تشدید مجازات تخلفات جراحی‌های زیبایی
معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی گفت: لایحه‌ای توسط سازمان نظام پزشکی به مجلس تقدیم شده تا در صورت تأیید؛ مجازات متخلفان جراحی‌های زیبایی و ترمیمی به نحو قابل ملاحظه‌ای افزایش‌یافته و حتما حبس در آن گنجانده شود.
به گزارش فارس؛ محمدرضا خردمند، معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی درباره تخلفات مراکز مراقبت پوستی و زیبایی گفت: نظارت بر مراکز زیبایی و تمامی مراکز درمانی و تشخیصی در مراکز استان‌ها بر عهده معاونت درمان دانشگاه‌های علوم پزشکی و در شهرستان‌ها بر عهده مراکز بهداشت است. برای مراکز زیبایی هم این امر مصداق دارد. معمولا در مراکز زیبایی و ترمیمی، پزشکان متخصص و فوق تخصص جراحی پلاستیک و پوست و احیانا پزشکان عمومی برای درمان اقدام می‌کنند؛ حتی دندانپزشکان هم اعمال ترمیمی را انجام می‌دهند. در هر صورت نظارت بر عهده دانشگاه‌های علوم پزشکی است.
وی درباره مراکز زیبایی از جمله آرایشگاه‌ها که تخصص ندارند گفت: آرایشگاه‌ها، مراکز غیر قانونی هستند که به اقدامات درمانی، زیبایی و ترمیمی می‌پردازند. صلاحیت نظارت بر آرایشگاه‌ها بر عهده مراکز بهداشت است. در صورت مشاهده مداخله در امر طبابت، معاونت درمان ورود می‌کند و مرجع رسیدگی، سازمان تعزیرات حکومتی و دادسرای جرایم پزشکی است.
خردمند متذکر شد: مردم در صورت مشاهده تخلف مراکز غیر تخصصی در شهر تهران باید به معاونت‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، شهیدبهشتی و ایران در چهارراه جمهوری- حافظ مراجعه کنند و نشانی محل را بدهند تا بازرسان به محل مذکور بروند. مجازات نیز در صلاحیت سازمان تعزیرات حکومتی و دادسرای جرایم پزشکی است که معمولا با سرعت به این موضوع ورود می‌کنند.
وی ضمن انتقاد از اصلاح قانون سازمان غذا و دارو در سال‌های ۷۴و ۷۹گفت: مجازات این قانون بنابر مصوبه سال ۳۴، حبس بوده اما وقتی در سال‌های ۷۴و ۷۹مورد تجدید نظر قرار گرفت، این مجازات به ۵۰۰هزار تا ۵میلیون تومان تقلیل یافت که بازدارنده نیست.
معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی در پاسخ به اینکه برای افرادی که در شبکه اجتماعی اینستاگرام آگهی می‌دهند و در صورت شکایت صفحه خود را بسته و صفحه جدیدی باز می‌کنند چه اقداماتی انجام می‌شود؟ گفت: سازمان نظام پزشکی، واحدی برای نظارت بر فضای مجازی دارد و صفحات غیر‌قانونی را به مراجع ذی‌ربط معرفی می‌کند. اگر این افراد عضو سازمان نظام پزشکی باشند در دادسرای انتظامی نظام پزشکی و اگر افرادی باشند که تحصیلکرده نیستند که اصولا هم همینطور است، در دادسرای جرایم رایانه‌ای، دادسرای رسانه و فرهنگ یا دادسرای جرایم پزشکی مورد بررسی قرار می‌گیرند.

نسخه مناسب چاپ