است. جهت‌گیری مقاومت تغییر نکرده و قطب‌نمای ما همواره به سمت اسرائیل است. در همین حال رادیو رژیم صهیونیستی ضمن پرداختن به هراس شهرک‌نشینان هم‌مرز با لبنان از تونلهای حزب‌الله، بر توانایی این حزب در این تاکتیک اعتراف و تونلهای آن را در مقایسه با تونلهای غزه بسیار پیشرفته‌تر توصیف کرد. بر اساس این گزارش، حزب‌الله تاکتیک حفر تونل را به خاورمیانه آورد و بالغ بر ۲۰ سال تجربه در این کار دارد و حماس نیز از این حزب یاد گرفته است. این گزارش می افزاید: تونلهای حزب‌الله برای اهدافی مانند پرتاب موشک و تسلط بر اتاق‌های اداره جنگ استفاده می‌شود و احتیاجات رزمندگان برای ماندن طولانی مدت در زیر زمین، وسایل تهویه، نور، ارتباطات و وسایل پزشکی را داراست.

نقض آتش بس

قایق‌های نظامی نیروی دریایی ارتش رژیم صهیونیستی با شلیک به ساحل رفح، آتش‌بس ۷۲ ساعته با گروه‌های فلسطینی در غزه را نقض کردند. این درحالی است که جنبش جهاد اسلامی اعلام کرد پیش‌بینی می‌شود امروز توافق نهایی در خصوص آتش‌بس دائمی و پایان محاصره غزه امضا شود. یوسف الحساینه، سخنگوی جنبش جهاد اسلامی و از اعضای هیات مذاکره کننده فلسطین در قاهره گفت: هیات فلسطینی بیش از نیمی از راه را در خصوص مسائل مطرح در آتش‌بس دائمی که به توقف حملات و لغو محاصره غزه بینجامد، پشت سر نهاده است. وی تصریح کرد: هیات فلسطینی تاکید دارد به توافق واقعی دست یابد که به تجاوزهای اسرائیل پایان داده و به لغو محاصره غزه بینجامد.

از سوی دیگر، روزنامه هاآرتص گزارش داد که در خصوص ۹۵ درصد از مسائل مطرح در مذاکرات میان هیات فلسطینی، مصری و طرف اسرائیلی توافق حاصل شده است. این روزنامه نوشت: پنج درصد باقیمانده در خصوص درخواست فلسطینی‌ها برای ساخت اسکله دریایی و فرودگاه در غزه است.

اسرائیل با بررسی این دو مساله مخالفت کرده چرا که ادعا می کند این دو مساله مربوط به راه‌حل سیاسی نهایی میان تل‌آویو و فلسطینی‌هاست. در چنین شرایطی قاهره شرط خلع سلاح مقاومت را از جانب اسرائیل نپذیرفت و حتی دیگر قبول نکرد آن را به طرف فلسطینی ارائه کند. همچنین گفته می شود مصر گذرگاه رفح را برای عبور و مرور شهروندان فلسطینی و مجروحان غزه باز نگه می‌دارد و آن را مسدود نخواهد کرد.

درچنین شرایطی هیأت رژیم صهیونیستی در قاهره اعلام کرد برای تحکیم توافق آتش‌بس با حماس، به یک آتش‌بس ۷۲ ساعته دیگر نیاز دارد. مقامات اسرائیلی پیش‌بینی کرده‌اند، علاوه بر آتش‌بس سه‌ روزه‌ای که از یکشنبه گذشته برقرار شده، ۷۲ ساعت دیگر برای تحکیم توافق آتش‌بس با حماس لازم خواهد شد. از سویی اتحادیه عرب در نشست فوق‌العاده خود در خصوص اوضاع غزه از قاهره خواست به تلاش‌هایش جهت برقراری آتش‌بس در نوار غزه و از سرگیری مذاکرات غیرمستقیم برای رسیدن به آتش‌بس نهایی ادامه بدهد. رئیس هیات الجزایر نیز در این نشست اعلام کرد ۲۶ میلیون دلار را به عنوان کمک به بودجه دولت موقت فلسطین اختصاص داده است. این درحالی است که وزیر اقتصاد رژیم صهیونیستی ضمن بعید خواندن بازگشت طولانی مدت آرامش به نوار غزه گفت: این رژیم در نهایت برای نابودی مقاومت، غزه را دوباره اشغال خواهد کرد. «نفتالی بنت» افزود: نباید مستقیم یا غیر مستقیم با گروههای تروریستی که جرأت جسارت به اسرائیل را دارند مذاکره کنیم و دیر یا زود مجبور می‌شویم به نوار غزه بازگردیم.

آسیب به نظامیان صهیونیست

منابع پزشکی رژیم صهیونیستی فاش کردند: سربازان اسرائیلی که در جنگ غزه حضور داشتند به خاطر دیدن تصاویر جنگ از آسیب‌های روحی سخت و کابوس‌های آزار دهنده رنج می‌برند و برای اینکه بتوانند بخوابند مجبورند از مواد مخدر استفاده کنند.

منابع پزشکی اعلام کردند، سربازان رژیم صهیونیستی علاوه بر صدمات جسمی که در جنگ و درگیری با مردم غزه به آن‌ها وارد شده از مشکلات و آسیب‌های روحی شدیدی نیز رنج می‌برند. درچنین شرایطی منابع اسرائیلی اعلام کردند دیروز ۳۳۸ مهاجر یهودی آمریکایی وارد تل آویو شدند که قرار است ۱۰۸ نفر از آنان در ارتش رژیم صهیونیستی به خدمت گرفته شوند.

درتحولی دیگرگردانهای عزالدین قسام شاخه نظامی حماس در بیانیه‌ای اعلام کرد در ازای تحویل اسامی جاسوسانی که مزدوری رژیم صهیونیستی در کرانه باختری و نوار غزه را می‌کنند حاضر است اطلاعاتی در مورد سرنوشت نظامیان صهیونیست اسیر شده تحویل دهد. گردانهای قسام چندی پیش اعلام کرد نظامی اسرائیلی «شائول آرون» را به اسارت گرفته‌ است.

خبر دیگر اینکه با وجود ادامه تنشها میان تل آویو و آنکارا به سبب ماجرای کشتی مرمره، فعالان ترک در نظر دارند کاروانی جدید از کمکهای انسان دوستانه را به غزه اعزام کنند. گفتنی است در سال ۲۰۱۰ نیز جمعی از فعالان ضد اسرائیلی در ترکیه اقدام به اعزام یک کشتی حامل کمکهای انسان دوستانه به غزه کردند اما کماندوهای اسرائیلی با حمله به این کشتی ۹ شهروند ترکیه را کشتند که همین امر سبب بروز اختلاف میان تل آویو و آنکارا و قطع روابط دیپلماتیک میان رژیم صهیونیستی و ترکیه شد.

نسخه مناسب چاپ