‎معرفی آثاربرگزیده نخستین کنگره ملی شعر عاشورایی در ساوه
ساوه ـ خبرنگار اطلاعات: نخستین کنگره ملی شعر عاشورایی با همکاری معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ساوه و انجمن شعر و داستان سلمان ساوجی، با معرفی آثار برگزیده به کار خود پایان داد‎.
‎امام‌جمعه شهرستان ساوه در این کنگره که با حضور برخی از مسئولان استانی و شهرستان، شاعران، ادیبان و اقشار مختلف مردم در سالن سلمان ساوجی برگزار شد، گفت: نهضت عاشورا چه در شعر، چه در قصه و چه در قالب‌های دیگر ادبی تمام شدنی نیست، یک مکتب و مذهب همیشگی است و از هر منظر و زاویه‌ای که به آن نگاه کنیم، نو است از این رو که حماسه و عاطفه در شعر جایگاه وسیع تری برای جولان دارند و شعر همواره تاثیر بیشتری نسبت به نثر دارد‎.
‎حجت‌الاسلام جعفر رحیمی اظهارداشت: نهضت عاشورا زیربنای فرهنگ شیعی و نقطه عطف فرهنگ شیعی هم واقعه عظیم کربلاست و ادبیاتی که حول محور کربلا به وجود آمده، ادبیات کاملا مستقل و خاص خود کربلا است‎.
‎وی افزود: ادبیات عاشورایی از ریشه دارترین و گسترده‌ترین شاخه‌های ادبیات آیینی است که تاریخ نظم و نثر و شواهد آن، گواه وسعت و قدمت این جریان در مقاطع مختلف تاریخ ادبیات است‎.
‎امام جمعه ساوه با اشاره به ظرفیت‌های موجود در عرصه هنر برای تبیین و ترویج شعائر و موازین دینی و اعتقادی و جایگاه و منزلت شاعران آئینی، تاکیدکرد: شاعران اهل بیت (ع) در واقع رسانه‌هایی هستند که پیام قیام سالار شهیدان و سرور آزادگان عالم را در قالب شعر به عنوان یکی از بهترین ابزارهای حفظ و ترویج فرهنگ عاشورا منتقل می‌کنند‎.
‎وی ادامه داد: بایستی در حفظ و نشر فرهنگ عاشورا تمامی توان و تلاش خود را به کار گیریم و این مهم می‌تواند در قالب‌های هنری مانند شعر، به بهترین شکل صورت گیرد‎.
‎مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی هم گفت: سیاست قطعی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی مدیریت جدید آن، حمایت از شهرستان‌ها و بازیابی ظرفیت‌های فرهنگی و هنری موجود در نقاط مختلف استان است‎.
‎سینا دلشادی با اشاره به برگزاری کنکره ملی شعر عاشورایی در ساوه و افتتاحیه سوگواره تعزیه در تفرش، بیان کرد: هر از شهرستانی که ظرفیت برگزاری برنامه‌های فرهنگی در طراز ملی را دارد حمایت می‌شود‎.

نسخه مناسب چاپ