افشای اسناد همدستی موساد با فالانژهای لبنان در کشتار فلسطینی های اردوگاه صبرا و شتیلا
سرویس خارجی: اسنادی که از سوی دفتر نخست وزیر رژیم صهیونیستی از حالت طبقه بندی خارج و منتشر شده است، ارتباط مستقیم بین سازمان جاسوسی موساد و فاشیست های فالانژ لبنانی مسئول قتل عام صدها آواره فلسطینی را فاش کردند.
این اسناد مرتبط با وقایع سالهای ۱۹۸۱-۱۹۸۲از جمله برنامه‌ریزی و اجرای حمله در ژوئن ۱۹۸۲به لبنان از سوی این رژیم به بهانه بیرون راندن سازمان آزادیبخش فلسطین از این کشور و روی کار آوردن یک رهبر مسیحی فرمانبردار حامی اسرائیل در بیروت است. این اسناد پس از درخواست دادگاه عالی اسرائیل برای دریافت اطلاعات درباره ارتباط بین موساد و شبه نظامیان مسیحی مسئول قتل عام آوارگان فلسطینی در لبنان به این دادگاه ارائه شدند.در ۱۶-۱۸سپتامبر ۱۹۸۲قتل عام بیرحمانه حدود ۳۵۰۰فلسطینی و شیعه لبنانی در محله صبرای شهر بیروت و همچنین اردوگاه آوارگان فلسطینی شتیلا از سوی شبه نظامیان شاخه نظامی حزب راست افراطی “کتائب” مشهور به فالانژیست های وابسته به جامعه مسیحیان مارونی لبنان به رهبری سمیر جعجع، رخ داد.بشیر جمیل، رهبر حزب کتائب لبنان و شریک مهم اسرائیل، نخست وزیر لبنان شد و اسرائیل از اقدامات جمیل علیه سازمان آزادیبخش فلسطین که مقر خود را به دلیل جنگ داخلی اردن از آنجا به لیبی منتقل کرد حمایت می کرد.
سازمان آزادیبخش فلسطین حضور قابل توجهی را در جنوب لبنان، جایی که ده ها هزار آواره فلسطینی بعد از محروم شدن از حق بازگشت به خانه هایشان به آنجا فرار کردند، حفظ کرده بود.این اسناد نشان می دهد که ارتش اسرائیل تقریبا کنترل کاملی بر شبه نظامیان نیروهای لبنانی داشت و در جریان درگیری اقدامات این نیروها را به آنها دیکته می کرد و بعد از به قدرت رسیدن آنها هم سیاستهایش را دیکته می کرد.در یک سند آمده است: این برنامه ریزی شده ترین جنگ اسرائیل بود. تدارک ها از اواسط سال ۱۹۸۱آغاز شده بود و در اواخر همان سال شتاب بیشتری پیدا کرد. در ژانویه ۱۹۸۲، آریل شارون (ژنرال ارتش و وزیر جنگ اسرائیل) با رهبران مسیحی (شبه نظامیان لبنانی) ملاقات کرد و به پی‌یر جمیل گفت: ما در حال آغاز یک جنگ تمام عیار هستیم و در نتیجه آن، باید تغییر در روابط لبنان و اسرائیل وجود داشته باشد.
بر اساس این سند موساد، پیوندهای ارتش اسرائیل در داخل سیاست لبنان به دهه ۱۹۵۰و زمان دولت کامیل شامون نخست وزیر لبنان و از مسیحیان مارونی، برمی‌گردد؛ کسی که در سال ۱۹۵۸از حکومت وقت ایران و آمریکا برای کمک به ماندن در قدرت درخواست کمک کرده بود. پس از اینکه لبنان در سال ۱۹۷۵درگیر جنگ داخلی شد و حزب لیبرال ملی شامون با حزب کتائب متحد شد تا گروه “نیروهای لبنانی” را تشکیل دهد، این پیوندها عمیق تر شد. شامون از تل آویو درخواست کمک کرد که آن هم شروع به فروش سلاح به گروه “نیروهای لبنانی” کرد.در ادامه این سند فاش شده، تسلیحات به طور مخفیانه و با استفاده از قایق به لبنان قاچاق می‌شد. خبر دیگر اینکه منابع فلسطینی و عبری زبان از مجروح شدن هفت نظامی صهیونیستی در حمله فلسطینی‌ها به یک برج دیدبانی در الخلیل خبر دادند. خبرگزاری فلسطینی معا به نقل از رسانه‌های رژیم صهیونیستی اعلام کرد که هفت نظامی این رژیم در پی حمله فلسطینی‌ها به برج دیدبانی نظامیان رژیم صهیونیستی در ورودی شهرک “بیت أمر” در الخلیل مجروح شدند. طبق گزارش این رسانه‌ها، فلسطینی‌ها با کوکتل مولوتف این برج دید‌بانی را هدف قرار دادند و این حمله منجر به آتش‌سوزی شدیدی در این برج شد. معا در این‌باره اعلام کرد: ارتش رژیم اشغالگر تایید کرده است که هفت نظامی آن در پی این حمله مجروح شدند. در خبری دیگر تلویزیون رژیم صهیونیستی مدعی شد که ارتش این رژیم برای یک عملیات گسترده در شمال کرانه باختری آماده است و دستگاه امنیتی اسرائیل در بالاترین سطح آماده‌باش قرار دارد.تلویزیون رژیم صهیونیستی به نقل از یک مسئول نظامی اسرائیلی اعلام کرد، دستگاه امنیتی اسرائیل به دلیل هشدارها درباره یک رشته حملات جدید در بالاترین سطح آماده‌باش قرار دارد. تلویزیون رژیم صهیونیستی گزارش داد که روزهای آینده به منزله آزمونی برای تشکیلات خودگردان فلسطین خواهد بود و در صورتی که اقدامی نکند، اسرائیل وارد عمل خواهد شد و فعالیت‌های خود را افزایش خواهد داد.

نسخه مناسب چاپ