ایجاد مرکز تجاری گامی برای دستیابی به مبادلات ۸میلیارد دلاری ایران و روسیه
رئیس سازمان توسعه تجارت راه‌اندازی نخستین مرکز تجاری ایران در روسیه را به‌عنوان گامی موثر برای دستیابی به چشم‌انداز مبادلات ۸ میلیارد دلاری تا دو سال آینده میان دوکشور ارزیابی کرد.
به گزارش ایرنا از سازمان توسعه تجارت، نخستین مرکز تجاری جمهوری اسلامی ایران در مسکو با هدف تسهیل تجارت، برگزاری نشست‌های رودررو بین بازرگانان ایرانی و روسی، انعقاد قراردادهای همکاری، تهیه مدارک موردنیاز، مشاوره بانکی، بیمه‌ای و گمرکی و پشتیبانی حقوقی از صنعتگران و تجار ایرانی و روسی راه‌اندازی شد.
این مرکز با همکاری وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت و تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان توسعه تجارت، سفارت جمهوری اسلامی ایران در روسیه، اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه و همچنین حمایت فراکسیون تعاون و کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی راه‌اندازی شده و قرار است به رفع موانع در مسیر تجارت بین دو کشور کمک کند.علیرضا پیمان‌پاک معاون وزیر صنعت و رئیس سازمان توسعه تجارت ایران پس از افتتاح این مرکز تجاری با اشاره به اقدامات انجام شده برای توسعه همکاری‌های اقتصادی بین ایران با روسیه و حوزه اوراسیا گفت: راه‌اندازی مرکز تجاری ایران در روسیه گامی موثر جهت دستیابی به چشم‌انداز مبادلات ۸میلیارد دلاری تا دو سال آینده است.
وی به عزم جدی دو کشور برای افزایش سطح مناسبات اقتصادی اشاره و در مورد راه‌اندازی نخستین مرکز تجاری ایران در مسکو گفت: با توجه به توسعه ارتباطات و گسترش همکاری‌های تجاری، شاهد برگزاری نمایشگاه‌های متعدد، ارتباط پلتفرم‌ها، پیگیری برای مسائل مالی-بانکی، موضوعات مرتبط با بیمه برای تجار، همکاری‌ها در حوزه لجیستیک و حمل و نقل و .. میان ایران و روسیه هستیم که راه‌اندازی این مرکز تجاری، نیازمندی‌های موجود برای نظم‌دهی و ساماندهی به این مناسبات را کاهش می‌دهد.
رئیس سازمان توسعه تجارت ایران با معرفی فرصت‌های بوجود آمده از طریق ایجاد مرکز تجاری در مسکو، اعلام کرد که این مرکز تجاری می‌تواند در ایجاد گام‌های مثبت برای هدفمند کردن ارتباطات تجاری میان دو کشور نقش آفرینی کند.
وی همچنین به همکاری نهادهای مختلف برای فراهم کردن زیرساخت‌های لازم در خصوص توسعه تجارت با فدراسیون روسیه در بخش‌های مرتبط به گمرک، روابط مالی و بانکی و حمل و نقل اشاره کرد.
«دیمیتری زوبوف» رئیس هیات مدیره اتحادیه مرکزی جامعه مصرف کنندگان روسیه در مراسم گشایش مرکز تجاری اتاق تعاون ایران در روسیه با اشاره به توسعه روزافزون همکاری‌های تجاری بین دو کشور گفت: با راه‌اندازی این مرکز، اقدامات لازم برای صنعتگران و تجار ایرانی و روسی در زمینه عقد قراردادها، تهیه مدارک و پشتیبانی حقوقی انجام خواهد شد.
وی به چشم‌انداز روشن مرکز تجاری ایران در روسیه اشاره و تاکید کرد: میزان تلاش و جدیت طرفین در ارتقاء مناسبات دوجانبه بسیار تاثیرگذار است و اطمینان دارم راه‌اندازی این مرکز نتایج مطلوبی در پی خواهد داشت.
توسعه بازار مهمترین فاکتور برای گسترش تجارت با روسیه
پیمان پاک همچنین در مراسم افتتاحیه نمایشگاه تخصصی صنعت ساختمان ایران در روسیه اعلام کرد که توسعه بازار مهمترین فاکتور برای توسعه تجارت با روسیه است.
به گزارش فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان توسعه تجارت، وی گفت: سازمان توسعه تجارت چند فاکتور مهم را برای توسعه تجارت با روسیه در دستور کار قرار داده است که توسعه بازار مهمترین فاکتور در این میان است.رئیس سازمان توسعه تجارت ایران اضافه کرد: توسعه بازار به این معناست که سازوکارهایی را ایجاد کنیم که تجار ایرانی و روسی بر مبنای آن ارتباط درستی با یکدیگر برقرار کنند و برگزاری نمایشگاه‌های اختصاصی – تخصصی ایران می‌تواند یکی از این ابزارها باشد.وی یکی در یگر از فاکتورها را حضور در نمایشگاه‌های روسیه عنوان کرد و افزود: برنامه‌مان این است که در تمامی نمایشگاه‌های تخصصی که در روسیه برگزار می‌شود، پاویون تخصصی داشته باشیم.
همچنین «ورونیکا نیکیشینا» رئیس مرکز صادرات روسیه در این مراسم گفت: محصولات صنعتی ایران به طور بالقوه توانایی کسب جایگاه و چشم انداز بسیار بالا در بازار روسیه دارند.
وی ادامه داد: انتخاب و کیفیت محصولات ایرانی شایسته تقدیر است و به‌همین دلیل است که بازرگانان روسی باعلاقه فراوان به پیشنهادات همکاران ایرانی خود نگاه می‌کنند.
رئیس مرکز صادرات روسیه افزود: نمایشگاه امروز گام مهمی برای افزایش کمیت کالاها خواهد بود که فهرست محصولات عرضه شده از ایران به روسیه و بالعکس را گسترش خواهد داد. من در مورد صنعت ساخت و ساز ایران هم می‌گویم که نه تنها کیفیت بالا، بلکه طراحی عالی دارد.
همچنین مقامات روسی به همراه مسئولان ایرانی ضمن افتتاح این نمایشگاه اذعان داشتند: کالاهای ساخت ایران پتانسیل قابل توجهی در بازار روسیه دارند و این نمایشگاه می‌توانند زمینه حضور شرکت‌های ایرانی در بازار روسیه را بیش از پیش فراهم کند.در این نمایشگاه بیش از ۵۰شرکت از ایران محصولات خود را در عرضه می‌کنند که شامل مصالح ساختمانی، کالاهای خانگی، متالورژی و محصولات شیمیایی است.

نسخه مناسب چاپ