سازمان مدیریت صنعتی: میزان اتلاف منابع در بنگاه های ایرانی نگران کننده است
محدودیت های اقتصادی ایران در سال های اخیر که قاعدتاً باید بنگاه های صنعتی و تجاری را به سمت استفاده مطلوب تر از منابع موجود سوق دهد، در جهت خلاف، باعث کاهش بهره وری و افزایش اتلاف منابع در شرکت های اقتصادی شده است.
به گزارش خبرنگار ما، این مطلب دیروز در نشست رسانه ای سازمان مدیریت صنعتی اعلام و تأکید شد با وجود آنکه در شرایط فعلی احتیاج به صرفه جویی و بهره وری در مصرف تمامی منابع داریم، اما شتاب صعودی اتلاف منابع در بین بنگاه های ایرانی نگران کننده است.
ابوالفضل کیانی بختیاری مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی در این جلسه با اشاره به هدف گذاری رشد ۸ درصدی اقتصاد ایران در برنامه پنجساله ششم توسعه که ۳ درصد آن منوط به افزایش بهره وری در بین شرکت هاست، گفت: متاسفانه ارزیابی ها نشان می دهد که شاخص بهره وری در شرکت های ایرانی کاملا نزولی بوده و حتی ۳۰درصد از اهداف برنامه ریزی شده را تأمین نکرده است.وی با اشاره به برنامه ادواری این سازمان برای رتبه بندی ۵۰۰ شرکت برتر ایران گفت: ارزیابی ۳۲ شاخص مهم اقتصادی در میان شرکت های ایرانی نظیر میزان اشتغال، بهره وری، ارزش افزوده، تعاملات بین المللی و … ظرف چند سال اخیر نشان می دهد که میزان اتلاف منابع و هدر رفت سرمایه ها در میان بنگاه های ایرانی بسیار بالاست.
مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی در تشریح نتایج به دست آمده از رتبه بندی پارسال شرکت های ایرانی گفت: در میان کسب و کارهای موفق و درآمدزای ایران، شرکت های رسته نساجی و فعالیت های مرتبط با گردشگری هیچ جایگاهی ندارند. از سوی دیگر شرکت های متعلق به گروه بانک ها و بنگاه های تأمین مالی با ۵ر۱۶ درصد سهم بالاترین درآمدکل شرکت های برتر ایران را دارا هستند و پتروشیمی ها هم با ۳ر۱۵ درصد سهم، جایگاه دوم را در بین شرکت های درآمدزای ایرانی دارند.وی گفت: ارزیابی عملکرد شرکت های برتر ایران نشان می دهد که بنگاه های سرمایه گذاری مالی بالغ بر ۸۲ درصد سهم، حاشیه سود دارند و پس از آن شرکت های تولیدی فلزات پایه با ۵۰ درصد و تولیدکنندگان فلزات اساسی با ۴۴ درصد در رتبه های بعدی حاشیه سود بالا در اقتصاد ایران هستند.
کیانی بختیاری ادامه داد: با این وجود سهم شرکت های برتر در ایفای نقش مسئولیت اجتماعی بنگاه ها مطلوب نیست و ضرورت دارد شرکت های برتر ایران در این بخش فعال تر شوند.
همچنین انتظار براین است که شرکت های برتر ایران در ترمیم حلقه های زنجیره تأمین رسته خود بیشتر سرمایه گذاری کنند تا شاخص موفقیت آنها ماندگار و صعودی باشد.
وی با گلایه از عملکرد مدیریت منابع در میان شرکت های برتر ایران گفت: از موسسات مالی و بانک ها انتظار می رود که در بین ساختارهای درآمدزا به «تولید» بیشتر اهمیت دهند و بجای پرداختن به مسائل کاذب و سرمایه گذاری های غیرمولّد به سمت تولید اشتغال آفرین حرکت کنند.
شایان ذکر است: رتبه بندی ۵۰۰ شرکت برتر ایران با ارزیابی عملکرد سال گذشته آنها در بهمن امسال در سازمان مدیریت صنعتی انجام خواهد شد و متقاضیان رتبه بندی تا پایان شهریور فرصت دارند که اسناد عملکرد خود را برای ارزیابی به این سازمان ارائه دهند.

نسخه مناسب چاپ