۱۰ فرمان رئیس‌جمهوری برای تحول در نظام بانکی
رئیسی: نقدینگی اگر به سمت سوداگری در بازار حرکت کند، تبعات ویران‌کننده‌ای خواهد داشت
 

رئیس جمهوری تقویت ارزش پول ملی، اصلاح ناترازی بانک ها، توقف رشد سالانه نقدینگی، اصلاح سبد ذخایر ارزی متناسب با نیازهای سرمایه گذاری و تجاری کشور، توسعه دامنه وثایق و تسهیل فرایند وثیقه گذاری، فعال سازی حساب تجاری، تقویت سامانه های نظارتی و تامین سرمایه درگردش واحدهای تولیدی را از جمله ماموریت های اصلی بانک مرکزی اعلام کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رئیس جمهوری، حجت الاسلام و والمسلمین سید ابراهیم رئیسی که در جمع مدیران ارشد بانک مرکزی سخن می گفت، به جایگاه مهم بانک مرکزی در مدیریت منابع پولی و مالی و اصلاح نظام بانکی اشاره و ماموریت های ۱۰ گانه ای را برای تحول و ارتقای آن تعریف کرد.
وی بانک مرکزی را اتاق اندیشه‌ورزی و رصد سیاست های پولی و مالی کشور خواند و گفت: بانک مرکزی باید مسیر اصلاح و ارتقای نظام بانکی را با قوت به پیش ببرد و بر اجرای سیاست‌های مالی و پولی کشور نظارت کند.رئیس جمهوری توقف رشد نقدینگی و مدیریت خلق پول را مأموریت مهم بانک مرکزی اعلام کرد و افزود: نقدینگی اگر با مدیریت به سمت تولید هدایت شود، نگران‌کننده نیست، اما اگر به سمت سوداگری در بازار حرکت کند، تبعات ویران‌کننده‌ای خواهد داشت.
وی هدف‌گذاری نقدینگی زیر ۲۵ درصد از سوی بانک مرکزی را اقدام بسیار مهم دیگر نظام پولی کشور دانست که کنترل و مدیریت آن موجب مهار تورم خواهد شد و در ادامه ناترازی بانک‌ها را از عوامل تورم بیان کرد و اظهار داشت: بانک مرکزی باید بخش نظارتی خود را تقویت کند تا بتوانند با برنامه‌ریزی سیاست های پولی و ضدتورمی را اجرا کند
رئیسی با ابراز خرسندی از وضع سامانه‌های پایش و رصد بانک مرکزی گفت: بحمدالله در زمینه جمع‌آوری و رصد داده‌ها و اطلاعات در شرایط خوبی قرار داریم و این اطلاعات می تواند به شفافیت مالی در کشور کمک کند.
وی اقدام به موقع برای جلوگیری از تخلف را از مصادیق با اهمیت استفاده از اطلاعات جمع‌آوری شده توسط این سامانه‌ها بیان کرد و اظهار داشت: تمام کسانی که در نظام اقتصادی کشور فعالیت دارند باید با نظارت و اقدام به موقع بانک مرکزی به این ادراک برسند که زمینه هیچگونه تخلفی در این سیستم وجود ندارد.
رئیس جمهوری بانک مرکزی را چشم بینای نظام بانکی و پولی کشور دانست و گفت: باید محور تمام اقدامات نظام بانکی کشور در جهت حمایت و تقویت تولید باشد، چرا که امروز نجات کشور در تولید است و عمل به تأکیدات رهبر معظم انقلاب در زمینه حمایت از تولید نسخه شفابخش اقتصاد ایران است.
وی در ادامه رفع مشکل سرمایه در گردش واحدهای تولیدی را اقدام مهم بانک مرکزی خواند و افزود: بخشی از دلایل تعطیلی واحدهای تولیدی، مشکل سرمایه در گردش است که اگر مرتفع شود، منجر به افزایش تولید و اشتغال خواهد شد.رئیس قوه مجریه همچنین از رئیس کل بانک مرکزی خواست تا تلاش خود را بکار گیرد تا اصول بانکداری اسلامی با دقت و نظارت کامل در قراردادها و عقود بانکی اجرا شود و در ادامه نظارت و کنترل بر ارز و کالا با هدف جلوگیری از سوداگری در بازار از سوی بانک مرکزی را مورد تأکید قرار داد و گفت: اگر کسی به دنبال اخلال در بازار است باید با وی برخورد شود اما باید بدانیم فعال اقتصادی نیاز به حمایت و تشویق دارد و نباید هر اقدامی را به عنوان تخلف تلقی کرد.
وی توجه ویژه به حاکمیت ریال را مورد تأکید قرار داد و گفت: استفاده از ارزهای مختلف خصوصا در مبادلات با کشورهای همسایه و پیمان‌های دو جانبه پولی می تواند به تامین با ثبات کالا و افزایش مبادلات کمک و کشور را در مقابل تکانه های دلار مصون کند.
رئیسی بانک مرکزی فعال و آگاه به شرایط پولی و مالی را از ضرورت‌های تحول اقتصادی دانست و گفت: اقدامات به موقع شما در بانک مرکزی اثرات بسیار مثبتی در ارتقای نظام پولی و بانکی کشور خواهد داشت.
وی همچنین با اشاره به ضرورت پرداخت به موقع تسهیلات بانکی، تأکید کرد: نباید بین تصمیم و اعلام عمومی با اجرا و پرداخت تسهیلات فاصله باشد و در این زمینه تاکید می کنم توسعه دامنه وثایق و تسهیل فرایند وثیقه گذاری اجرایی شود.
رئیس کل بانک مرکزی هم در ابتدای این نشست، گزارشی از اقدامات بانک مرکزی در رابطه با تحقق سند تحول دولت مردمی ارائه کرد و از هدفگذاری برای کاهش رشد نقدینگی به ۳۰درصد در سال ۱۴۰۱توسط این بانک خبر داد. علی صالح آبادی کنترل تورم، اصلاح نظام بانکی، مدیریت بازار ارز، حکمرانی ریال و بانکداری اسلامی را پنج راهبرد اساسی بانک مرکزی در جهت تحقق اهداف سند تحول دولت سیزدهم برشمرد و افزود: برای تحقق هریک از این راهبردها، اقدامات متعددی اجرا شده یا در حال اجراست.
وی به توفیق دولت سیزدهم در مهار تورم و کنترل رشد پایه پولی اشاره کرد و گفت: مجموع اقدامات صورت گرفته در این رابطه که با هماهنگی کامل تیم اقتصادی دولت صورت پذیرفته، کاهش حدود ۲۰ واحد درصدی نرخ تورم ۱۲ ماهه از ۳ر۵۹ درصد به ۱ر۴۰ درصد و همچنین کاهش بیش از ۱۶ واحد درصدی رشد پایه پولی از ۶ر۴۲ درصد به ۲ر۲۶ درصد را بدنبـال داشته است.رئیس کل بانک مرکزی در ادامه، کنترل رشد ترازنامه بانک ها با هدف جلوگیری از خلق پول بی ضابطه را از دیگر اقدامات بانک مرکزی در زمینه اصلاح نظام بانکی برشمرد و گفت: مجموع تسهیلات پرداختی شبکه بانکی در چهار ماهه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال افزایش حدود ۳۸ درصدی داشته که سهم قابل توجه این تسهیلات، مربوط به سرمایه در گردش بوده است، ضمن اینکه تسهیلات اعطایی به شرکت های دانش بنیان هم در مقایسه با مدت مشابه پارسال حدود ۸۰ درصد رشد داشته است.
وی تسهیل دسترسی مردم به خدمات بانکی را رویکرد اساسی بانک مرکزی در جهت تحقق شمولیت مالی در کشور دانست و به افزایش ۳۰۰ درصدی سقف تسهیلات قرض الحسنه اشاره کرد و گفت: با اقدامات متعددی همچون ممنوعیت معاملات فردایی ارز، راه اندازی بازار توافقی و تسهیل گری در فرآیند برگشت ارز حاصل از صادرات، اکنون در بازار ارز علیرغم برخی نوسانات مقطعی، ارامش و ثبات حاکم است.
به گزارش ایرنا، صالح آبادی همچنین با بیان اینکه خالص مطالبات بانک مرکزی از دولت از ۶۵ هزار میلیارد تومان در ۴ماهه ابتدایی سال گذشته به ۴۷هزار میلیارد تومان در مدت مشابه سال جاری کاهش پیدا کرده است، از تشکیل کمیته پایش پایه پولی و نقدینگی در بانک مرکزی خبر داد و حفظ ثبات ارز، علامت دهی شفاف و موثر در خصوص کنترل تورم، ایجاد فضای اطمینان در جامعه نسبت به انضباط مالی دولت و تقویت سیاست های ارتباطی و انتشار به موقع اخبار و اطلاعات را از اقدامات مهم بانک مرکزی در زمینه مدیریت انتظارات تورمی دانست.
وی با بیان اینکه تامین مالی بنگاه های تولیدی از طریق اوراق گام از ۲۰هزار میلیارد تومان عبور کرد، ثبات بخشی به بازار ارز، اتصال سامانه های ارزی بانک مرکزی به کمرگ و مالیات، حفظ و تقویت ذخایر ارزی و انعقاد پیمان‌های پولی دوجانبه را از اهم اولویت های بانک مرکزی در حوزه ارز دانست و خاطرنشان کرد: ایجاد تعادل در بازار ارز در دستور کار بانک مرکزی است.
رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به تامین ۲۶میلیارد دلار ارز برای واردات کالا و خدمات طی پنج ماه ابتدایی سال جاری گفت: این میزان در مدت مشابه سال گذشته ۱۹میلیارد دلار بوده است.همچنین میزان برگشت ارز حاصل از صادرات هم طی پنج ماه نخست سال جاری به ۹۱درصد رسیده است.
لازم به یادآوری است: حجت الاسلام و والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در جریان بازدید از بانک مرکزی در جلسه‌ای با حضور رئیس کل، معاونان فناوری اطلاعات و مدیران بانک مرکزی از نحوه‌ عملکرد سامانه‌های نظارتی و رصد هوشمند تراکنش‌های مالی مطلع شد.

نسخه مناسب چاپ