چهل سال پیش…
تمامی مطالب از روزنامه اطلاعات روز چهارشنبه۲۳ مرداد۱۳۵۳، (برابر با۲۵ رجب ۱۳۹۴، ۱۴ اوت ۱۹۷۴) نقل شده است
رکورد تولید لوازم خانگی در ایران شکسته میشود
کارخانه‌های تولیدکننده لوازم خانگی در ایران امسال رکورد تولید را خواهند شکست و بطور نمونه این واحدها بیش از سیصد هزار دستگاه یخچال تولید خواهند کرد.
مدیر یکی از کارخانه‌های داخلی گفت: آزادی واردات یخچال، تلویزیون، اجاق گاز و بخاری در حال حاضر نمیتواند بکار کارخانه‌های داخلی لطمه وارد کند.
بعقیده این مدیر، محصولات داخلی تا حدودی از نظر کیفیت و قیمت با کالاهای مشابه خارجی قابل رقابت است.
یکی دیگر از صاحبان صنایع گفت: سرعت رشد ایران و آهنگ سریع افزایش تقاضا بحدی است که تمام پیش‌بینی‌ها را بهم ریخته است. در مورد یخچال، حدود هفت سال قبل مجموع تولید داخلی از هفت هزار دستگاه تجاوز نمیکرد، ولی سال گذشته این رقم را به ۲۲۰ هزار واحد رسید و امسال از ۳۰۰ هزار دستگاه تجاوز خواهد کرد.

دو طرح عظیم برق و اسکله
دیروز در بندرعباس فاش شد که در ۱۲ کیلومتری اسکله تجارتی فعلی بندرعباس که به نیروی دریائی واگذار خواهد شد در محل «خانه سرخ» از اول سال آینده ساختمان مجتمع یک بندر مجهز و مدرن که دارای ۲۴ اسکله پهلوگیری است ساخته میشود. این اسکله می‌تواند در آن واحد ۲۴ کشتی بزرگ و کوچک بارگیری و تخلیه کند.کار ساختمانی این اسکله ۵ سال طول خواهد کشید و در سال ۱۳۵۸ بهره‌برداری خواهد شد.نیروگاه اتمی یکی دیگر از طرحهای بزرگ آینده در بندرعباس است. قرار است این شهر یکی از ۵ مرکز تولید نیروی برق گردد. برق اتمی بندرعباس به شبکه سراسری خواهد پیوست.مرکز برق بندرعباس تا یک میلیون کیلو وات برق حرارتی خواهد داشت و مازاد آن برق اتمی خواهد بود.

۱۰۰۰ تاکسی جدید در تهران بکار می‌افتد
هزار دستگاه تاکسی جدید تا اواخر ماه آینده در تهران شروع بکار خواهد کرد این تاکسی‌ها نارنجی و مجهز به تاکسی‌متر است.شرکت تعاونی تاکسیرانی با توجه به جمع‌آوری درشکه‌ها که قسمتی از حمل و نقل خیابانهای جنوبی تهران را به عهده داشتند و باتوجه به کمبود تاکسی و زیادی مسافر اقدام به واگذاری ۱۰۰۰ تاکسی جدید کرد.
شرکت تعاونی تاکسیرانی اطلاع داد که تاکسی‌های جدید به آن دسته از متقاضیان واگذار میشود که واجد شرایط باشند، کلاسهای آموزشی شرکت تعاونی تاکسیرانی را با موفقیت طی کرده و موفق به دریافت کارنامه نیز شده باشند.

کمک اقتصادی ایران به سری‌لانکا
منابع آگاه در کلمبو گفتند ایران و کویت ابراز تمایل کرده‌اند به «سری‌لانکا» در قبال نابسامانی‌های اقتصادی ناشی از بالارفتن قیمت نفت کمک کنند.
به گفته این محافل قول کمک ایران و کویت از نتایج سفری است که وزیر دادگستری سری‌لانکا اخیرا در رأس یک هیئت‌ اقتصادی به ایران و چند کشور نفت‌خیز به عمل آورد.
گرچه درباره تعهد کمک به سری‌لانکا هنوز اظهارنظر رسمی به عمل نیامده لیکن محافل دیپلماتیک کلمبو معتقدند که کمک به سری‌لانکا حدود ۱۰۰ میلیون دلار خواهد بود.

مسافران بیت‌الله الحرام با آزمایشگاه اتوماتیک معاینه می‌شوند
۳۰ آزمایشگاه اتوماتیک، آزمایشات طبی ۵۲ هزار متقاضیان سفر حج را در تهران و شهرستان‌ها انجام میدهد.
معاینات متقاضیان سفر حج از روز شنبه آینده در پایتخت و شهرستانها آغاز میشود. در این معاینات، زائران از نظر استطاعت جسمی موردمعاینه قرار خواهند گرفت. علاوه بر این از فرد فرد آنان کلیه آزمایشات طبی چون اندازه‌گیری میزان قند ـ کلسترول ـ اوره ـ اسیداوریک بعمل خواهد آمد.
این آزمایشات را ۳۰ دستگاه اتوماتیک که در مراکز درمانی شیر خورشید سرخ در تهران و مراکز استانها نصب خواهد شد انجام میدهد.

حق‌الزحمه دانشجویان شاغل به ۳۰۰ تومان افزایش یافت
میزان حق‌الزحمه دانشجویان از بابت حق‌التدریس و کارهای اجتماعی در سال تحصیلی آینده از ۲۵۰ تومان به ۳۰۰ تومان افزایش می‌یابد و اعتبار لازم برای این افزایش تصویب و ابلاغ شده است مطلب فوق را آقای محمدحسین احمدی معاون وزیر مشاور در شورای ارزشیابی که دیروز در بابلسر تشکیل شد اعلام کرد.
وی ضمن تشریح اثرات اجرای این طرح که یک جمع ۱۹۵۵۳ دانشجویی را دربر می‌گیرد گفت: از ۵۵۰۰ دانشجوی شاغل در کادر آموزشی، کار ۲۵ر۹۵ درصد آنان مورد رضایت است و فقط کار ۷۵ر۴ درصد آنان مفید شناخته نشده است. همچنین ۳۵ر۹۶ درصد از دانشجویان که در کادر اداری دستگاه‌های دولتی فعالیت می‌کنند مفید شناخته شده‌اند.

code

نسخه مناسب چاپ