ساخت ۵ هزار واحد مسکونی در ۳ منطقه تهران آغاز شد
شهردار تهران با بیان این که در کشور بن‌بست نداریم؛ اگر بر هم انباشتگی مشکلات وجود دارد گره‌ها توسط مسئولین باز می‌شود، گفت: بی‌توجهی به حوزه مسکن در سال های اخیر باعث شد تا یک میلیون مسکن در تهران کم داشته باشیم.
به گزارش خبرنگار شهر، علیرضا زاکانی دیروز در آیین آغاز ساخت ۵هزار واحد مسکونی در شهر تهران گفت : امروز افتخار می کنم که در کنار ملجأ شریف حضرت عبدالعظیم حسنی و امامزادگان همجوار ایشان، یکی‌ از شنبه های خودمان را در زمینه توسعه خدمتگزاری در باره قرارگاه جهادی مسکن سپری می کنیم.
وی افزود: سال گذشته که قرارگاه جهادی مسکن رقم خورد سئوال این بود که شهرداری چرا وارد این حوزه می شود، جواب بنده این بود که یکی از ویژگی های انقلاب و تاکیدات آن این بود که «ما می توانیم» را در ابعاد مختلف به اثبات برسانیم. واقعیت این است که اگر تک تک ما در کنار هم برای تحقق این مسأله نباشیم شعار « ما می‌توانیم»، شدنی نیست. یعنی باید من ها تبدیل به ما شود، لذا قرارگاه جهادی معطوف به توجه قطعی به مسکن بود.
شهردار تهران ادامه داد: سال‌ها در تهران این مسأله مطرح بود که تهران به شیوه ای گران بدون نیاز به پاسخ مردم اداره می شود و امروز حاصل آن شد که یک میلیون مسکن در تهران کم داریم، این مهم باعث حاشیه نشینی و مشکل تهیه مسکن چه در حوزه تملک و چه حوزه استیجاری شده است. این متفاوت از رویکرد انقلاب است زیرا طبق رویکرد انقلاب باید گره از زندگی مردم باز کرد.
زاکانی اضافه کرد: مفتخریم امروز گام دیگری از خدمتگزاری را با مسئولان ری مشترکا پیش می بریم و در کنار مناطق ۲و ۱۶و ۲۰حرکت جهادی در تأمین مسکن را اجرا می‌کنیم. هیچ مسئولی پاسخ شایسته‌ای در این باره ندارد که چرا باید قریب به دو سوم پول و درآمد فردی در خانواده صرف سرپناه شود.
وی افزود: پس از دههاسال امروز به نقطه ای رسیدیم که برای حل مشکلات سد بزرگی به نام مسکن وجود دارد؛ در ازدواج، فرزندآوری و نرخ پایین جمعیت، بحث مشکل مسکن مطرح است.
شهردار تهران با توجه به همکاری با تولیت حضرت عبدالعظیم بیان کرد: مفتخریم در مدیریت شهری در کنار سایر مسئولین، با تفاهمنامه هایی که با
مجموعه های مختلف انجام می دهیم کارها را پیش ببریم.
زاکانی بیان کرد: نیاز منطقه به یک طبقه اضافی در این محله(نفرآباد)، به دولت منعکس شد و با همکاری میراث این مهم محقق و باعث گره گشایی شد. بدین ترتیب امیدواریم بتوانیم امروز به سه دهه اذیت و آزار مردم خاتمه دهیم.
وی در پایان تاکید کرد: در کشور بن بست نداریم اگر هم انباشتگی مشکلات وجود دارد به دستان مسئولین این گره ها هم باز خواهد شد.
تاکید چمران بر ساخت ساختمان‌های محله نفرآباد بر اساس معماری اسلامی-ایرانی
رئیس شورای شهر تهران در حاشیه این مراسم ، گفت: مدیریت شهری فعلی اصرار دارد که براساس معماری اسلامی-ایرانی ساختمان‌های محله نفرآباد ساخته شود.
مهدی چمران در جمع خبرنگاران، بیان کرد: محله نفرآباد در کنار حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) قرار گرفته و از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. به علت نزدیکی محله نفرآباد با حرم، سازمان میراث فرهنگی اجازه افزایش طبقات را نمی‌داد اما با تلاش‌های مدیران، ساخت یک طبقه بیشتر اضافه شد.
وی با بیان این که مدیریت شهری فعلی اصرار دارد که براساس معماری اسلامی-ایرانی ساختمان‌ها ساخته شود، گفت: باید ساختمان‌های جدید از این معماری معمولی و رایج کشور خارج شود تا محله نفرآباد جایگاه بالاتری از نظر معماری پیدا کند و بتواند برآن اساس شکل گیرد.
ضرورت نوسازی مسکن
در منطقه ۱۲
رئیس شورای شهر تهران هم در این مراسم با اشاره به حل مشکلات تهران گفت: خانه سازی و آبادانی بسیار مشکل است.
مهدی چمران با بیان این که برای ساخت ۴میلیون مسکن همه باید به یکدیگر کمک کنند، ادامه داد: اگر مردم خود پای کار بیایند این کار بهتر انجام می‌شود و انشاالله با حضور مردم در میدان مسکن بهتر ساخته شود.
وی بیان کرد: بهترین مسکن‌ها را در جهان ساخته‌ایم و معماری ما در دنیا حرفی برای گفتن داشته‌است و انشاالله نفر آباد هم با روش درست ساخته شود.
رئیس شورای شهر تهران یادآور شد: انشاالله این خانه‌ها با معماری ایرانی- اسلامی و قابل قبول ساخته شود تا مردم در این خانه‌ها آرامش و آسایش داشته باشند.
وی تاکید کرد: حتی می‌توان این خانه‌ها را به صورت ویلایی ساخت و اصراری برای ساخت خانه‌های بلند نیست زیرا شاید این خانه‌ها در شأن حضرت عبدالعظیم حسنی نباشد.
به گفته چمران، انشاالله همه شاهد حرکت خوب و نویی در تهران باشیم. البته در منطقه ۱۲هم باید این خانه‌ها ساخته شود.
فقط ۴۰درصد از املاک نفرآباد در اختیار شهرداری است
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران هم گفت: تنها ۴۰درصد از املاک نفرآباد در اختیار شهرداری قرار دارد.
حمیدرضا صارمی در مراسم کلنگ زنی ساخت مسکن در محله نفرآباد ، گفت: از سیاست های تحولی شهردار تهران این است که فاصله طبقاتی تهران کم شود. یکی از تفاوت های جلسه امروز این است که ۲۵۰۰میلیارد ریال بودجه شهرداری در اختیار سازمان نوسازی است تا بخشی از پروژه های عمرانی و زیر ساختی در محله نفر آباد اجرا شود.
وی با بیان این که عقب ماندگی در شهر تهران پذیرفته نیست، افزود: امیدواریم که تا سال آینده بخش هایی از این پروژه را به ویژه در حوزه احداث زیر
ساخت های شهری به بهره برداری برسانیم. معاون شهردار تهران بیان کرد: یک اتفاق دیگری که در جنوب شرق تهران روی می دهد حضور شرکت های دانش بنیان در ساختمان کارخانه سیمان ری است که به زودی با حضور شهردار تهران افتتاح و به بهره برداری می رسد.
صارمی با اشاره به این که تجربه
دهه های اخیر نشان می داد که باید در حوزه نوسازی تغییر رویکرد مدیریتی ایجاد شود، بیان کرد: شهردار تهران ۷دیدگاه جدید را در این حوزه اجرایی کرد. اولین دیدگاه توسعه گری بود. دومین دیدگاه مسکن استطاعت پذیر بود. برخی از اقشار توانی برای خرید مسکن ندارند و باید کارهایی انجام شود. بحث TOD(توسعه حمل و نقل محور)، ایجاد بانک زمین و همچنین تجدید نسل در شهر تهران از جمله رویکردهای تحولی این دوره مدیریت شهری در حوزه نوسازی است.
معاون شهردار تهران افزود: در این دور مدیریت شهری هدف گذاری ساخت ۱۸۰هزار واحد مسکونی انجام شده است که تا کنون۱۳۰هزار واحد آن با مشارکت وزارت راه و شهرسازی اجرایی شده است. صارمی تاکید کرد: ساخت ۳۰هزار واحد مسکونی با انجمن انبوه سازان بوده است.

نسخه مناسب چاپ