رونمایی از تقریظ رهبر معظم انقلاب بر کتاب «مهاجر سرزمین آفتاب» در نمایشگاه بین‌المللی مسکو
 

سی‌وپنجمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب مسکو جمعه ۱۱شهریور ماه ۱۴۰۱با حضور خانه کتاب و ادبیات ایران و بیش از ۳۰۰انتشارات آغاز به کار کرد .
به گزارش روابط عمومی خانه کتاب و ادبیات ایران، در این نمایشگاه، خانه کتاب و ادبیات ایران در غرفه‌ای به مساحت ۲۷مترمربع با مشارکت رایزنی فرهنگی کشورمان در مسکو به معرفی و عرضه بیش از ۱۵۰عنوان کتاب با موضوع‌های ادبیات پایداری و دفاع مقدس، دانشگاهی و آموزش زبان فارسی به زبان‌های فارسی، انگلیسی و روسی می‌پردازد. در این دوره از نمایشگاه‌، بیش از ۳۵۰برنامه جنبی با حضور بیش از ۱۰۹نویسنده تدارک دیده شده است که بخشی از آنها به صورت مجازی برگزار خواهد شد. ۷۰برنامه نیز به گروه سنی کودک و نوجوانان اختصاص دارد.
همچنین شرکت‌کنندگانی از کشورهای ایران، قزاقستان، قرقیزستان، بلاروس، ارمنستان، چین و آلمان در این دوره از نمایشگاه بین‌المللی کتاب مسکو به معرفی جدیدترین آثار خود خواهند پرداخت.
بهناز ضرابی‌زاده و حمید حسام از نویسندگان حوزه دفاع مقدس نیز در غرفه خانه کتاب و ادبیات ایران حضور دارند.
کتاب‌های دختر شینا و ساجیوگلستان یازدهم از آثار بهناز ضرابی‌زاده و کتاب‌های آب هرگز نمی‌میرد، مهاجر سرزمین آفتاب و وقتی مهتاب گم شد، نوشته حمید حسام به زبان روسی ترجمه و منتشر شده‌اند. همچنین کتاب گلستان یازدهم نشان طلایی جایزه ادبی اوراسیا را دریافت کرده است .
تقریظ رهبرمعظم انقلاب بر کتاب مهاجر سرزمین آفتاب نیز منتشر شده است.
در اولین روز این نمایشگاه، کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه، یاسر احمدوند معاون امور فرهنگی وزارت ارشاد و حسین دیوسالار مشاور وزیر ارشاد، ضمن حضور در غرفه خانه کتاب و ادبیات ایران در جریان فعالیت‌های غرفه در طول برگزاری این نمایشگاه قرار گرفتند .
همچنین آیین رونمایی از ترجمه روسی تقریظ رهبر معظم انقلاب بر کتاب «مهاجر سرزمین آفتاب» در اولین روز سی‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب مسکو با حضور یاسر احمدوند، معاون فرهنگی وزارت ارشاد و کاظم جلالی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه برگزار شد.
احمدوند درباره سی‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب مسکو گفت: این نمایشگاه نشان می‌دهد کتاب در همه جوامع طرفداران خود را دارد. کلمات، سربازانی هستند که نمی‌میرند و بزرگ‌ترین سفیر هر کشور کتاب است. افتخار دارم به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران در این نمایشگاه حاضر باشم. وی خواندن ترجمه روسی کتاب «مهاجر سرزمین آفتاب» نوشته حمید حسام را به همه علاقه‌مندان توصیه کرد و گفت: امیدوارم تعاملات فرهنگی میان دو کشور بیشتر شود و به زودی گروهی از نویسندگان روسی را در ایران ببینیم.
در ادامه کاظم جلالی با ابراز خوشحالی از حضور در این رویداد فرهنگی، تصریح کرد: روابط دو کشور ایران و روسیه در حال گسترش است و دو کشور نیازمند گسترش روابط فرهنگی نیز هستند. روسیه در حوزه فرهنگ برای ایران اهمیت‌ زیادی دارد.
سفیرجمهوری اسلامی ایران در روسیه افزود: یکی از حوزه‌های همکاری دو کشور ایران و روسیه می‌تواند حوزه نوشتاری و مقاومت باشد. دوران جنگ تحمیلی علیه جمهوری اسلامی ایران یکی از روشن‌ترین ادوار تاریخی ایران است و خوشحالیم که مردم و رزمندگان ما این دوران را لمس کردند و درباره این حوزه کتاب نوشتند.
جلالی با بیان اینکه دوتن از برجسته‌ترین نویسندگان حوزه دفاع مقدس در این دوره از نمایشگاه بین‌المللی کتاب مسکو حضور دارند، گفت: رهبر معظم انقلاب درباره کتاب‌ها تقریظ می‌نویسند و این امر جزو سنت‌های ایشان است و باعث آشنا کردن مردم با این آثار برجسته می‌شود. تقریظ ایشان بر کتاب «مهاجر سرزمین آفتاب» یکی از نمونه‌های مهم است؛ کونیکو یامامورا با یک مرد ایرانی ازدواج کرد و صاحب فرزندی شد که در جنگ تحمیلی علیه ایران به شهادت ‌رسید. کونیکو یامامورا صرفا یک مادر نبود، بلکه در بسیاری از زمینه‌ها در ایران فعالیت ‌کرد و به یک الگو تبدیل شد. افرادی مانند کونیکو یامامورا و بهناز ضرابی‌زاده نشان می‌دهند که زنان در انقلاب اسلامی ایران نقش مهمی ایفا می‌کنند. وی ابراز امیدواری کرد حضور در سی‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب مسکو بتواند در راستای گسترش تعاملات فرهنگی ایران و روسیه مؤثر باشد .
در پایان از تقریظ مقام معظم رهبری(مدظله العالی) بر کتاب «مهاجر سرزمین آفتاب» رونمایی شد.
گفتنی است سی‌وپنجمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب مسکو از یازدهم شهریور آغاز به کار کرده و تا چهاردهم شهریور ماه در مرکز نمایشگاهی گوستینی دیور میزبان علاقه‌مندان به کتاب خواهد بود.

نسخه مناسب چاپ