کوتاه از سراسر جهان
 

بایدن: شی جین پینگ به من گفته دموکراسی‌ها نابود می‌شوند
ایسنا:بایدن مدعی است رهبر چین به او گفته دموکراسی‌ها نابود می‌شوند و حکومت‌های اقتدارگرا باقی خواهند ماند.
جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در سخنرانی خود به مناسبت روز کارگر در آمریکا گفت: یک‌بار شی جین پینگ، رئیس‌جمهوری چین به من گفت : دموکراسی‌ها در قرن بیست و یکم نمی‌توانند باقی بمانند درحالیکه حکومت‌های اقتدارگرا موفق خواهند شد.وی افزود: من اوقات زیادی را با رهبران خارجی از جمله رهبر چین، روسیه و غیره سپری کرده‌ام. رئیس‌جمهوری چین گفت: از آنجایی که دموکراسی‌ها نیازمند اجماع هستند، آن‌ها در قرن ۲۱ نمی‌توانند باقی بمانند. همه چیز به سرعت پیش می‌رود و شما نمی‌توانید به اجماع برسید. بنابراین به همین دلیل است که حکومت‌های اقتدارگرا موفق خواهند شد.بایدن تاکید کرد که چنین ارزیابی را رد می‌کند.
موافقت دادگاه با درخواست ترامپ برای تعویق بررسی اسناد توقیفی
فارس:یک قاضی فدرال درخواست رئیس جمهوری پیشین آمریکا برای تعیین وکیل ویژه جهت بررسی اسناد کشف‌شده از عمارتش و تعویق تحقیقات اف‌بی‌آی را پذیرفت .بعد از حملات لفظی متعدد «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری پیشین آمریکا به اف‌بی‌آی به‌دلیل تفتیش ویلای او و درخواست از دادگاه برای تعویق بررسی اسناد محرمانه توقیف‌شده، اکنون گفته می‌شود یک قاضی آمریکایی با این درخواست موافقت کرده است.این تصمیم دادگاه می‌تواند منجر به تعویق تحقیقات اف‌بی‌آی و وزارت دادگستری آمریکا از اسناد محرمانه کشف‌شده از ویلای ترامپ و دلیل نگهداری آنها بعد از ترک کاخ سفید شود.
غرق شدن ۱۰۰ داعشی در نیجریه
مهر:بیش از ۱۰۰ تروریست داعشی (بوکوحرام سابق) در نیجریه به هنگام فرار از دست نیروهای ارتش این کشور در رودخانه غرق شدند.منابع نظامی و محلی نیجریایی خبر دادند بیش از ۱۰۰ تروریست داعشی (بوکوحرام سابق) در شمال شرق این کشور به هنگام فرار از دست نیروهای ارتش در رودخانه غرق شدند.ارتش نیجریه عملیاتی را برای پاکسازی مناطق و روستاهای اطراف رودخانه «یزارام» آغاز کرده است.
هشدار ماکرون به فرانسوی‌ها؛ احتمالا برق سهمیه بندی می‌شود
تسنیم:رئیس‌جمهوری فرانسه با هشدار به شهروندان این کشور در زمینه احتمال قطع و سهمیه بندی برق خواستار کاهش ده درصدی مصرف انرژی شد.رئیس‌جمهوری فرانسه از شهروندان فرانسوی خواست تا با کاهش ۱۰ درصدی مصرف انرژی در این کشور در هفته‌ها و ماه‌های آتی، خطر سهمیه بندی‌ها در فصل در زمستان رفع شود.«امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه در نشست خبری هشدار داد که در صورت ناکافی بودن تلاش‌های داوطلبانه ، ممکن است در ماه‌های آینده سهمیه ‌بندی اجباری انرژی مورد بررسی قرار گیرد.
قانون اساسی جدید شیلی در همه پرسی رد شد
فارس:رای دهندگان شیلیایی با اکثریتی قاطع به قانون اساسی جدیدی که به همه پرسی گذاشته شد رأی منفی دادند.قانون اساسی جدید شیلی که با گذر از یک روند دو ساله تدوین، به همه‌پرسی گذاشته شد اما با رأی قاطع ۶۲ درصدی شیلیایی‌ها مورد پذیرش قرار نگرفت.بر اساس اعلام سازمان انتخابات شیلی، با شمارش تقریبا همه آرای انداخته شده در صندوق‌ها، ۶۲ درصد به این قانون اساسی رأی مخالف و ۳۸ درصد نیز به آن رأی مثبت دادند.
همسر زلنسکی: در اوکراین هم گرانی داریم هم کُشت و کشتار
فارس:همسر رئیس جمهوری اوکراین در گفت‌وگو با شبکه خبری «بی‌بی‌سی» از گرانی‌ها و افزایش هزینه‌های زندگی همزمان با ادامه نبرد با روسیه سخن گفت. «اولنا زلنسکا» گفت: این جنگ با ارتش نیست، این جنگ برای ارعاب، استفاده از تاکتیک‌های زمین سوخته و ورود به شهرها و روستاهای خالی است.وی در زمینه کمک شهروندان انگلیسی به اوکراین همزمان با افزایش بهای انرژی در این کشور گفت: درک می‌کنم که وضع بسیار دشوار است. وقتی قیمت‌ها در جهان افزایش می‌یابد، دقیقاً در اوکراین نیز این اتفاق می افتد. همه چیز در اینجا گران‌تر می‌شود. خوب، اما در عین حال، اوکراینی‌ها روزانه نیز در جنگ کشته می‌شود.
رونمایی چین از سریع‌ترین پهپاد جهان
فارس:ارتش چین اقدام به آزمایش پهپادWZ-8به عنوان سریع‌ترین پهپاد راهبردی جهان کرده است.وبسایت عربیک دیفنس در این باره نوشت که WZ-8 یک هواپیمای بدون سرنشین مافوق صوت است که توسط شرکت صنعت هوانوردی چین(AVIC) تولید می‌شود . به نوشته وبسایت میلیتاری واچ، WZ-8یک پهپاد ما فوق صورت کنترل از راه دور است که شباهت‌هایی به موشک بالستیک ما فوق صورتdf-17 و پهپاد شناسایی آمریکایی لاکهیدD-21 دارد.طبق ادعای سازنده، این پهپاد می‌تواند در ارتفاع ۵۰۰۰۰متری (۱۶۰۰۰۰فوت) به سرعت مافوق صوت در سطح نزدیک به فضا برسد و ارتفاع و سرعت بالای این پهپاد به آن اجازه می‌دهد تا نیازهای اطلاعاتی را در یک محیط جنگی که پشتیبانی ماهواره‌ای در آن ناپایدار است، برطرف کند .

نسخه مناسب چاپ