نخست وزیر عراق: در صورت ادامه ناآرامی‌ها استعفا می‌دهم
سرویس خارجی: نخست وزیر عراق درباره تحولات اخیر کشورش و نآرامی های منطقه دیپلمات نشین «سبز» بغداد که به خشونت کشیده شد و دهها کشته و زخمی بر جا گذاشت، به ایراد سخنرانی پرداخت و تهدید کرد که در صورت تداوم تنش های سیاسی و ادامه ناآرامی ها، استعفا می دهد.
«مصطفی الکاظمی»با اشاره به ناآرامی‌های چند روز اخیر عراق گفت: درگیری های اخیر توسط همه احزاب و برای تضعیف دولت و تصمیم آن به دلایل انتخاباتی انجام شد. نخست وزیر عراق همچنین افزود: ما تحقیقاتی را آغاز کردیم تا بفهمیم چه کسی عامل وقوع درگیری های مسلحانه اخیر بوده و اینکه بفهمیم چه کسی موشک‌ها را به منطقه «سبز» شلیک کرده است.
نخست وزیر عراق ضمن ابراز انزجار از عملکرد سران احزاب و جریان‌های سیاسی در قبال تحولات اخیر عراق تهدید کرد که در صورت تداوم خشونت و آشوب در‎ عراق با استناد به ماده ۸۱ قانون اساسی، در زمان مناسب از منصب نخست وزیری کناره‌گیری خواهد کرد. وی خطاب به رهبران احزاب و گروه ها تاکید کرد: شما را در برابر عراق و تاریخ مسئول می دانم و هر قطره خونی که ریخته می شود، به علت شکست های سیاسی است .«مصطفی الکاظمی» همچنین گفت: نیروهای امنیتی عراق علیرغم عصبانیت، هرگز به معترضان تیراندازی نکردند .الکاظمی همچنین از تشکیل کمیته تحقیق برای شناسایی عوامل تیراندازی به سوی تظاهرکنندگان عراقی خبر داد.همزمان، «برهم صالح» رئیس جمهوری عراق نیز در سخنانی برگزاری انتخابات زودهنگام بر اساس تفاهم ملی را تنها راه برون‌رفت از بحران خفه‌کننده در کشور دانست.
« قیس الخزعلی» دبیرکل جنبش «عصائب اهل الحق» عراق نیز در سخنانی پس از بازگشت آرامش به بغداد از عملکرد نخست‌وزیر کشورش به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح برای حفظ امنیت انتقاد کرد.
در این حال، «ابوآلاء الولائی» دبیرکل گردان های سید الشهداء عراق از مواضع رزمندگان الحشد الشعبی و مقاومت در این ناآرامی ها قدردانی کرد. «نوری مالکی» رئیس ائتلاف «دولت قانون» نیز با انتشار بیانیه ای اعلام کرد:از الحشد الشعبی به دلیل تعهد و انضباطش و عدم برخورد عاطفی با ناآرامی های اخیر صمیمانه قدردانی می‌کنم.در چنین شرایطی، « مقتدا صدر» رهبر جریان صدر عراق در سخنانی ضمن طلب آمرزش از خدا برای کسانی که طی درگیری های اخیر سلاح به دست گرفتند، از آنها خواست استغفار کنند و بار دیگر این عمل را تکرار نکنند.
واکنش ایران
وزارت امور خارجه کشورمان در بیانیه‌ای ضمن ابراز خرسندی از بازگشت آرامش به عراق، اعلام کرد: ایران همواره خواستار عراقی با ثبات، امن، قدرتمند و ایفاگر نقش سازنده در تحولات منطقه است. در این بیانیه آمده است: جمهوری اسلامی ایران با ابراز خرسندی از بازگشت آرامش به عراق و با طلب مغفرت برای جان‌باختگان و آرزوی سلامت برای مجروحان حوادث اخیر، از صبر، حکمت و درایت دولت و ملت عراق و همه نهادهای قانونی کشور در عبور از فتنه‌ای بزرگ تقدیر می‌کند.
در این بیانیه اعلام شده است: جمهوری اسلامی همانطور که پیش‌تر گفته بود تنها راه حل خروج عراق از بحران جاری را، توسل به رویکردهای گفتگو محور، حفظ حقوق شهروندی، احترام به نهادهای قانونی کشور، التزام به قانون اساسی و فرآیندهای سیاسی می‌داند و امیدوار است تمامی گروه‌ها و جریان‌های سیاسی عراقی با مسئولیت پذیری و مشارکت سازنده در روند سیاسی، زمینه مناسب را برای تشکیل دولت جدید فراهم سازند.در خبر دیگری، «فؤاد حسین» وزیر خارجه عراق در گفتگویی تلفنی، «فیصل بن فرحان» همتای سعودی‌اش را در جریان نتایج سفر اخیرش به تهران قرار داد. در تحولات امنیتی این کشور نیزمنابع عراقی از هلاکت یک سرکرده برجسته داعش طی کمین موفق الحشدالشعبی در جنوب موصل خبر دادند.

نسخه مناسب چاپ