آب شرب ۸۶ درصد جمعیت استان کرمان از منابع زیرزمینی است
کرمان ـ خبرنگار اطلاعات: مدیر عامل شرکت آبفای استان کرمان گفت: نیاز آبی شهر کرمان ۶۶ میلیون مترمکعب بوده و این در حالی است که ۴۶٫۵ میلیون مترمکعب آب در سال موجود دارد و با اجرای خط انتقال آب از خلیج فارس، بسیاری از مشکلات آبی شهر کرمان حل خواهد شد‏‎.
‎علیرضا عبدیان با بیان این که ۹۹٫۹ درصد جمعیت شهری استان کرمان از آب شرب سالم برخوردارند و ۹۳ درصد آب شرب استان از منابع زیرزمینی آب تامین می‌شود، ادامه می‌دهد: آب شرب ۸۶ درصد جمعیت استان از طریق آب‌های زیرزمینی تامین می‌شود و فقط ۵ شهر استان از آب سطحی استفاده می‌کنند‎.
وی با بیان این که تقریباً ۱۰۰ درصد آب روستاهای استان از آب چاه تامین می‌شود، اظهار کرد: ۲۶۲۷ روستای استان شبکه آب آشامیدنی دارند و ۷۱۷ روستا بالای ۲۰ خانوار فاقد شبکه آب آشامیدنی هستند و برنامه‌ریزی کرده‌ایم که تا پایان دولت سیزدهم روستای بدون شبکه آب آشامیدنی در استان نداشته باشیم‏‎.
‎عبدیان آمار مشترکین شهری و روستای استان کرمان را ۹۵۵هزار اشتراک اعلام کرد و افزود: ۴۷ هزار ۵۰۰ اشتراک فاضلاب شهری داریم که عمدتا در شهر کرمان هستند‏‎.
وی اعلام کرد: ۱۹ شهر استان تنش آبی و ۱۷ شهر فقط ۱۰ درصد کمبود آب دارند، اما شهرهای کرمان و زرند بیشترین تنش آبی دارند و هر هفته جلساتی با وزارت نیرو برای مدیریت آنها برگزار می‌شود.‏
مدیرعامل شرکت آبفای استان کرمان افزود: از ۳۴۰ لیتر بر ثانیه آبی که مقرر بود تا پایان تابستان جاری به شبکه آب شهر کرمان اضافه شود تا پایان مردادماه ۲۰۰ لیتر بر ثانیه آن محقق شده است‏‎.
عبدیان از خسارت ۲۲۵ میلیارد تومانی سیلاب‌های مردادماه سال جاری به شبکه آب و فاضلاب استان کرمان سخن به میان آورد و اعلام کرد: سیلاب باعث قطع آب شرب ۲۰۸ روستا و ۳ شهر شد که در طول ۷ روز آب ۲۰۳ روستا وصل و مشکل ۵ روستای دیگر نیز ظرف ۲ هفته حل شد و برای وصل آب شهر رفسنجان از ۱۲ استان وزارت نیرو کمک رسانی کرد و کمتر از ۴۸ ساعت آب شرب کل شهر وصل شد‏‎.

نسخه مناسب چاپ