دیدگاه
طارمی، مانع پیشرفت طارمی!
داود مختاریانی- یکی از حواشی فصل گذشته لیگ فوتبال پرتغال، پنالتی‌هایی بود که مهدی طارمی از حریفان می‌گرفت و این موضوع موجب خشم تیم‌های رقیب پورتو از جمله تیم بنفیکا شده بود.
در آن زمان اکثر کارشناسان ادعای تیم‌های رقیب را که معتقد بودند طارمی داوران را فریب می‌دهد، رد کردند و معتقد بودند حرکات مهدی طارمی در محوطه جریمه طوری است که مدافعان مجبور به خطا روی او می‌شوند.
در مسابقه چند شب پیش تیم‌های پورتو پرتغال و اتلتیکو مادرید اسپانیا در چارچوب مسابقات لیگ قهرمانان اروپا در دقیقه ۸۲ مسابقه روی مهدی طارمی مجدداً خطای به ظاهر پنالتی انجام شد، ولی داور کارت زرد دوم را به طارمی داد و او را از زمین اخراج کرد.
این تصمیم داور در نگاه اول عجیب بود ولی در تصاویر آهسته معلوم شد هیچ برخوردی با مهدی طارمی از طرف بازیکن حریف اتفاق نیفتاده و این بازیکن فقط برای گرفتن پنالتی اقدام به فریب داور کرده است.
مهدی طارمی برخلاف مهارتی که در بازی فوتبال دارد، در مدیریت حواشی فوتبال و تشخیص موقعیت اجتماعی خود ضعیف عمل کرده است و گاهی کارهایی می‌کند که حتی از بازیکن آماتور هم سر نمی‌زند.
ظاهراً طارمی هنوز متوجه نشده است وقتی کارشناسان از مهارت او در گرفتن پنالتی تعریف می‌کنند منظورشان این است که چون حرکات او برای بازیکنان دفاعی حریف غیر قابل مهار است، مجبور به خطای پنالتی می‌شوند و منظور آنها مهارتش در فریب داور نیست.
اکنون در فوتبال جهان بحث بازی جوانمردانه برای باشگاه‌های فوتبال و هواداران بسیار مهم است و از طرفی با حضور کمک داور ویدئویی عملاً امکان فریب داور تقریباً به صفر می‌رسد.
بحث اخلاق در ورزش در سطح اول فوتبال جهان جایگاه ویژه‌ای دارد و این روزها فقط بازیکنانی می‌توانند موفق باشند که علاوه بر استعداد فنی رفتار مناسبی در داخل زمین و در بین هواداران داشته باشند.
کریستین رونالدو فوق ستاره پرتغالی فوتبال امسال نتوانست از منچستر یونایتد جدا شود و به تیم دیگری بپیوندد، زیرا این بازیکن برای اینکه منچستر یونایتد نتوانسته بود به لیگ قهرمانان اروپا راه پیدا کند در تصمیمی متکبرانه قصد جدایی از این تیم را کرد تا بتواند با بازی در تیمی دیگر رکورد حضور در لیگ قهرمانان اروپا را به دست آورد.
انتظار می‌رفت این فوق ستاره با یکی از تیم‌های مطرح اروپایی به راحتی قرارداد ببندد، ولی تا آخر فصل نقل و انتقالات هیچ تیمی به این بازیکن روی خوش نشان نداد، زیرا می‌دانستند به خاطر نحوه رفتار رونالدو با باشگاه منچستر یونایتد، هواداران تیمشان از حضور او استقبال نخواهند کرد.
طارمی باید به این نکته توجه داشته باشد که در فوتبال امروز فقط مهارت فنی موجب درخشش بازیکن نخواهد شد و بازی و رفتار جوانمردانه هم باید رعایت شود.
خوشبختانه مهدی طارمی ذاتاً بازیکن بداخلاقی نیست، ولی گاهی ناخواسته وارد حواشی می‌شود که آینده حرفه‌ای او را به خطر می‌اندازد. ضمن اینکه باید به این نکته توجه داشته باشد که او را در فوتبال اروپا به عنوان بازیکن ایرانی می‌شناسند و نماینده فوتبال ما در بالاترین سطح فوتبال است و هر نوع رفتاری که از او سر بزند، به نام فوتبال ایران نوشته خواهد شد.

نسخه مناسب چاپ