کوتاه از سراسر جهان
 

آمریکا به لاوروف برای نشست‌ سازمان ملل ویزا نداده است
مهر: روسیه ۵۶ ویزا از آمریکا برای حضور سرگئی لاوروف و هیات همراهش برای سفر به نیویورک به منظور شرکت در نشست سالانه رهبران جهان در سازمان ملل خواسته اما فعلا روادیدی دریافت نکرده است.‌ واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل در نامه‌ای به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل گفت این اقدامات هشداردهنده است چون طی چند ماه گذشته واشنگتن مرتبا از اعطای ویزای ورود به شماری از هیات‌های روسی برای دیگر نشست‌های سازمان ملل خودداری کرده است.
رسانه صهیونیستی: ارتش اسرائیل نمی‌تواند با شدت آتش حزب‌الله مقابله کند
ایسنا: سایت عبری زبان “واللا” اذعان کرد، موسسه امنیتی اسرائیل تخمین می‌زند در صورت آغاز جنگ با حزب‌الله لبنان، ظرف چند روز هزاران موشک در اسرائیل فرود خواهد آمد و ارتش نخواهد توانست با شدت آتش حزب‌الله مقابله کند و احتمالا ارتش و نیروی زمینی مجبور می‌شوند برای انهدام آتشبارهای موشکی، در عمق خاک لبنان مانور دهند. این سایت تاکید کرد، تمامی سلاح‌های هجومی و اطلاعات دقیق برای مقابله با قدرت موشکی حزب‌الله کافی نخواهد بود.
رئیس‌جمهوری فراری سریلانکا به کشورش بازگشت
ایسنا: یکی از مقام‌های ارشد امنیتی سریلانکا از بازگشت رئیس‌جمهوری مستعفی به کشور پس از فرار در ژوئیه، خبر داد. گوتابایا راجاپاکسا، پس از اعتراضات ناشی از بحران فلج کننده اقتصادی در کشورش که به یورش معترضان به دفتر و محل کارش منجر شد، کشور را ترک کرد. وی از طریق مالدیو به سنگاپور گریخت و برای چند هفته هم در تایلند بود. برخی منتقدان و معترضان در سریلانکا، راجاپاکسا و خانواده‌اش را به سوءمدیریت اقتصاد در دوران ریاست جمهوری متهم می‌کنند که باعث شده این کشور بدترین بحران اقتصادی خود را از زمان استقلال از بریتانیا در ۱۹۴۸ تجربه کند.
افراد مسلح، نمازگزاران را از مسجدی در نیجریه ربودند
ایرنا: پلیس و شاهدان عینی در نیجریه اعلام کردند که افراد مسلح ده‌ها نمازگزار را از مسجدی در شمال غرب این کشور ربودند. فرماندهی پلیس ایالت زامفارا اعلام کرد با همکاری ارتش، نیروهایی را برای عملیات جستجو و نجات به این منطقه اعزام کرده است. شاهدان اعلام کردند که افراد مسلح، سلاح‌هایشان را زیر لباسشان مخفی کرده بودند و بعد از ورود به مسجد با تیراندازی مردم را مجبور به فرار و ده‌ها نمازگزار را با زور به یک مکان ناشناس منتقل کردند.
جانسون: مردم انگلیس برای کاهش هزینه برق، از کتری های قدیمی استفاده نکنند!
ایرنا: نخست وزیر انگلیس به مردم کشورش پیشنهاد داد با خرید یک کتری برقی ۲۰ پوندی جدید، سالانه ۱۰ پوند در هزینه‌های برق خود صرفه‌جویی کنند. بوریس جانسون گفت: اگر یک کتری برقی قدیمی دارید که زمان زیادی طول می‌کشد آب را جوش بیاورد، شاید جایگزین کردن آن برایتان ۲۰ پوند هزینه داشته باشد، اما درعوض سالانه ۱۰ پوند در قبوض برق خود صرفه‌جویی خواهید کرد.
زمزمه‌های تغییر دوباره نام پایتخت قزاقستان
ایسنا: قانون‌گذاران قزاقستان خواستار تغییر مجدد نام پایتخت این کشور شدند و گفتند مردم قزاقستان از سال ۲۰۱۹ تاکنون نام «نور سلطان» را نپذیرفته‌اند. نمایندگان پارلمان قزاقستان گفتند از نظر تاریخی، عادلانه است که نام سابق پایتخت یعنی «آستانه» مجددا انتخاب شود، نامی که توسط نور سلطان نظربایف، نخستین رئیس‌جمهوری این کشور پیشنهاد شده بود. نام پایتخت قزاقستان در ۱۰۰ سال گذشته چندین بار تغییر کرده است. این پایتخت در امپراتوری روسیه «آق‌مالینسک»، در دوران شوروی «تسلینوگراد»، در اوایل استقلال قزاقستان «آکمولا» و در ۱۹۹۷ «آستانه» نام داشت و سه سال قبل نیز قاسم جومارت تاکایف، رئیس‌جمهوری کنونی قزاقستان نام پایتخت این کشور را از “آستانه” به “نورسلطان” تغییر داد.
گوگل شبکه اجتماعی ترامپ را در پلی‌استور مسدود کرد
فارس: شرکت گوگل، دسترسی به شبکه اجتماعی رئیس‌جمهوری سابق آمریکا را در گوگل‌پلی متوقف کرد. گوگل شبکه اجتماعی دونالد ترامپ که «تروث‌سوشال» نام دارد را در گوگل‌پلی مسدود کرد. گوگل گفته که «تروث‌سوشال» سیاست‌های این شرکت در زمینه ممنوع بودن تهدیدهای فیزیکی و تشویق به خشونت را نقض کرده است. اقدام جدید گوگل دانلود کردن این برنامه برای گوشی‌های موبایل اندرویدی را دشوار می‌کند.
ربایش هواپیما در آمریکا و تهدید به حمله انتحاری
فارس: منابع رسانه‌ای از ربایش یک فروند هواپیمای سبک ازسوی یک فرد ناشناس در آمریکا و تهدید به حمله انتحاری از سوی او به یک فروشگاه زنجیره‌ای معروف خبر دادند. این فرد تهدید کرد که قصد حمله به فروشگاه زنجیره‌ای «والمارت» در «می‌سی‌سی‌پی» را دارد. به دنبال این تهدید، پلیس، این فروشگاه را تخلیه کرد. خلبانی که تهدید به حمله در می‌سی‌سی‌پی کرد، کارمند فرودگاه است.
۲۰ کشته در حمله الشباب به مرکز سومالی
ایسنا: تلویزیون سومالی گزارش داد که گروه تروریستی الشباب در حمله به منطقه “هران” واقع در مرکز این کشور ۲۰ تن را کشت و هفت دستگاه کامیون حامل مواد غذایی و کالاهای تجاری دیگر را به آتش کشید. الشباب با دولت فدرال سومالی مناقشه‌ای طولانی مدت دارد. این گروه که کنترل بخش اعظمی از جنوب و مرکز سومالی را در اختیار دارد، توانسته حوزه نفوذ خود را به مناطق تحت کنترل دولت فدرال در پایتخت سومالی گسترش دهد.

نسخه مناسب چاپ